Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Україна

Створення в системах управління підприємствами функціональної підсистеми бухгалтерський облік

Здійснення якісних взаємозв’язків процесів управління виробничо-збутовою діяльністю вимагає, щоб створені на промислових підприємствах системи управління охоплювали усі без виключення функції управління і забезпечували б повну замкненість функціонального контуру управління підприємствами.

До функцій, на які повинне бути звернено особливу увагу як розробників систем управління підприємствами, так і робітників промисловості, належить бухгалтерський облік, яка виступає основою для прийняття управлінських рішень на усіх рівнях управління комерційно-виробничою діяльністю підприємства.

Практичний досвід і виконання наукових досліджень переконливо доказують, що успішне вирішення проблеми впровадження такої важливої функції управління, як бухгалтерський облік, можливе тільки за умовою створення і розвитку в діючих і проектуємих системах управління підприємствами самостійної функціональної підсистеми бухгалтерський облік. Виділення бухгалтерського обліку в самостійну підсистему системи управління підприємством продиктоване, з одного боку, самостійною роллю і значенням цієї функції в управлінні і, з іншої, - випливає із загальносистемних аспектів цієї проблеми: підсистема має свої ціль і критерії якості функціонування; щільні взаємозв`язки обліково-економічного забезпечення з іншими функціями управління надають можливість розглядати його як органічну частину системи управління в цілому, тобто як підсистему великої системи.

Проектування в системі управління підприємством функціональної підсистеми бухгалтерський облік – складна і трудомістка робота, яка потребує вирішення цілого ряду питань теоретичного і практичного характеру.

Зокрема, в першу чергу повинні бути обрані науково обґрунтовані проектні рішення за загальносистемними питаннями, які стосуються функціональної структури підсистеми, характеру її внутрішніх і зовнішніх зв`язків, взаємодії і взаємозалежності її функціональних і таких, що забезпечують частин.

Необхідно створювати і удосконалювати методичне забезпечення підсистеми, яке багато в чому визначає склад і зміст проектних рішень за іншими видами забезпечення. Методичні матеріали за бухгалтерським обліком повинні бути орієнтовані на сучасні умови розвитку економіки і враховувати вимоги, які висуваються до обробки інформації.

Важливим питанням виступає створення інформаційного забезпечення підсистеми. Для цього повинні бути досліджені залежності семантичних характеристик облікової інформації від структури приймаємих на підприємствах управлінських рішень, обґрунтовані конкретні форми і масиви інформації.

Впровадження бухгалтерського обліку пов’язане також із вирішенням організаційних питань. Створення організаційного забезпечення підсистеми означає як розмежування функцій, так і більш чітке визначення функцій і задач управлінського персоналу, а в ряді випадків і удосконалення організаційних схем органів управління, які виконують облікові функції. Вже на цьому етапі очевидна доцільність виділення із кількості структурних ланок підприємства, які займаються бухгалтерським обліком, провідного підрозділу, яке б визначало методичні принципи обліково-економічного забезпечення, його організацію на підприємстві, напрямки розвитку бухгалтерського обліку в сучасних ринкових умовах системи управління підприємством.

Наведений перелік питань, які вирішують при проектуванні в системі управління підприємством підсистеми бухгалтерський облік, далеко не повний. Можна назвати застосування методів створення підсистеми, підготовки кадрів фахівців і цілий ряд інших питань, вирішення яких не менш актуальне.

Створення в системах управління підприємствами функціональної підсистеми бухгалтерський облік істотно зменшує трудомісткість обліково-економічних розрахунків, підвищуючи при цьому якість і ефективність управління за рахунок досягнення високої аналітичності і оперативності облікового процесу.

Література:

1.      Бутинець Ф. Ще раз про бухгалтерський облік як науку / Ф. Бутинець // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 10. – С. 20-29.

2.      Голов С. Бухгалтерський облік: спогади про майбутнє / С.Голов // Бухгалтерія. – 18 липня 2005 року. - № 29 (652). – С. 11-12.

3.      Гуцайлюк З. Прогнозний (стратегічний) облік і сучасні проблеми розвитку теорії бухгалтерського обліку / З. Гуцайлюк // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006.-№ 2.–С. 14-19.

4.      Палий В.Ф. Теория бухгалтерского учёта: современные проблемы / В.Ф. Палий. – М.: Изд-во «Бухгалтерский учёт», 2007. – 88 с.

5.      Ришар Ж. Бухгалтерский учёт: теория и практика / Ж. Ришар; [пер. с фр.; под ред. Я.В. Соколова]. – М.: Финансы и статистика, 2000. – 160 с.

6.      Соколов Я.В. Основы теории бухгалтерского учёта. / Я.В. Соколов. – М.: Финансы и статистика, 2000. – 496 с.

7.      Хендриксен Э.С. Теория бухгалтерского учёта / Э.С. Хендриксен, М.Ф. Ван Бреда; [пер. с англ.; под ред. проф. Я.В. Соколова]. – М.: Финансы и статистика, 2000. – 576 с.

8.      Чебан Т. Обліково-аналітична система як інструмент антикризового управління / Т. Чебан, В. Яценко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 7. – С. 38-44.

9.      Шатохіна О. Облік та інформаційне забезпечення управління господарською діяльністю підприємств / О. Шатохіна // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004.-№ 3.–С. 28-33.