Ярошенко А.С.

Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи Національного банку України», м. Суми

Системні взаємозвязки конкурентоспроможності банку та банківського продукту

 

Сьогодні в банківській системі України, як і в інших сферах національної економіки, відбуваються процеси становлення ринкових, насамперед, конкурентних засад. Рівновага на ринку банківських послуг, а, отже, й стабільність банківської системи безпосередньо залежать від стану конкуренції. У результаті, на сучасному етапі першочергового значення набуває підвищення конкурентоспроможності банківського сектора.

Нинішні показники діяльності у банківському секторі країни значно кращі за ті, які спостерігалися у минулі роки. Сьогодні спостерігається зростання ділової активності населення, впроваджуються нові банківські продукти, різноманітні форми депозитів, Інтернет-банкінг та ін. Здійснюється широкий спектр кредитних, гарантійних, розрахункових, документарних і депозитарних операцій, посилюється міжбанківська конкуренція за види та обсяги надання приватному сектору послуг, банківських продуктів, підвищується їх якість. Проте, незважаючи на усі позитивні зрушення, банківський сектор України залишається на сьогодні недосконалим і не відповідає вимогам реальної конкурентоспроможності економіки.

Усі банки, розробляючи стратегію свого розвитку, залучаючи ресурси, шукаючи більш вигідні умови розміщення коштів, змагаючись за клієнтів, слідкуючи за надійністю та фінансовою стійкістю свого банку прагнуть до підвищення своєї конкурентоспроможності.

У загальному вигляді конкурентоспроможність банку являє собою сукупність властивостей та характеристик його бізнес-процесів, які дозволяють забезпечити ефективність функціонування банку в будь-яких змінах зовнішнього та внутрішнього середовища. Термін «конкурентоспроможність» може трактуватися по-різному в залежності від об’єкту, до якого відноситься. На рис. 1 відображено взаємозв’язок конкурентоспроможності та конкурентних переваг.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Ієрархія конкурентних переваг та конкурентоспроможності

 

Так, наразі дослідники по-різному трактують конкурентоспроможність банку. Узагальнюючи всі визначення, можна виділити такі основні риси:

-                        похідна від конкуренції, похідна суперництва, ступінь привабливості;

-                        властивість об'єкта, що характеризується ступенем реального або потенційного задоволення їм конкретної потреби;

-                        здатність задовольняти потреби, здатність до ефективної діяльності;

-                        властивість, що забезпечує високу прибутковість банку;

-                        конкурентоспроможність товару можна визначити тільки при порівнянні банківських продуктів між собою.

Вихід на ринок з конкурентоспроможною послугою – ключовий момент у діяльності організації з засвоєння ринку та закріплення на ньому. Далі здійснюється систематична робота з управління конкурентоспроможністю банківського продукту, що включає в себе заходи з  систематичного удосконалення продуктів, постійного пошуку нових каналів його збуту, нових груп клієнтів, поліпшення сервісу, активізація реклами й маркетингу.

Необхідно також зупинитися на категорії «конкурентоспроможність продукту», яку можна визначити як відповідність всім параметрам вимог ринку, клієнтів, споживачів, порівняльна характеристика споживчих та вартісних показників даного продукту по відношенню до товару-конкуренту. Конкурентоспроможність банківської послуги визначається, з одного боку, конкурентними перевагами, якістю, технічним рівнем, з іншого – цінами, які встановлюються банками. У зв’язку з ростом вимог споживачів, загальним підвищеннями якості послуг сучасні тенденції банківської конкуренції характеризуються великою роллю нецінових методів.

Слід зазначити, що рівень конкурентоспроможності послуги, яка має споживчу вартість, визначається в процесі порівняння з аналогічними продуктами, представленими на банківському ринку. З огляду на це, банку необхідно постійно працювати над підтриманням цінності послуги, що надається, протягом життєвого циклу, щоб вона не втрачала своїх властивостей та витримала жорстку конкуренцію.

Планомірне і послідовне впровадження у масштабах країни комплексу заходів, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності, може прискорити розвиток банківської системи, створивши реальні передумови для виникнення на фінансових ринках повноцінного конкурентного середовища та формування конкурентоспроможності банківського сектора на світовому рівні.