К.т.н. Крилова О.В., Мунько Н.В.

Національний гірничий університет, Україна

Особливості кредитування в умовах глобальної фінансової кризи

Сучасний розвиток валютно-фінансової сис­теми нашої країни характеризується дією так званих позаекономічних чинників, які відчут­но впливають на її розвиток. Це, на нашу дум­ку, чинники «стадної поведінки», психологіч­ного ризику, епідемічного поширення кризо­вих явищ та суто політичних зрушень, що впливають на поточний або майбутній стан економіки. Проте вітчизняні вчені не виок­ремлювали зазначені фактори як такі, що здат­ні спровокувати складний механізм розгор­тання тенденцій нестабільності.

На думку вчених, фінансова криза містить такі елементи, як різке падіння цін на активи, масове банкрутство як у фінансовому, так і нефінансовому секторі та порушення ді­яльності валютного ринку.

Ряд досліджень ринків, що розвиваються, показав, що високі темпи зростання кредитування привели до високого рівня проблемних активів.

Темпи зростання банківського кредитування в Україні були високими протягом останніх 5 років: 60% на рік.

 Зростанню кредитування сприяло істотне збільшення грошової маси (МЗ) на рівні 44% на рік, а також зовнішній борг

Криза, яка нині зароджується у валютно-фі­нансовому, банківському, виробничому та ін­ших секторах економіки України не є кризою в її канонічному розумінні, адже за своєю спе­цифікою вона не є циклічною.— на 3,1% проти 13,6%.  

Основні причини вразливості української економіки:  великий дефіцит рахунку поточних операцій; тягар зовнішнього боргу; слабкість банківського сектора; великий дефіцит рахунку поточних операцій.

Не було зроб­лено спроби розглянути структурні чи політичні фактори як важливий складник еконо­мічних зрушень, а наслідком їх може стати кризова ситуація. Натомість перевагу надава­ли дослідженню саме базових макроекономіч-них показників, не зважаючи на те, що біль­шість криз, які відбулись в останній декаді ми­нулого тисячоліття, розгортались аж ніяк не на фоні економічного спаду чи рецесії світової економіки. Навпаки, їм передував період еко­номічного пожвавлення, який був наслідком вдало імплементованих стабілізаційних прог­рам чи/та високого економічного зростання.

Огляд банківського сектора України Standards and Poor в 2008 р.: банківський сектор України має високий ступінь ризику і йому присвоєно 10 категорію, до якої належать найбільш слабкі та уразливі банківські сектори в світі (разом з Болівією і Венесуелою).

Будь-яку кризу в українській економіці можуть назвати не лише фінансовою, а й економічною, що свід­чить про нечітке сприйняття цієї категорії еко­номічної науки.

Усвідомлен­ня можливих взаємозв'язків різних складників фінансової кризи сприяє усвідомлен­ню багатоваріантності тривання кризи, а, отже, підвищити прогнозованість визначення напря­му її розгортання із своєчасним виокремлен­ням необхідних механізмів впливу на зарод­ження того чи іншого виду потрясіння у кон­тексті кризи фінансової — чи то валютного, чи то банківського, чи бюджетно-боргового.

На нинішньому етапі розвитку фінансової системи України ризи­ки нестабільності перебувають, насамперед, у площині бюджетно-боргової сфери. Проте найвірогіднішим є виникнення внутрішньої кризи, яка за походженням матиме випадко­вий характер, що відбудеться через зростан­ня спекулятивного ризику та стадної пове­дінки, які не завжди корельовані з реальним станом базових макроекономічних показни­ків.

Ряд досліджень ринків, що розвиваються, показав, що високі темпи зростання кредитування привели до високого рівня проблемних активів. Темпи зростання банківського кредитування в Україні були високими протягом останніх 5 років: 60% на рік.

Зростанню кредитування сприяло істотне збільшення грошової маси (МЗ) на рівні 44% на рік, а також зовнішній борг.

Уразливість України пояснюється необхідністю погашення великого короткострокового боргу, високим дефіцитом рахунку поточних операцій, швидким зростанням споживчого кредитування і великими зобов'язаннями банків в іноземній валюті.

На сьогодні досить високою є частка присутності іноземного капіталу у фінансових установах. Фінансовий сектор України — один із лідерів у залученні прямих іноземних інвестицій (19% усього накопиченого іноземного капіталу). У банківському секторі частка іноземного капіталу в загальному обсязі капіталу становить 37,2% і перевищує порогове значення межі економічної безпеки на рівні 30%, у страховому — наближається до цієї межі і становить 28,1%.

З огляду на велику частку транснаціональних фінансових корпорацій у банківському секторі України, негативний вплив світової фінансової кризи може поширюватись опосередковано — якщо материнські компанії зазнаватимуть збитків та матимуть проблеми з ліквідністю.

У цьому аспекті слід зазначити, що процеси інвестування та розвитку вітчизняних виробництв — більше залежні від кредитування, ніж від фондового ринку. Аби запобігти банківській кризі, НБУ доцільно прийняти низку рішень, які встановлюють принципи рефінансування комерційних банків з проблемами короткострокової ліквідності під час проявів ознак фінансової кризи.

Для запобігання валютній кризі необхідно виробити комплекс заходів, які не дозволять валютним спекулянтам розхитувати курс. При цьому НБУ має й надалі проводити політику збільшення волатильності курсу задля зниження ризиків розбалансування платіжного балансу.