Смольнякова Т.І.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди,

м. Харків, Україна

Cтудентське самоврядування – середовище для виховання сучасної еліти

Студентське самоврядування є середовищем виховання сучасної еліти, бо  виявлення потенційних лідерів дає можливість у майбутньому сформувати еліту нації, що є запорукою процвітання держави.

 Модель сучасної української еліти  включає в себе такі риси, як освіченість, соціальну активність, соціальне виховання, національну спрямованість, почуття патріотизму,  наявність позитивних цінних орієнтирів, гармонійну розвиненість, тому розглянемо значимість кожної:

Освіченість. Освіта – головне середовище виховання інтелігентності. Саме інтелігентні представники науки і освіти формують особистість через знання, уміння подати приклади культури мислення, котра є головною умовою становлення особистості, яка тотожна інтелігентності.  

Патріотизм. Захищати права студентів України без любові до неї не можливо, саме тому необхідно розвивати у студентів почуття патріотизму. Сучасна українська еліта - еліта, яка по-справжньому захищатиме права своїх громадян та розумітиме їх проблеми, яка не боятиметься відстоювати свою думку, яка не буде закривати очі, яка всім серцем кохатиме Батьківщину, її мову, традиції, закони та звичаї.

    Соціальна активність. Вона підвищується через розкриття і реалізацію власної індивідуальності, закладених природою здібностей, нахилів, талантів, через свідомий-неусвідомлений вибір місця в житті, формування національної самосвідомості, особистісну власну удосконаленість. Соціальна активність студентів спрямована на досягнення цілей, які відповідають її найбільш важливим життєвим мотивам і потребам. Відповідні ситуації соціальної взаємодії включають до себе три сфери людської активності: навчальну, пізнавальну діяльність та активну міжособистісну взаємодію.

    Активна участь у самоврядних студентських структурах сприяє становленню гармонійно розвиненої особистості, розширенню світогляду і розвитку їхніх інтелектуальних здібностей засвоєнню загальнолюдських цінностей (гуманізму, справедливості, гідності,  честі тощо), набуттю необхідних знань, навичок і вмінь. Водночас ця участь створює умови для розвитку почуттів і волі, самооцінок та орієнтацій, самовираження і самоствердження.

Формування моральної культури можливе за умов створення атмосфери співпричетності до активного життя колективу (групи, факультету, ВНЗ), належного морально-психологічного клімату. Повноцінний моральний розвиток студента не може відбуватися в атмосфері нудьги, репродуктивних форм навчання. Саме тому студентське самоврядування виступає чинником активізації студентського життя.

Таким чином, студентство є особливою активною складовою сучасного українського суспільства. Виховання управлінської еліти – важлива суспільна задача. А студентське самоврядування – механізм, який допомагає виявити потенціал, навчити та розвинути його. Без вирішення проблем студентського самоврядування неможливо досягти європейської якості освіти і підготувати конкурентноспроможних фахівців.

 

Література:

1.  Нечепоренко Л.С., Пономарьова Г. Ф., Подоляк Я.В. // Сучасна педагогіка. Навчальний посібник – Харків: 2007, 216 с.

2.  Європейська практика студентського самоврядування в університетах України // Методичні матеріали за ред. проф. Т.Б. Буяльської, 2005.