Економічні науки/ 12. Економіка сільського господарства

 

Якубенко Ю. Л.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

ЗНАЧЕННЯ ДІАГНОСТИКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ АГРОПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

В сучасних умовах господарювання питання діагностики економіко-фінансової діяльності набуває особливо важливого значення для всіх ланок господарської системи. Адже, без точної оцінки та аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства неможливо визначити ефективні шляхи його подальшого розвитку. Знання стану підприємницької діяльності важливе як для управлінського апарату даного підприємства, так і для його акціонерів, банківських установ, фінансових служб, територіальних органів управління, фіскальних органів.

В умовах переходу до ринкових відносин значно зростає роль оцінки платоспроможності, ліквідності і фінансової стійкості у потенційних можливостях збільшення доходів суб’єктів господарювання різних форм власності. Режим їх кредитування і рівень відсоткових ставок також залежить від оцінки фінансового стану підприємства. В свою чергу доходність будь-якого виду діяльності, розміру прибутку багато в чому зумовлюється платоспроможністю підприємства [1].

Погоджуємось з думкою авторів [2], що фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на організацію систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, додержання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою  ефективного функціонування підприємства.

Фінансовий стан – це одна з найважливіших ознак підприємницької діяльності кожного агропромислового підприємства будь-якої форми власності і господарювання.

Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як підґрунтя стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов’язань перед бюджетом, банком та іншими установами [1].

Основними напрямами фінансового аналізу є обґрунтування та інформаційне забезпечення прийняття підприємством адекватних рішень за такими трьома основними видами його діяльності:

- операційна діяльність (управління фінансовими результатами діяльності, поточна прибуткова політика, ефективне використання фінансових ресурсів);

- фінансова діяльність (управління джерелами формування фінансових результатів та їх розподілом, управління пасивами тощо);

- інвестиційна діяльність (управління структурою, обсягами та складом активів підприємства, вибір і реалізація інвестиційних проектів).

Фінансовий стан підприємства потрібно систематично і всебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства як у статиці за певний період, так і в динаміці – за кілька періодів; дасть змогу визначити «больові точки» у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення.

Неефективне використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності підприємства і, як наслідок, до можливих перебоїв у постачанні, виробництві та реалізації продукції; до невиконання плану прибутку, зниження рентабельності підприємства, до загрози економічних санкцій  [2].

Основні завдання оцінки фінансового стану сільськогосподарського підприємства зображено нами на рисунку 1.

Завдання оцінки фінансового стану сільськогосподарського підприємства

 

Оцінка становища суб’єкта господарювання на товарному і фінансовому ринках та кількісна оцінка його конкурентоспроможності

 

 

 

 


Рис. 1. Завдання оцінки фінансового стану сільськогосподарського підприємства

Підводячи підсумок сутності оцінки фінансового стану  сільськогосподарського підприємства, слід ще раз нагадати, що необхідність та значення такої оцінки зумовлені потребою систематичного аналізу та вдосконалення роботи за умов ринкових відносин, переходу до самоокупності, самофінансування, потребою в найоптимальнішому застосуванні фінансових ресурсів, а також пошуком у цій сфері резервів зміцнення фінансової стабільності підприємства.

Література:

1.                          Лайко П.А., Ляшенко Ю.І. Фінанси АПК: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. зал. – К.: ДІЯ, 2000 – 225с.

2.                          Фінанси підприємств: Підручник / А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та ін.; Кер. кол. авт. і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін. – 5-те вид., перероб. та допов. – К.: КНЕУ, 2004. – 546с.