Безшкура А. Ю.

Житомирський державний технологічний університет

Шляхи підвищення кваліфікації менеджера

науково-технічної сфери

Україна традиційно вважається державою з вагомим науковим потенціалом, визнаними у світі науковими школами, розвиненою системою підготовки кадрів. Основними формами підготовки наукових і науково-педагогічних працівників вищої кваліфікації є аспірантура та докторантура. Підготовка кандидатів і докторів наук здійснююється вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та науково-дослідними інститутами (НДІ).

На протязі 2000 – 2008 років спостерігається розвиток мережі закладів, що здійснюють підготовку наукових кадрів. Так, порівняно з 2000 роком кількість аспірантур зросла на 24,6 %, докторантур – на 19,1 %. Відповідно, зросла і кількість бажаючих отримати науковий ступінь: чисельність аспірантів – на 43,1 %, а докторантів – на 30,5 %, що свідчить про підвищення престижу наукової роботи.

Аспірантури та докторантури досить рівномірно розподіляються за типами закладів, при яких вони створені. Так, при ВНЗ працює 47,0 % аспірантур та 63,0 % докторантур, при науково-дослідних інститутах, відповідно – 53,0 % та 37,0 %, але кількість аспірантів та докторантів у ВНЗ та НДІ суттєво відрізняється, що пов’язано з проблемами держбюджетного фінансування підготовки фахівців у науково-дослідних інститутах. На рисунку 1 зображено розподіл аспірантів у науково-дослідних інститутах та ВНЗ [1].

Рис. 1. Кількість аспірантів на кінець року, осіб

Наявність аспірантури як в науково-дослідних інститутах, так і при ВНЗ зросла рівномірно, відповідно на 23,2 % і 26,3 %, що забезпечило збільшення кількості аспірантів в 2008 році в порівнянні з 2000 роком в науково-дослідних інститутах на 27,2 %, а у вищих начальних закладах на 46,7 %, що свідчить про підвищення інтересу до наукової діяльності.

На рисунку 2 зображено розподіл докторантів у науково-дослідних інститутах та вищих начальних закладах [1].

Рис. 2. Кількість докторів на кінець року, осіб

Спостерігається зменшення кількості науково-дослідних інститутів, які мають докторантуру. Так, в 2008 році в порівнянні з 2000 роком кількість таких закладів зменшилась на 3,2 % на відміну від вищих навчальних закладів, які мають докторантуру, кількість яких збільшилась на 37,7 %, що спричинило зменшення кількості випуску з докторантури на 13,5 % за рік, хоч кількість докторантів на кінець року зросла на 16,5 %.

Очікуваним підсумком навчання в аспірантурі та докторантурі є захист дисертації. Але, тільки один із шести аспірантів та один із чотирьох докторантів залишає заклад із захищеною дисертацією. Разом з тим, слід відмітити, що протягом останніх девяти років намітилась тенденція до збільшення питомої ваги тих, хто закінчив аспірантуру, а особливо докторантуру, із захистом дисертації: кандидатської – з 16,4 % у 2000 р. до 22,1 % – у 2008 р., докторської відповідно з 9,2 % до 21,9 %. Це свідчить про позитивні зрушення в науковій діяльності, але негативним моментом залишається те, що не всі кандидати та доктори наук залишаються працювати в науці.

Найбільше число аспірантів і докторантів у 2008 році навчалося у галузі економічних наук, що становило 19,3 % та 18,5 % відповідно, технічних (18,9 % та 16,8 %) та педагогічних наук (7,8 % та 10,4 %). Привертає увагу зростання підготовки аспірантів у фармацевтичних науках, кількість яких збільшилась у 2008 році в 2,1 раза порівняно з 2000 роком, а стрімкий ріст докторантів спостерігався в економічних науках, кількість яких збільшилась в 2,6 раза.

Отже, структура науковців, які захищали докторську дисертацію, трохи відмінна. Якщо в 2000 році була значна кількість докторів наук, які захищали дисертації в галузі природничих наук і невелика частина в суспільних і гуманітарних, то в 2008 році, навпаки, кількість докторських дисертацій захищено в галузі природничих наук набагато менше, ніж в 2000 році (в 1,5 рази). Структура підготовки наукових кадрів, кандидатів наук подібна до захисту докторських дисертацій. Практично кількість захистів кандидатів наук в галузі природничих наук не збільшилася, хоча інновації найшвидше можуть з’явитися в технічних і природничих науках, ніж в суспільних науках.

Тенденція збільшення кількості аспірантів ще не свідчить про зростання у молоді інтересу до наукової праці, а значною мірою обумовлено факторами соціально-економічного характеру (труднощі у працевлаштуванні випускників ВНЗ, отримати кваліфікацію вченого для поліпшення можливостей працевлаштування у престижних сферах тощо). Тому спостерігається значне зростання чисельності аспірантів з юридичних, політичних і психологічних спеціальностей. Проте багато аспірантів використовують час навчання в аспірантурі для роботи у комерційних структурах. Зростає відтік із аспірантури, погіршується ефективність підготовки кандидатів наук як внаслідок зниження вимогливості до формування контингенту пошукувачів, так, особливо, з причин втрати науковими установами, особливо ВНЗ, наукової бази для їх підготовки. Для цього немає ні достатньої кількості наукових керівників, ні серйозних дослідних проектів, участь в яких дала б змогу пошукувачам виконувати свої дисертації. Тому багато дисертаційних робіт мають виключно компілятивний характер, не базуються на експериментальних даних, відірвані від практичних завдань науки. Із тих кандидатів наук, які захистились в 2006 році, десять відсотків – це люди, які не мали відношення ні до науки, ні до аспірантури.

Для удосконалення підготовки спеціалістів в навчальних закладах регіонів у сфері інноваційної діяльності Дніпровським РЦІР спільно з Придніпровським науковим центром НАН та МОН України, управліннями освіти та науки Дніпропетровської та Запорізької обласних держадміністрацій розроблено положення та затверджена „Методична рада з викладання інноваційних дисциплін в ВНЗ”.

До того ж, аби прискорити передачу нових знань та ноу-хау майбутнім спеціалістам лісової галузі, починаючи з лютого 2010 р. у навчальну програму Національного лісотехнічного університету України (м. Львів) впроваджується нова дисципліна „Кластерний підхід і кластерний аналіз у лісовому секторі”, що допоможе готувати фахівців, які володітимуть найсучаснішими знаннями та навичками щодо застосування кластерного підходу як інструменту сталого розвитку на базі практичних прикладів з лісового та інших секторів України.

У грудні 2009 року вперше в Україні розпочато підготовку кадрів за спеціальністю Трансфер технологій: підготовка кандидатів у технологічні брокери, яку пройшли 19 фахівців регіональних центрів інвестицій та розвитку Державного агентства України з інвестицій та інновацій (з грудня 2010 року – Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України), що дозволить організувати на європейському рівні просування вітчизняних технологій на світові ринки та сприятиме виведенню з тіні 30 % українських технологічних розробок [2].

Отже, ефективними шляхами підвищення кваліфікації менеджерів науково-технічної сфери є аспірантура та докторантура.

Література:

1. Наукова та інноваційна діяльність в Україні. Статистичний збірник. – К.: ДП „Інформаційно-видавничий центр Держкомстату України”, 2009.– 370 с.

2. Сайт Державного агентства України з інвестицій та розвитку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.in.gov.ua/