Экономические науки/ 2. Внешнеэкономическая деятельность.

к.е.н. Туніцька Ю. М.

Київський національний торговельно-економічний університет, Україна

Оцінка рівня технологічності товарної структури імпорту в Україні за умов посткризового розвитку

 

         Існуюча структура імпорту України гальмує прискорення темпів розвитку економіки, що загрожує національній технологічній безпеці. Проблеми дисбалансу зовнішньої торгівлі України почалися значно раніше, ніж  розгорнулась фінансово-економічна криза і, підсилені загальносвітовим негативним трендом, набули спра­вді кризових масштабів.  Протягом 1990-х років 20 ст. Україна на міжнародній арені перебувала в ролі явного аутсайдера. Нестабільна,  обтяжена   тривалою   і   глибокою   кризою національна економіка болісно включалася у міжнародну торгівлю. Формування сучасної структури зовнішньої торгівлі товарами обумовлювалося наявністю ресурсів для торгівлі та структурою економіки, яка визначає експортний потенціал країни та потребу в імпорті закордонної продукції. На обсяг та структуру зовнішньої торгівлі України впливали отримана у спадок від колишнього СРСР здеформована структура виробництва, високий рівень його витратомісткості та занепад внутрішнього ринку. Вирішальними виявились  характер та методи трансформаційних перетворень у 1991-1997 рр.  Зовнішньоторговельна політика України спрямовувалася переважно на реалізацію фіскальних цілей.

За останні 15 років темпи приросту зовнішньоторговельних операцій перевищували зростання ВВП країни у 1,5 раза.  Починаючи з 2001 р., з’явилася тенденція до випереджання темпів зростання імпорту товарів над темпами зростання експорту.

За відносної стабільності структури торговельних операцій це означає, що поступово формувалися умови  для   появи   від'ємного   сальдо   у зовнішній торгівлі товарами. Стійкий дефіцит торговельного балансу   впродовж   1990-х   років був подоланий лише в 2000 р.

За 2005-2008 рр. від'ємне сальдо зовнішньоторговельного балансу зросло в 10 разів і сягнуло рекордного для незалежної держави рівня -18 580,93 млн дол. США.

Внаслідок різкої девальвації гривні та зниження рівня платоспроможного попиту у 2009 р. обсяги імпорту товарів в Україну вперше за досліджуваний період знизилися  в 1,8 раза, а від’ємне сальдо - у 3,2 раза. Кількість учасників зовнішньої торгівлі в Україні, що здійснюють імпортні зовнішньоторговельні операції, зменшилася більш ніж на 2 тис. Кількість зареєстрованих імпортних торгових операцій зменшилася на 36%, до 790 тис. проти 1 млн 241 тис. у 2008 р.   У 2010 р. імпорт товарів перевищив експорт на 9 309, 4 млн. дол. США, що на 3 572 млн дол.США більше порівняно з 2009 р. Імпорт товарів, що в 2010 р. склав 60 739, 9 млн дол.США, збільшився на 33,7%.

Найбільшу частку в ім­порті високотехнологічних товарів становлять електричні машини та устаткування, середньотехнологічних - автомобілі, низько-технологічних − харчові продукти та напої. 

У 2001р 2009 рр. частка товарів за розділом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності „Механічне обладнання; машини та механiзми, eлектрообладнання та їх частини; пристрої для записування або відтворення зображення і звуку” у загальному імпорті товарів в Україну  зменшилася з 15,07 % до 13,8%. Стрімке зростання частки товарної групи „Транспортні засоби та шляхове обладнання” у загальному імпорті товарів в Україну з 4,73 % у 2001 р. до 14,1 % у 2008 р. відбувалося внаслідок збільшення обсягів постачань імпортних наземних транспортних засобів, крiм залiзничних (з 4,04% до 13,3%). Частка імпорту продукції розділу „Готові харчовi продукти” дещо зменшилася і у 2008 р. склала 3,1 % (у 2001р.  – 3,74 %).

Забезпеченість української економіки власною високотехнологічною продукцією залишається  надзвичайно низькою. Співвідношення експорту високотехнологічної продукції до її імпорту становить 0,23%, тоді як у країнах з низьким  рівнем інвестиційно-інноваційного розвитку − 0,39%, із середнім – 0,78%, з високим – 1,04%. У се­редині 1990-х років у 5 країн (США, Японія, Німеччина, Англія, Фран­ція) рівень самозабезпеченості продукцією високотехнологічного комплексу становив приблизно 80%. В Україні цей показник  не враховується.

У високотехнологічному комплексі України не завершено формування великих науково-виробничих структур, еконо­мічно стійких, здатних до формування власних чинників саморозвитку і здійснення всього відтворювального циклу. Спостерігається слабкий вплив ринкових важелів регулювання, зважаючи на нерозвиненість внутрішнього ринку системних виробничих інновацій, зокрема, технологій.

Під час розроблення та реалізації антикризових заходів для відтво­рення стабільності та прискорення темпів розвитку промисло­вого виробництва та національної економіки органам державної влади слід звернути серйозну увагу на нереалізований потенціал і ресурсні можливості науково-промислового комплек­су, зокрема, на наявний арсенал технологій. Унікальні, про­ривні технології можуть вберегти країну від беззворотної втрати конкурентоспроможності на міжнародних ринках, а технології ма­сового попиту (а не лише інфраструктурні проекти) дозволять сформувати реальний внутрішній ринок.

Література

1.                              Федулова Л. Тенденції розвитку високотехнологічного сектору економіки України/  Л. Федулова // Економіст. – 2009 р. – №1. –– С. 36.

2.                              Офіційний сайт Державного комітету статистики України. – Режим доступу: [ www.ukrstat.gov.ua]

3.                              Сталинский Д.В. Научно-техническое обеспечение реконструкции предприятий горно-металлургического комплекса - эффективный путь снижения энергоемкости отечественной металлургической продукции // Каталог доповідей конференції "Інноваційні шляхи впрова­дження енергоефективних технологій створення конкурентоспроможної промислової продук­ції". - К. - 2008. - 56 с.