К.е.н. Жегус О.В., Афанасьєва О.П., Мороз О.Р.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Створення та підтримка інформаційної бази

 прогнозування товарного ринку

 

Щоб досягти успіхів в конкурентному ринковому середовищі, та створювати добробут країни, необхідна висока ефективність діяльності підприємств, що визначається безпосередньо ефективністю економіки, яка в свою чергу залежить від поєднання ефективних технологій виробництва та технологій управління на основі прогнозування тенденцій розвитку ринку.

Серед найскладніших проблем, з якими ще продовжує стикатися наука і практика прогнозування ринку, залишається проблема якісного інформаційного забезпечення. Отже, одним з пріоритетних завдань в процесі прогнозування товарного ринку  у сучасних умовах є формування належної інформаційної бази. Створення якісної інформаційної бази для прогнозування товарного ринку сприятиме забезпеченню достовірності, точності та об’єктивності прогнозів його розвитку. Інформаційну базу у даному випадку слід розуміти як інформаційне забезпечення системи прогнозування товарного ринку, яка являє собою сукупність вихідних даних, методів, способів  та засобів їх пошуку, збору, обробки, накопичення, зберігання та підготовки для використання у процесі прогнозування.

Інформаційна база прогнозування товарного ринку складається з наступних компонентів:

- джерела внутрішньої інформації,

- джерела зовнішньої інформації,

- спеціалізоване програмне забезпечення, яке забезпечує процес  зберігання, перетворення даних та отримання прогнозних значень.

Сучасна інформаційна база характеризується такими ознаками як: постійне зростання обсягів інформації, наявність значної кількості джерел інформації, неодоступністю до окремих видів інформації, складність алгоритмів, окремих методик розрахунків та інтерпретації результатів, що зумовлює необхідність удосконалення механізмів інформаційного забезпечення, в тому числі процесу прогнозування, оскільки постійно зростають вимоги до якості прогнозів.

 Умовою забезпечення безперервності  прогнозування, обгрунтованості та достовірності його результатів є систематичне накопичення інформації та її систематизація. Отже, центральне місце у інформаційній базі прогнозування товарного ринку посідає інформація. У широкому розумінні інформація являє собою об’єктивні відомості (статистичні дані, результати маркетингових досліджень) та суб’єктивні (оцінки, думки, чутки), необхідні для аналізу маркетингового середовища, ринку, товару, споживачів, і які використовуються для прийняття маркетингових рішень, розробки маркетингових стратегій та програм.

У процесі розробки та реалізації прогнозів інформація розглядається як сума необхідних, сприйнятих й усвідомлених відомостей, які необхідні для аналіза конкретної ситуації, що дає можливість комплексної оцінки причин виникнення й розвитку цієї ситуації та дозволяє визначити низку альтернативних прогнозних рішень, з яких реально можна знайти оптимальне управлінське рішення, здійснити кнтроль його виконання [1]. Якісна, актуальна, об’єктивна інформація сприяє підвищенню точності прогнозування, зниженню рівня невизначеності. На якість інформації впливає низка чинників, серед яких особливо важливими є: обсяг, способи й методи збору інформації, швидкість її обробки та доведення до користувачів, періодичність оновлення даних, достовірність фактів, що відображають стан об’єкту, повнота та комплектність даних.

Все більше значення у формуванні інформаційної бази відіграють сучасні комп’ютерні та новітні інформаційні технології, які передбачають використання всього арсеналу програмного забезпечення, а саме  системного програмного забезпечення (операційних систем та сервісних програм,  операційних оболонок,  мережевих операційних систем, мов й систем програмування) та пакетів прикладних програм.  Основними напрямками використання комп’ютерів під час прогнозування є:

- створення та підтримка інформаційної бази даних;

- обробка  інформації;

- графічна інтерпретація результатів: побудова графіків, діаграм, таблиць;

- побудова трендів та прогнозування розвитку тенденцій.

Широке застосування у практиці прогнозування ринку отримали статистичні пакети прикладних програм. Ринок статистичних пакетів досить великий і досягає декількох тисяч. Це професійні пакети (SAS, BMDP), універсальні пакети (STADIA, OLIMP, STATGRAPHICS, SPSS, STATISTICA, ...), спеціалізовані (BIOSTAT, MESOSAUR, DATASCOPE, ...) [2]. Завдяки діяльності корпорації Софтлайн, що є дилером компанії виробника StatSoft (USA), одним з найбільш відомих в Україні пакетів для прикладного статистичного аналізу даних є пакет STATISTICA. ППП STATISTICA - це універсальна інтегрована система, призначена для статистичного аналізу та візуалізації даних, що містить широкий набір процедур аналізу для застосування в наукових дослідженнях різних напрямків, техніці, бізнесі, в тому числі під час прогнозування товарного ринку.

Прогнозування розвитку товарного ринку повинне забезпечувати вибір і здійснення тільки оптимальних рішень, тому що ціна потенційного збитку для підприємств від прийняття необґрунтованих рішень є дуже високою. Сучасні умови господарювання вимагають максимального розширення сфери прогнозування, подальшого удосконалення методології і методики розробки прогнозів. Чим вище рівень імовірності прогнозування процесів розвитку товарного ринку, тим ефективніше здійснюється планування і управління виробничими та збутовими процесами на підприємстві.

 

Література:

1. Нанивская В.Г., Андронова И.В. Теория экономического прогнозирования:

Учебное пособие. - Тюмень: ТюмГНГУ, 2000. — 98 с.

2. http://migg.kiev.ua/index.php?option=content&task=view&id=23