Погосова Алла Валеріанівна

Житомирський національний агроекологічний університет

Створення служби управлінського обліку як

чинник ефективного управління витратами сільськогосподарського підприємства

Система управління витратами вимагає одночасного розв’язання кількох пов’язаних між собою завдань, які передбачають чітке визначення стратегічних завдань підприємства та кожного центру відповідальності, налагодження системи внутрішньогосподарських відносин, координації зусиль виконавців і створення системи матеріального стимулювання кожного працівника в досягненні намічених результатів. Названі заходи мають бути конкретизовані щодо перспектив розвитку підприємства на віддалену перспективу з одночасним чітким регламентом його діяльності на конкретний проміжок часу з деталізацією обов’язків окремих виконавців та колективів структурних підрозділів (центрів витрат).

Для того, щоб теоретичні аспекти були втілені в практичну діяльність, необхідні, перш за все, досвідчені фахівці з питань управління витратами. Сучасний бухгалтер з управлінського обліку повинен займатися не лише збиранням та опрацюванням інформації про витрати і доходи підприємства, а вміти також своєчасно її аналізувати та відокремлювати з усього потоку саму цінну, відображати її  у відповідних звітах та оперативно надавати користувачам з метою прийняття ефективних управлінських рішень.

У зв’язку з цим перед бухгалтерами постає вибір: з одного боку вони можуть залишатися звичайними бухгалтерами і виконувати свої функції в межах розуміння свого фаху, пов’язаного зі складанням фінансової звітності та розрахунком податків; з іншого боку, вони можуть розширити свій досвід та опанувати нові можливості щодо реформування обліково-економічних систем підприємства.

З огляду на це, одним з основних завдань бухгалтера постає здійснення аналізу фактичних та прогнозних показників діяльності підприємства та прийняття стратегічних рішень на певній стадії управління, що тягне за собою й відповідальність за їх виконання.

При цьому, на думку Т. Сльозко, жоден керівник не дозволить приймати окремі самостійні рішення навіть головному бухгалтеру, не кажучи вже про бухгалтера-обліковця. Тому треба говорити не про управлінський облік, а про роль обліку в системі управління, який надає фактичну інформацію для прийняття керівниками різних рівнів і рангів управлінських рішень [1].

Фактично при адміністративно-командній системі управління ці функції було покладено на так звану економічну службу. При цьому бухгалтерія лише готувала необхідні дані про діяльність підприємства, а планово-економічна служба надавала аналітичну інформацію для керівництва. Такий поділ обов’язків не завжди давав належні наслідки, часто виникали непорозуміння та складності при підготовці інформації та її аналізі, виникали додаткові потоки інформації при її передачі з одного відділу в іншій.

Виходячи з досвіду зарубіжних країн можливі два варіанти організації управлінського обліку: його ведуть в єдиній бухгалтерії або група співробітників, які організаційно відокремлені від фінансового обліку.

В останньому (другому) варіанті всі бухгалтерські записи здійснюють у бухгалтерії, а синтетичний і аналітичний облік виробничих витрат – у підрозділі управлінського (виробничого) обліку за відповідними рахунками. До них відносять рахунки чинного Плану рахунків: «Виробництво», «Брак у виробництві», «Витрати майбутніх періодів», «Загальновиробничі витрати», «Адміністративні витрати», «Витрати на збут». Місячні обороти по цих рахунках і залишки звіряють з рахунками синтетичного обліку, що включає будь-які розбіжності).

З огляду на це Н. Тлучкевич зазначає, що на сільськогосподарських підприємствах відсутня єдина служба, яка займається управлінським обліком, аналізом, плануванням виробничих показників та складанням внутрішньої звітності, внаслідок чого втрачається оперативність управлінських даних. На багатьох підприємствах взагалі відсутні такі складові управлінського обліку, як аналіз і планування (прогнозування). З метою забезпечення більшої оперативності та аналітичності управлінської інформації на сільськогосподарських підприємствах доцільно в складі бухгалтерської служби виділити службу (відділ) управлінського обліку, що дасть змогу надати останньому більших можливостей у реалізації його функцій. На думку автора, завданнями управлінського обліку повинні займатися бухгалтер-аналітик, бухгалтер-контролер та бухгалтер-фінансист, кожен з яких виконуватиме свою ділянку обліку [2].

Вважаємо за доцільне дещо розширити запропонований перелік фахівців служби управлінського обліку і внести наступні  пропозиції: на підприємстві передбачається створення для ведення бухгалтерського обліку служби фінансового обліку та служби управлінського обліку (управління витратами). Очолювати служби будуть заступник головного бухгалтера з питань фінансового обліку і заступник головного бухгалтера з управлінського обліку або начальник служби управління витратами. В структурі служби управлінського обліку (управління витратами) пропонується створити такі відділи (служби): аналітичний відділ (служба), відділ (служба) контролю та відділ (служба) бюджетування (рис. 1).

До аналітичного відділу (служби) будуть входити бухгалтер з обліку виробництва і бухгалтер-експерт, які будуть займатися питаннями ведення обліку витрат і виходу  продукції (за видами виробництв, центрами відповідальності, галузями діяльності тощо), калькулюванням виробничої та повної собівартості продукції, аналізом ринків збуту продукції, визначенням справедливої вартості біологічних активів та сільськогосподарської продукції і виявлення неконкурентоспроможних видів продукції, відображення операцій з обліку витрат на рахунках бухгалтерського обліку.

До відділу (служби) контролю будуть входити бухгалтер-ревізор, бухгалтер-контролер і бухгалтер-аудитор, які будуть здійснювати контроль за раціональним витрачанням ресурсів підприємства (відповідність нормам, кошторисам та нормативам, відповідності витрат технологічним картам та


Скругленный прямоугольник: Служба управлінського обліку (управління витратами) підприємстваРис. 1. Структура служби управлінського обліку (управління витратами) сільськогосподарського підприємства.


раціонам), контроль за відхиленнями, проведенням поточної та річної інвентаризації, перевіркою відповідних документів, відображенням результатів інвентаризації на рахунках бухгалтерського обліку, контроль за втратами від загибелі врожаю та падежу тварин, здійсненням внутрішнього аудиту за діяльністю як підрозділів, так і підприємства в цілому.

До відділу (служби) бюджетування будуть входити бухгалтер-аналітик та бухгалтер-економіст, які будуть займатися аналізом виконання бюджетів витрат та виходу продукції, аналізом впливу зовнішніх та внутрішніх факторів на виконання бюджетів, розробкою бюджетів (кошторисів) витрат в розрізі структурних підрозділів та по підприємству в цілому.

Вся інформація в розрізі відповідних служб буде групуватися у відповідні зведені звіти та таблиці і доводитися до їх керівників, які, в свою чергу, будуть формувати інформаційні звіти та подавати їх до керівника служби управлінського обліку (заступника головного бухгалтера). В свою чергу керівник служби управлінського обліку буде займатися розробкою управлінських рішень та контролем за їх виконанням.

З огляду на це, одним із етапів підвищення ефективності інформаційного забезпечення управління виробничим витратами є підготовка нового класу фахівців (бухгалтерів-аналітиків або менеджерів-аналітиків), які  повинні буди обізнані не лише в обліку, а й в таких дисциплінах, як стратегічний аналіз, оперативне планування, прогнозування, бюджетування та контроль витрат, розробка управлінських рішень.

При цьому питання щодо статусу та освіти таких фахівців, їх обов’язків та  відповідальності повинні бути вирішені законодавчо.

Розглянуті вище положення щодо формування служби управлінського обліку зумовлюють належну побудову інформаційного забезпечення управління витратами на сільськогосподарських підприємствах. Важливим моментом при цьому має бути узгодження даних бюджетів із фактичними даними, відображеними у регістрах бухгалтерського обліку.

 

Література:

1. Сльозко Т. М. Види обліку : новітня інтерпретація / Т. М. Сльозко // Фінанси України. – 2007. - № 1. – С. 118-128.

2. Тлучкевич Н. Організація управлінського обліку (практика впровадження на сільськогосподарських підприємствах) / Н. Тлучкевич // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - № 2. – С. 13-18.