Технічні науки/ 4. Транспорт

 

Соколова Н.О., Уразбаєв В.О.

Автомобільно-дорожній інститут Донецького Національного технічного університету, м. Горлівка, Україна

 

ДО ПИТАННЯ НЕДОСКОНАЛОСТІ СИСТЕМИ СТЯГНЕННЯ ШТРАФІВ В УКРАЇНІ

 

У нашій країні тема штрафів серед автолюбителів часто стоїть на першому місці. Майже кожен коли-небудь ставав порушником якогось пункту Правил дорожнього руху та платив за це штраф. Тема завжди зводиться до того, що водій порушив зовсім трохи, а інспектор виписав йому великий штраф. Проте, саме штрафні санкції змушують водія дотримуватися правил дорожнього руху. Розміри українських штрафів, за твердженням вітчизняних правоохоронців, є середніми по світу. Але при цьому не можна не сказати і про те, що рівень заробітної плати в Україні також далеко не найвищий і, на жаль, навіть не середній. Щоб наочно переконатися в можливості населення оплати штрафів варто порівняти Україну та інші країни світу. В Україні середній рівень заробітної плати складає на кінець 2010 року - 2629 грн. При цьому середній розмір штрафів за найбільш часті порушення Правил дорожнього руху – 775грн, що становить майже 30% середньої заробітної плати. При цьому в країнах Європи і США середній розмір штрафів складає трохи менше 16% середньої заробітної плати.

Розглянемо більш докладно штрафні санкції, що накладаються за порушення Правил дорожнього руху та проаналізуємо їх розмір відповідності потенційної небезпеки на дорозі.

1. Мобільний телефон за кермом. За розмову по мобільному телефону за кермом передбачено штраф 425-510 грн. (замість усного попередження раніше). Таке покарання, в принципі, правильне і відповідає практиці більшості країн Європейського Союзу, оскільки водій дійсно відволікається від керування транспортним засобом. А що робити водію, якщо службовець Державтоінспекції накладає штраф, тому що йому "здалося" - розпрощатися з 500 грн.? І звідки така різниця в діапазоні? Може, чим голосніше розмовляєш, тим вище штраф?

2. Страхування. У всьому світі прийнято, що якщо при дорожньо-транспортній події пошкоджено тільки автомобілі, які застраховані, то автоінспекція не викликається, а всі питання вирішують аварійні комісари. В Україні оформити дорожньо-транспортну подію без Державтоінспекції теоретично теж можна, але страхова компанія оформлені таким чином аварії не визнає страховими випадками. За новим законодавством за будь-яку, навіть незначну дорожньо-транспортну подію, передбачено вилучення водійських посвідчень і навіть адмінарешт (15 діб). Викликати Державтоінспекцію, таким чином, просто небезпечно - дешевше домовитися з власником другого автомобіля. В результаті сенсу в полісі обов'язкового страхування цивільної відповідальності немає, як і загалом в автострахуванні. Але за відсутність поліса передбачено чималий штраф (340-850 грн. замість колишніх 17 грн.). І знову незрозуміло, від чого залежить мінімальний і максимальний штраф за даний вид порушення.

3. Сп'яніння за кермом. В новому законодавстві істотно збільшена відповідальність за керування транспортним засобом у нетверезому стані. За це, крім штрафу, можуть ще й заарештувати на 7-10 діб, а якщо ж водія в стані алкогольного сп’яніння за кермом зупиняють двічі протягом року, він може бути позбавлений волі на 10-15 діб. Крім того, збільшено штраф за цю провину - від 2550 до 3400 грн. (було 340-850 грн.). Розширено і перелік видів нетверезого стану: алкогольне сп'яніння, наркотичне або під впливом лікарських препаратів. Правда, списку лікарських препаратів, які не можна вживати, немає. Тобто ризикує потрапити під категорію «нетверезий водій» навіть чоловік, який прийняв засіб від грипу.

4. Технічний стан. За керування технічно несправним транспортним засобом за новими законами передбачено штраф 340-425 грн. (було 8,5-34 грн.). В ході огляду на вулиці без спеціального обладнання працівник Державтоінспекції може лише визначити несправність зовнішніх світлових приладів і ручного гальма, а штраф при цьому значний.

5. Ремені безпеки. За непристебнутий ремінь безпеки водій ризикує бути оштрафованим на 170 - 255грн (раніше 3,4 - 8,5 грн.). Звідки знову цей діапазон?

Таким чином, система стягнення штрафів в Україні має безліч недоліків:

1. Значний діапазон мінімального і максимального штрафу за той самий вид порушення. Тобто співробітник Державтоінспекції розмір штрафу визначає відповідно до власного суб'єктивного ставлення до порушника.

2. Несумірність штрафів з реальною потенційною небезпекою при порушенні Правил дорожнього руху. Чому, наприклад, розмова по мобільному телефону вважається більш небезпечним порушенням (штраф 525-850грн.), за проїзд на червоний сигнал світлофора (510-680грн.)?

3. Розмір штрафів непропорційний середній заробітній платні по країні.

В Україні найбільш доцільно було б використовувати новий підхід до нарахування штрафів за порушення правил дорожнього руху, який би дозволив усунути викладені вище недоліки.

 

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

1. Правила дорожного движения: с изменениями и дополнениями в соответствии с постановлениями Кабинета министров № 876 от 01.10.2008, №№76, 124 от 11.02.2009, №395 от 22.04.2009 и №934 от 03.09.2009. – Донецк: ООО «ПКФ «БАО», 2011.- 64с.

2. http://www.icar.com.ua/news-world.

3. http://www.gai.com.ua