Экономические науки/7.Учет и аудит

Левківська О.В.

студентка 5курсу  Національного університету державної податкової служби України (заочний факультет)

СТАН БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ

Бухгалтерська звітність є важливою складовою обліково-аналітичного процесу. Вона одночасно є результатом бухгалтерського обліку та одним із джерел інформаційної бази економічного аналізу. Від її якості значною мірою залежить ефективність менеджменту суб’єктів господарювання та результативність державного управління.

Дослідженням різних проблем пов’язаних з удосконаленням бухгалтерської звітності займалися наступні вітчизняні і зарубіжні вчені: Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф., Жук В.М., Журавель Г.П., Карагод В.С., Каспіна Р.Г., Кірейцев Г.Г., Крохічева Г.Є., Ловінська Л.Г, Лучко М.Р., Нікіфорова О.В., Парушина Н.В., Пучкова С.І., Савчук В.К., Хомин П.Я. та інші науковці. Проте, виходячи з важливості методологічного й методичного обґрунтування системи функціонування бухгалтерської звітності в інформаційному забезпеченні управління народногосподарським комплексом в умовах розвитку ринкового середовища, її вивчення вітчизняною і зарубіжною наукою не може вважатись достатнім. Адже на сьогоднішній день залишають невирішеними низка проблемних питань, пов’язаних з якістю бухгалтерської звітності в Україні, які у своїй сукупності і стали фундаментальною основою для визначеннями мети та завдань наукового дослідження.

Метою дослідження є оцінка сучасного стану бухгалтерської звітності в Україні як необхідна передумова визначення напрямів її удосконалення, підпорядкованого підвищенню ефективності управління діяльністю суб’єктів господарювання.

Основними причинами такої ситуації є відсутність єдиного розуміння сутності терміну «бухгалтерська звітність», низький рівень інформативності діючих форм фінансової звітності, адже їх показники не є достатньо релевантними для оперативного управління, невідповідність бухгалтерської звітності вимогам її користувачів, коло і запити яких в умовах інституціональних перетворень значно розширилися. За таких умов необхідним є удосконалення бухгалтерської звітності, а першочерговими завданнями на даному шляху є пізнання її сутності та ролі в управлінні.

Незважаючи на важливість бухгалтерської звітності в процесі обліково-аналітичного забезпечення управління як на макроекономічному рівні, так і на рівні суб’єктів господарювання, науковцями та практиками не приділяється належна увага трактуванню її сутності. Так у навчальній літературі досить часто зустрічається підміна поняття «бухгалтерська звітність» терміном «фінансова звітність». На законодавчому рівні термін «бухгалтерська звітність» трактується у Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку № 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» де під нею розуміється «звітність, що складається на підставі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб певних користувачів». Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» оперує поняттям «фінансова звітність», яке не є тотожним терміну «бухгалтерська звітність». Про це свідчить і трактування терміну «фінансова звітність», яке наведено у вище зазначеному Законі, де під нею розуміється «бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період». Таким чином бухгалтерська звітність є поняттям ширшим ніж фінансова звітність, яка до неї входить. Таким чином, під бухгалтерською звітність варто розуміти звітність (систему узагальнення показників про господарську діяльність підприємств та організацій), що складається на підставі даних бухгалтерського обліку і підпорядкована потребам користувачів.

Значення бухгалтерської звітності в управлінській діяльності доцільно розглянути через функції управління. До них відносяться облікова, аналітична, контрольна, організаційна. Ефективність реалізації трьох з чотирьох наведених функцій управління значною мірою залежать від якості бухгалтерської звітності. Так, облікова функція управління знаходить своє узагальнене відображення у бухгалтерській звітності. У свою чергу, в аналітичному процесі бухгалтерська звітність використовується як основне інформаційне джерело. Система контролю також значною мірою спирається на узагальнені у бухгалтерській звітності показники. Таким чином, бухгалтерська звітність є невід’ємним елементом управлінського механізму і відіграє важливу роль у забезпеченні ефективності менеджменту.

Науковий пошук шляхів удосконалення бухгалтерської звітності можливо прослідкувати за темами дисертаційних робіт за спеціальністю «бухгалтерський облік, аналіз та аудит». Так з останні 10 років (з 2000 року – по 2010 рік включно) в Україні було захищено 15 кандидатських та 2 докторські дисертації, які стосуються удосконалення бухгалтерської звітності. В той же час у Російській Федерації з вище зазначеної проблематики за аналогічний період було захищено 52 кандидатські та 6 докторських дисертацій.

Нормативно-правове регулювання бухгалтерського обліку загалом і бухгалтерської звітності зокрема в Україні реалізується через Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», Податковий кодекс та Положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Проте варто зазначити що у питаннях забезпечення методологічних та методичних підходів до бухгалтерської звітності вище перелічені нормативно-правові акти мають суттєві невідповідності.

До сьогоднішнього дня залишаються не визначеними методологічно-організаційні засади управлінської , податкової та інших видів звітності (крім фінансової), про існування яких зазначено в Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Адже, якщо звернутися до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, які стосуються звітності (№ 1-6, № 20, № 25), можна побачити, що всі їх положення стосуються лише фінансової звітності. Крім цього, «в жодному з положень (стандартів) бухгалтерського обліку не зазначається про методику облікового забезпечення податкової чи статистичної звітності, не кажучи вже про їх стандартизацію, хоч за значимістю вони не менш важливі, ніж фінансова». Таким чином, нормативно-правове регулювання бухгалтерської звітності в Україні потребує удосконалення у частині відображення методологічних основ податкової та управлінської звітності.

Одним з основних завдань удосконалення бухгалтерського обліку та звітності в Україні у контексті макроекономічного управління є забезпечення високого рівня інформативності (релевантності, достовірності, повноти, комплексності) бухгалтерської звітності.

На сьогоднішній день варто визначити наступні проблемні питання у вищезазначеному аспекті удосконалення бухгалтерської звітності:

1. Узагальнена інформація бухгалтерського обліку в межах звітності є основним інформаційним джерелом для здійснення управління на макроекономічному рівні. Проте її якість, комплексність, достатність та достовірність на сьогоднішній день є сумнівними, а відтак і управління на її основі не є максимально ефективним (а можливо є і неефективним).

2. Трансформація економіки України у напрямі запровадження ринкових відносин спричинила переорієнтацію цінностей суб’єктів, володіючих власністю, на привалювання особистісних потреб (переважно фінансового характеру) над суспільними (екологічними, соціальними тощо). Відтак і бухгалтерський облік та звітність розвивалися з орієнтацією на фінансові показники, залишаючи не відображеним екологічний та соціальний бік діяльності суб’єктів господарювання. Тому в сучасних умовах підвищення екологічної небезпеки та надання керівництвом країни пріоритету соціальному захисту населенню держави актуальним постає питання забезпечення відображення у бухгалтерському обліку та звітності екологічних та соціальних показників.

Введення в дію Податкового кодексу не вирішує всі проблемні питання ефективного формування інформаційної бази у контексті макроекономічного управління. Адже поза системою бухгалтерського обліку залишаються платники єдиного податку, яким дозволено його не вести. Відповідно інформація про стан та результати діяльності таких суб’єктів господарювання залишається поза увагою органів статистики та суб’єктів державного управління.

Сучасний стан бухгалтерської звітності в Україні характеризується значною втратою якості. Причиною цьому є розширення вимог користувачів звітності, які є притаманними для ринкових економік. Забезпечення запитів користувачів узагальненою інформацією бухгалтерського обліку шляхом підвищення релевантності та інформативності показників бухгалтерської звітності є невід’ємною частиною удосконалення управління діяльністю суб’єктівпгосподарювання,ппідпорядкованомуппідвищенняпконкурентоспро-можності національних товаровиробників. Таке удосконалення повинно бути спрямовано на забезпечення комплексності бухгалтерської звітності та єдності методологічних і методично-організаційних засад бухгалтерської звітності у нормативно правових актах України.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.       Кірейцев Г.Г. Виступ на Всеукраїнському конгресі вчених економістів-аграрників / Г.Г. Кірейцев // Стенограма п’ятих річних зборів 28-29 січня 2003 р. – К., ІАЕІААН, 2003. – С. 122 – 124

2.       Порядок присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань [електронний ресурс]: Постанова Кабінету Міністрів України № 644 від 28 червня 1997 р. – Шлях доступу: www.rada.gov.ua

3.       Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні [електронний ресурс]: Закон України № 996-XIV від 16 липня 1999 р. – Шлях доступу: www.rada.gov.ua

4.       Хомин П.Я. Парадигма й контроверзи бухгалтерського обліку та звітності (спроба консеквентного аналізу): Монографія / П.Я. Хомин, Г.П. Журавель. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – 299 с.

5.       34 положення (стандарти) бухгалтерського обліку. – К.: КНТ, 2010. – 320с.