Романенко А.В.

Науковий керівник: Поліщук В.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Дослідження логістичної діяльності АТ «Рено Україна»

та оцінка її ефективності

АТ «Рено Україна» діє на вітчизняному ринку з 2006 року. За результатами продажів 2010 р. марка Renault значно збільшила свою частку ринку в Україні до 5,3 % і стала першим європейським брендом серед автомобільних компаній. В 2011 році зростання частки ринку продовжувалось, і АТ «Рено Україна» досягла відмітки в 5,6% ринку.

Основними факторами зовнішнього середовища підприємства, які здійснюють прямий вплив на його логістичну діяльність, є наступні: постачальники, споживачі, конкуренти, інфраструктура логістичного об’єкту.

АТ «Рено Україна» здійснює господарську діяльність з використанням аутсорсингу. Вся робота, пов’язана із ввезенням автомобілів для продажу на територію України, їх складським розміщенням, митним оформленням та доставкою до салонів дилерів покладається підприємством на окрему компанію, а саме – логістичного оператора «Автологістика». Тобто, фактично переважну частину робіт з комплексу логістичної діяльності підприємство делегувало їй. Таким чином, АТ «Рено Україна» зменшило логістичні витрати та сконцентрувало зусилля на головному спрямуванні діяльності компанії. Винесення частини логістичних функцій за межі організації сприяє не лише зниженню витрат компанії, а й підвищенню ефективності її діяльності, оскільки в результаті аутсорсингу митним переміщенням, митним очищенням, зберіганням на складах і доставкою автомобільної продукції займається «Автологістика» - компанія, яка має для цього всі необхідні ресурси, зокрема складські і транспортні, та досвід роботи з митницею.

До функцій логістичної діяльності в АТ «Рено Україна» відноситься управління закупівлями, рівнем складських запасів і товарорухом автомобілів, здійснення маркетингової логістики. Компанія АТ «Рено Україна» змогла організувати покриття майже всієї території України дилерською мережею. Однак, при цьому варто відзначити, що кількість СТО, які є офіційними представниками компанії «Renault», є досить невеликою. Саме тому, зважаючи на зростання обсягів реалізації автомобілів компанією на вітчизняному ринку і входження до топ-п’ятірки компаній за обсягами продажів, варто розширювати співпрацю саме зі станціями техобслуговування.

Основними елементами логістичного ланцюга АТ «Рено Україна» є сфера постачання, виробництва, розподілу, проміжного зберігання і перевезення. При цьому, в системі управління матеріальними потоками підприємства можна виділити три блоки:

-    планування і координація;

-    регулювання;

-    контроль.

До планування в системі управління матеріальними потоками АТ «Рено» відносяться: складання і узгодження планів і графіків матеріальних потоків, складання планів використання матеріального потоку у всіх ланках постачальницько-збутової системи підприємства, розробка цілей діяльності та розробка критеріїв їх досягнення.

До функцій структурного блоку регулювання в системі управління матеріальними потоками АТ «Рено Україна» відносяться: регулювання руху матеріального потоку в ході постачання і збуту, узгодження дій окремих ланок системи, пов’язаних з рухом і використанням матеріальних ресурсів.

Блок контролю в управлінні матеріальними потоками реалізується на підприємстві шляхом: оцінки рівня забезпеченості матеріальними ресурсами, оцінки ефективності використання матеріальних ресурсів, оцінки витрат, пов’язаних з рухом матеріальних ресурсів у всіх ланках системи, розробка заходів для підвищення ефективності управління матеріальними потоками в організації.

До роботи з реалізації функцій логістики на підприємстві залучений ряд підрозділів: служба маркетингу – здійснює дослідження ринку і формує інформацію про різновиди продукції, що користуються найбільшим попитом на ринку; розробляє комплекс маркетингових заходів з просування продукції та розширення ринків її збуту, служба матеріально-технічного постачання – здійснює закупівлі продукції  і  забезпечує  контроль доведення їх до споживачів  (дилерських центрів), планово-економічна служба – формує плани реалізації продукції, служба збуту – організовує реалізацію продукції зовнішнім споживачам.

З огляду на специфіку діяльності АТ «Рено Україна» слід відмітити, що транспортною логістикою, як такою, підприємство не замається. Таким чином, до функцій логістичного управління матеріальними потоками на підприємстві належить лише:

-         управління каналами збуту;

-         управління обсягами товарного постачання;

-         управління складськими запасами.

Варто відзначити, що на підприємстві використовується система управління запасами з поповненням їх до встановленого рівня. Таким чином, АТ «Рено Україна» формує запаси автомобілів на складах в такій кількості, щоб вони могли покривати двомісячні обсяги продажу. При цьому, фіксовані розміри обсягу замовлення підприємством не встановлюються в силу специфіки його діяльності – показники реалізації товарної продукції компанії визначають і обсяги закупівлі аналогічної товарної продукції. Однак, визначення кількості автомобілів на складах, яка необхідна для покриття двомісячних обсягів реалізації базується підприємством на оцінці сезонності продажу. Сезонність реалізації автомобілів АТ «Рено Україна» простежується досить чітко. Зокрема, найменші обсяги реалізації автомобілів спостерігаються на початку кожного року, а в подальшому вони зростають і досягають максимуму в квітні. В наступні місяці відбувається чергування зростання і спадання обсягів реалізації і в останні місяці року продажі автомобілів знову помітно зростають. З огляду на яскраво виражену сезонність реалізації продукції компанії АТ «Рено Україна», її управлінському персоналу досить легко планувати закупівлі автомобілів та їх залишки на складах.

Отже, витрати підприємства на підтримку функціонування логістичної системи є досить високими і, при цьому, вони зберігають значний темп зростання. Приріст обсягу логістичних витрат сукупних логістичних витрат компанії за досліджуваний період склав 171,2%, тобто витрати зросли більше, ніж у півтора рази. Варто відзначити, що показник втрат прибутку компанії внаслідок іммобілізації коштів у матеріальних запасах є дуже незначним. Однак, це пояснюється специфікою діяльності компанії. У процесі функціонування логістична система АТ «Рено Україна» перетворює вхідний логістичний потік у певний набір результатів логістичної діяльності на виході системи. Результати логістичної діяльності підприємства характеризують рівень розробки логістичних стратегій, а також результативність реалізації цих стратегій на операційному рівні логістичної системи. Кількість вчасно завершених логістичних операцій протягом 2011 року становила близько 85% відносно загальної кількості операцій по всім постачанням автомобілів. Кількість операцій, виконаних точно, зі збереженням стандартів надання послуг АТ «Рено Україна», склала, за оцінками керівництва департаменту дистрибуції, близько 95%, в той час, як бухгалтерія оцінила використання бюджету логістики в 98,5%.

Наступним висновком буде те, що існує потреба в удосконаленні управління запасами підприємства, а також необхідність удосконалення інформаційного середовища на підприємстві. Даний висновок обумовлений тим, що частину логістичних функцій АТ «Рено Україна» передало логістичному провайдеру «Автологістика». Виходячи з цього, підвищення ефективності товарного руху можливо лише за умови розробки системи ефективної взаємодії спеціалістів з логістики АТ «Рено Україна» із відповідними спеціалістами «Автологістики».

Література:

1.     Алькема В.Г., Сумець О.М. Логістика. Теорія та практика. Навчальний посібник. - К.: «Видавничий дім «Професіонал», 2008.

2.     Рудик І. В. Удосконалення логістичних методів формування інноваційного потенціалу підприємства // Збірник наукових праць. Луцький національний технічний університет. – 2010. – Випуск 7 (26), Частина 4.

3.     Сокол М. Вплив макроекономічної ситуації на ринок легкових автомобілів в Украні / М. Сокол // Маркетинг в Україні. – 2009

4.     Сайт АТ «Рено Україна» -  http://www.renault.ua/