Круш В.В.,

асистент кафедри фінансів підприємств

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

 

Особливості формування фінансових результатів діяльності підприємств у сучасних умовах.

 

Дослідження процесу формування фінансових результатів у сучасних умовах господарювання в Україні супроводжується багатьма суперечностями як у теоретичному, так і у практичному аспектах. Процеси реформування бухгалтерського обліку, фінансової звітності, податкової системи та системи статистики в Україні проходять незалежно, без узгодження на законодавчому рівні, що призводить до недопустимих розбіжностей у понятійному апараті та у методиках визначення фінансових результатів господарської діяльності для відображення у різних формах звітності.

Формування фінансових результатів являє собою регламентований нормативно-правовими актами процес утворення прибутку (збитку), який здійснюється суб’єктами господарювання з метою виявлення у вартісному вираженні підсумків фінансово-господарської діяльності підприємства за визначений період.

Відповідно до порядку розрахунку на величину фінансового результату впливає рівень понесених витрат, які у порівнянні з отриманим доходом дають підставу стверджувати про прибуткову або збиткову діяльність суб’єкту підприємництва.

Прибуток (збиток) підприємства являє собою результуючий показник, що унеможливлює його безпосереднє використання як об’єкт управління. Задля ефективного формування та використання прибутку підприємства  необхідно використовувати важелі впливу на його величину шляхом управління факторами його формування та використання. Складовими системи управління результатами діяльності підприємства на етапі його формування, на нашу думку, є:

1)     вибір стратегії управління позитивним фінансовим результатом, яка відповідає довгостроковим цілям розвитку підприємства та дозволяє досягти найкращих результатів за допомогою наявних ресурсів;

2)     ефективне управління доходами підприємства шляхом виявлення доходів від усіх видів діяльності підприємства, кожен з яких матиме вагомий вплив на величину фінансового результату;

3)     підвищення ефективності управління витратами шляхом удосконалення політики оптимізації витрат з метою недопущення перевищення їх над доходами;

4)     формування джерел власного фінансування, що в подальшому призведе до максимізації та стабілізації прибутку і розвитку суб’єкта господарювання.

На фінансові результати діяльності підприємства впливає багато різних факторів. В економічній літературі під фактором розуміють рушійні сили, які позитивно чи негативно впливають на економічні процеси. Важливим завданням ефективного формування фінансових результатів діяльності окремого підприємства є визначення факторів, які впливають на зміну результатів господарської діяльності, та виявлення на цій основі резервів підвищення ефективності виробництва. Одним із зовнішніх факторів, які мають суттєвий вплив на результати діяльності підприємства, є інфляція. Фінансова звітність, підготовлена на основі фактичної вартості об’єктів без урахування інфляції, знижує вірогідність і об’єктивність представлених результатів щодо діяльності компанії або її потенціалу. Більше того, фактична оцінка  результатів діяльності за допомогою коефіцієнтів, таких як «рентабельність капіталу», не відображатиме реальність, якщо прибуток завищений, капітал недооцінений, а оцінка активів провадиться при одночасному використанні різних способів (облік за найменшою з вартостей) [2, с.151]. Отже, підприємство повинно враховувати всі чинники, які мають вплив на його функціонування, і постійно працювати над оптимізацією своєї діяльності задля покращення фінансових результатів.

У сучасних умовах господарювання суттєво впливають на формування  фінансових  результатів адміністративні витрати та витрати на збут. За своєю економічною суттю адміністративні витрати мають відношення до всіх складових звичайної діяльності підприємства, а не тільки  до операційної діяльності. У свою чергу, витрати на збут насамперед відносяться до витрат, пов’язаних з реалізацією продукції, тому, враховуючи нові реалії Податкового кодексу, на нашу думку, собівартість реалізованої продукції доцільно формувати з їх урахуванням. Нині діюча система обліку та фінансової звітності не забезпечує такого розподілу адміністративних і збутових витрат, що, відповідно, ставить під сумнів дотримання принципу відповідності.

Неузгодженість методичних підходів у нині діючій нормативно-правовій базі щодо доходів, витрат, фінансових результатів викликає необхідність виділення державного аспекту формування такої облікової політики, яка дозволить забезпечити єдині методологічні аспекти стосовно визначення кінцевого фінансового результату діяльності суб’єктів підприємництва як для фінансової, так і для податкової звітності. За діючої нормативної бази та форм податкових звітів неможливо розробити єдину методику формування показників фінансової та податкової звітності. Такий висновок обґрунтовує необхідність державного комплексного підходу та уніфікації методики визначення фінансових результатів.

Нині в Україні система формування та обліку фінансових результатів досить ускладнена, має значні розходження у визначенні бази оподаткування податком на прибуток за бухгалтерським і податковим обліком. На нашу думку, незалежно від методики оцінки доходів і витрат, їх складу та структури, визначення активів і зобов’язань, джерелом інформації для визначення фінансового результату діяльності суб’єкта підприємництва повинна бути бухгалтерська звітність. Але необхідно зазначити, що вирішення проблеми уніфікації визначення фінансового результату неможливе без ретельного обґрунтування значної кількості податкових різниць, які не мають економічного характеру, чим створюють розбіжності у процесі визначення фінансового результату для фінансової звітності та як об’єкта  оподаткування.  

Слід зауважити, що в умовах ринкового середовища необхідно не тільки удосконалювати  управління прибутком заради його максимізації, а й  стимулювати інноваційну діяльність, впроваджувати нові технології, спрямовувати кошти на підвищення кваліфікації кадрів.

Практика реалізації теоретичних напрацювань щодо розрахунку фінансових результатів у бухгалтерському обліку та відображення їх у фінансовій звітності вимагає врахування концептуальних основ та вимог міжнародних і вітчизняних стандартів з урахуванням сучасних економічних тенденцій розвитку національної економіки.

 

 

Література.

1.  Податковий кодекс України ( із змінами, внесеними згідно із законом № 2856 – VI від 23.12.2010р.): [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua

2.  Білик М.Д. До питання формування прибутку підприємств та управління ним / Формування ринкових відносин в Україні № 8 (111), 2010 с.150-154.

3. Нападовська Л.В. Управлінський облік / Л.В. Нападовська. – К.: Книга, 2004. – 544с.

4.Тарасова Т.Ф. Управление затратами на предприятии : Учебник для ВУЗов / Т.Ф. Тарасова, Э.А. Гомонко. – М.: Проспект, 2009. – 458 с.