Экономика/5. Управление трудовыми ресурсами

Науковий керівник: Дашко І.М., студент: Наріжний Д.М.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, кафедра обліку та менеджменту, Україна

 

Загальна характеристика організаційно-управлінської діяльності служби безпеки на підприємстві

 

Служба безпеки (СБ) є важливим структурним підрозділом, організуємим адміністрацією для забезпечення цілісності техніко-технологічних, економічних, правових, комерційних, режимних та фізичних компонентів підприємства, організації, установи. Вона формується на основі аналізу, оцінки та прогнозів їх внутрішньої діяльності з метою рішення задач захисту інтересів підприємства (фірми).

Служба безпеки є структурною одиницею підприємства, безпосередньо приймаюча участь у його роботі. Структура та штати служби безпеки визначаються керівником підприємства в залежності від обсягу робіт та особливостей виробничо-комерційної діяльності. Призначення на посаду начальника  служби безпеки підприємства (фірми), а також його звільнення провадиться тільки керівником  підприємства (фірми).

Найбільш оптимальна структура служби безпеки може бути визначена при аналізі усіх функції забезпечення економічної безпеки та виділенні із усього комплексу тих, котрі найбільш адекватно відповідають виробничо-комерційної діяльності підприємства. Наведемо найбільш повний перелік функцій, котрі виконують служба економічної безпеки з залученням спеціалістів підприємства (рис. 1).

Економічну безпеку підприємства можна розглядати як практичне використання таких принципів сучасного менеджменту, як своєчасна реакція на зміну у зовнішньому середовищі, бачення підприємства, тобто чітке уявлення того, що воно має собою показувати, а також одного з основних положень сучасної  теорії управління – ситуаційного підходу до управління, котрим визначається важливість швидкості і адекватність реакцій, що забезпечують  адаптацію підприємства до умов його існування. Звідси економічну безпеку підприємства належить розглядати як еволюційний розвиток ситуаційного підходу до управління. Економічна безпека викликає все більшу зацікавленість підприємств, котрі зіштовхуються з труднощами при реалізації принципово нових підходів до управління підприємством, при організації управління підприємством у ринкових умовах.

 

Функції служби безпеки

 

адміністративно-розпорядницька

 

 

господарсько-

розпорядницька

 

 

 

 

 

обліково-контрольна

соціально-кадрова

 

 

 

 

 

організаційно -

управлінська

планово-виробнича

 

 

 

 

 

організаційно -

технічна

науково-методична

 

 

 

 

 

інформаційно-

аналітична

 

 

 

 

Рис. 1. Функції служби безпеки на підприємстві

 

Метою діяльності служби безпеки є своєчасне виявлення та нейтралізація причин та умов, які сприяють витоку комерційної тайни, нанесенню матеріального збитку підприємству (фірмі) та  його розвитку у ринкових умовах.

У розвитку організаційно - управлінської діяльності служба безпеки виявляє злочині зазіхання на майно та інтелектуальні ресурси об’єкту, факти їх нераціонального застосування та інші дії, котрі можуть призвести к нанесенню фінансового та матеріального збитку, приймає заходи, які входять до її компетенції, по попередженню та припиненню цих дії.

Тому діяльність відділу режиму охорони служби безпеки в першу чергу повинна бути спрямована на недопущення  несанкціонованого проникнення на об’єкти, припинення можливих диверсіонно-шкідницьких актів, забезпечення збереження матеріальних цінностей, розробку відповідних захисних заходів на випадок виникнення надзвичайних ситуацій  та загроз захвату будівель, виявлення та усунення передумов до надзвичайних подій при функціонуванні об’єктів економіки.

Отже, управління системою економічної безпеки підприємством є дуже складною, її очолює перший керівних через спеціально утворену для цієї мети службу безпеки, котра є виконавчо-розпорядницьким органом, забезпечує функціональне управління структурними ланками об’єктів на основі концентрації зусиль та повного залучення усіх наявних на об’єкті сил та засобів. На основі координації та взаємодії використовуються сили та засоби державних правоохоронних  органів та підрозділів безпеки інших державних та недержавних об’єктів.

Структуру служби безпеки можливо вибрати і зрозуміти тільки при широкому, комплексному підході к змінам підприємства і його оточуючого середовища.

При розробці програми захисту комерційної тайни і у цілому економічної безпеки бажаним є сконцентрувати увагу на питаннях по вивченню усіх даних як майбутнього, так  і вже працюючого співробітника. Так для правильної оцінці кандидата у співробітника управління, і в цілому комбінату, визначальне значення має всебічна інформація о його діяльності на колишньому місці праці і о його особистих ємностей.

 

Список використаних джерел:

1.        http://www.ref.by/refs/98/24249/1.html

2.        http://www.5ka.ru