Економічні науки / 10. Економіка підприємства

 

Царенкова Т.О., студентка 1 курсу магістратури

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

Особливості управління методом стандарт-костінг

 

Фінансовий результат діяльності підприємства та можливості подальшого розвитку підприємства залежать від ефективного формування витрат виробництва. Вони є основним показником діяльності підприємства, який обмежує обсяг прибутку, визначають мінімальну ціну продукції, впливають на загальну конкурентоспроможність підприємства. А «низька конкурентоспроможність економіки – чинник гальмування економічного розвитку» [1]. Хоча витрати вважаються одним із основних показників функціонування підприємства, важливим об’єктом управління, однак єдиного підходу до процесу ними в діяльності підприємства поки що не вироблено.

Мета роботи полягає у розгляду класифікації систем управління витратами. Серед великої різноманітності представлених в науковій літературі систем управління витратами найбільш поширена є система стандарт-костинг.

Система стандарт-костінг (“standart-costіng”) – це система обліку витрат, що передбачає аналіз відхилень фактичних витрат від нормативних.

Система з'явилася в Америці на початку 30-х років ХХ століття. Широко застосовувалась на підприємствах Радянського Союзу, зникла разом із переходом до ринкової економіки. [2, с. 118].

Зміст системи стандарт-костінг полягає в тому, що обліковується лише те, що повинно відбутись, а не те, що відбулося і обґрунтовано відображаються відхилення, які виникли. В основі системи лежить чітке тверде запровадження норм витрат матеріалів, енергії, робочого часу, праці, заробітної плати та інших витрат, пов’язаних з виготовленням будь-якої продукції або напівфабрикатів.

Стандарт-костінг незамінний в галузях, де ціни на ресурси відносно стабільні, а самі вироби не змінюються протягом довгого часу (підприємства оброблювальних галузей, швейного, взуттєвого, меблевого виробництва).

В основу системи стандарт-костінг покладені наступні принципи:

- попереднє нормування витрат по елементах і статтях;

- складання нормативних калькуляцій на виріб;

- облік нормативних витрат і відхилень;

- аналіз відхилень;

- уточнення калькуляцій при зміні норм [3].

Нормування витрат здійснюється заздалегідь (до початку звітного періоду) по статтях витрат: основні матеріали; оплата праці виробничих робітників; загальновиробничі витрати (амортизація устаткування, орендні платежі, зарплата допоміжних робітників та інші).

Загалом на підставі встановлених стандартів можна заздалегідь визначити суму очікуваних витрат на виробництво і реалізацію виробів, обчислити собівартість одиниці виробу для визначення цін, а також скласти звіт про прибутки та збитки. За цієї системи керівництво підприємства отримує інформацію про величину відхилень від нормативів і про причини їх виникнення [4, с. 69].

Однак, система стандарт-костінг має ряд недоліків. Важко скласти стандарти згідно з технологічною картою виробництва. Крім того, не на всі виробничі витрати можна встановлювати стандарти, що зумовлює іноді послаблення контролю за ними на місцях. [5].

Висновки. Досягнення цілей підприємства забезпечується правильно обраними стратегією і тактикою управління підприємством. Управління витратами є важливою функцією управління підприємством, та сприяє підвищення конкурентоспроможності підприємства та отриманню запланованих фінансових результаті. Таким чином, зараз перед кожною вітчизняною компанією стоїть питання про вибір оптимальної стратегії зниження витратам, на базі якої можливо провести впровадження такого контролю, що дозволить збільшити ефективність інвестицій фірми в цілому. Керівники підприємства обирають серед методів на свій розсуд.

 

Список використаної літератури:

1.                      Ющенко В.А. Доповідь про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2005 році // Економіст. – 2006. - №2. – с.25-75.

2.                      Турило А.М., Кравчук Ю.Б., Цуцурук Н.М. Уточнення сутності поняття “витрати” і їхньої економічної оцінки на підприємстві // Актуальні проблеми економіки. – 2004.- № 11. – с.85-89.

3.Тупота М.О. Концепції системи управління витратами // Економіка підприємства: теорія та практика: Зб. мат. Міжнар. наук.-практ. конф. 23-24 березня 2006р. / Відп. за вип.. Г.О. Швиданенко. – К.: КНЕУ, 2006. – 208 с.

4.                      Чернелевський Л.М. Економічний аналіз на підприємствах промисловості і торгівлі. Підручник. – К., 2003.

5.                      Друри К. Учет затрат методом Стандарт-кост / Пер. с англ. Н.Д.Эрисшвили.-М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. – 224 с.