Кулініч О.М.

К.е.н., заступник директора з наукової роботи

 ІСЕМВ НАН України

Перспективи  формування глобального ринку прісної води для господарських цілей

 

Анотація. Обґрунтовано відсутність перспектив формування глобального ринку прісної води для господарських цілей.  Значні обсяги водних ресурсів, які необхідні для задоволення господарських потреб та збільшення питомих витрат при збільшення об’єму та відстані переміщення перешкоджають формування зазначеного ринку.

Ключові слова. Водні ресурси, глобальний ринок прісної води для господарських потреб

 

Prospects of global market of fresh water for economic purposes

 

Summary. The absence of prospect of forming a global market of fresh water for economic purposes has been proved. Significant volumes of water required to meet economic needs and increase unit costs by increasing volume and distance of movement prevent the formation of the noted market.

 

Keywords. Water resources, global market fresh water for economic needs

 

Вступ. Наростаючий дефіцит водних ресурсів у одних країнах поряд з надлишковим водозабезпеченням в інших країнах, здавалося б створює всі передумови для формування світового ринку прісної води. Однак, якщо не враховувати сегмент бутильованої питної води, то тенденції до формування такого ринку є відсутніми. Постає проблема, чи можливим є формування глобального ринку прісної води як ресурсу для забезпечення потреб сільського господарства, промисловості та комунального сектору у майбутньому.

Метою роботи є обґрунтування перспектив формування глобального ринку водних ресурсів.

Виклад основного матеріалу.

Розглядаючи перспективи формування глобального ринку водних ресурсів, необхідно врахувати, що вони є специфічним видом природних ресурсів. М. Пеленіепан (Palaniappan ) та Р. Глейк  (Gleick) систематизують особливості водних ресурсів [5], порівнюючи їх характеристики з нафтою таким чином, як це подано в таблиці 1.

Таблиця 1

Характеристики водних ресурсів та нафти

Характеристики

Нафта

Вода

Кількість ресурсів

Обмежена

Теоретично обмежена, однак практично необмежена, якщо не враховувати економічну вартість доступу

Відтворюваність чи не відтворюваність

Невідтворювальний ресурс

В глобальному масштабі відтворювальні, але не відтворювальні протягом певного часу в окремих регіонах 

Циркуляція

Тільки як видобування від конкретних регіонів де є запаси даного ресурсу  

Існують природні цикли водних потоків

Транспортабельність

Транспортування на довгі відстані економічно доцільне

Транспортування на довгі відстані економічно недоцільне

Безповоротність та можливості повторного використання

Майже все використання безповоротне, в кінці перетворюються через високоякісне паливо в тепло

Деяка частка використовується безповоротно, проте значна частина – ні. З наявності глобального водного циклу випливає, що в планетарному масштабі вода не може бути безповоротно використовуваним ресурсом

Замінність

Енергія отримувана за рахунок згорання нафтопродуктів може бути замінена енергією з інших джерел

Вода не може бути замінена в широкому діапазоні функцій та  процесів

Перспективи

Обмеженість неминуче зумовить заміну на відновлювані ресурси

Локальна обмеженість, але глобальна необмеженість щодо обсягу використання )в тому числі опріснення вод морів та океанів

 Джерело: складено автором згідно[5, c.4 ]

 

З наведеними характеристиками в цілому можна погодитися, але потрібно зробити декілька зауважень.

Вода є частково-відтворюваним ресурсом. При її використання в світовому господарстві відбуваються безповоротні втрати внаслідок забруднення, або потрапляння в такі водні об’єкти, водозабір з яких є неможливим, або економічно недоцільним. Тому в глобальному масштабі, незважаючи на значні запаси прісної води на планеті, людство через два-три десятиріччя в глобальному масштабі буде використовувати водні ресурси на рівні потенціалу водозабезпечення планети. Це вказує на те, що дія чинника водних ресурсів в найближчі десятиріччя почне набувати значної ваги в  міжнародному  масштабі при розміщенні виробництва та, особливо, сільського господарства.   Здавалося б існують всі передумови для формування в майбутньому ринку водних ресурсів, де предметом купівлі-продажу буде прісна вода. Однак  існують певні властивості водних ресурсів, які унеможливлюють формування такого ринку.

По перше, для господарських  цілей необхідно велика кількість води. В  світовому господарстві  щорічно переміщується  порядку 300 млрд. т ґрунту і порід [1, c.7], а лише водозабір в 2010 році становив 4431 млрд. тон [3], що на порядок більше, ніж всіх інших мінеральних ресурсів разом узятих. І це ще без врахування атмосферної вологи, яка є вагомим водопостачальником для сільського господарства [4].  Основним сектором використання водних ресурсів є сільське господарство (близько 70%), в меншій мірі промисловість (18%), решту споживає комунальний сектор [3].  В сільському господарстві основна маса води використовується для зрошення. Тому тенденція до значного збільшення зрошуваних земель, яка спостерігалася в ХХ-му столітті і продовжується в ХХІ-му,  буде визначальною для росту водоспоживання світовим господарством.

Таким чином, якщо мова буде вестися про глобальний ринок води в масштабах, які відповідають господарським потребам, то на цьому ринку переміщуватися повинні такі об’єми, які ще ніколи не переміщувалися на світових ринках. 

По-друге,  потрібно враховувати таку властивість води як зростання  питомих витрат на транспортування від об’єму та відстані, особливо якщо відстань перевищує розмір місцевого водного басейну. Хоча на сьогодні проекти значного переміщення води на далекі відстані існують (наприклад в Бразилії [2] та Китаї [1]), однак потрібно погодитися з російським фахівцем В.І. Данилов-Данильяном відносно того, що економічна коректність таких проектів є сумнівною [1, c.21]. Тому такі проекти широкомасштабного транспортування води будуть обмежуватися територією однієї країни

Висновки та перспективи подальших розвідок.

Отже,  скоріше за все глобальний ринок прісної води в масштабах, необхідних для господарської діяльності не буде сформовано ні в короткостроковій, ні в середньостроковій перспективі.  Міжнародна торгівля прісною водою буде обмежена сегментом питної бутильованої води, який інтенсивно розвивається на сучасному етапі.  Формування глобального ринку водних ресурсів унеможливлюють два чинники:

1)                            великі масштаби водних ресурсів, які потрібно переміщувати між країнами для задоволення господарських потреб;

2)                            зростання питомих витрат на транспортування зі збільшенням об’єму та відстані переміщення водних ресурсів.

Тому в умовах посилення вододефіциту кожній країні, в тому числі й Україні, потрібно не чекати формування міжнародного ринку водних ресурсів, а ефективно використовувати власний водний потенціал за рахунок розвитку та широкого впровадження водозберігаючих та водовідтворюючих технологій.

Список використаних джерел

1.     Данилов-Данильян В.И. Водные ресурсы мира и перспективы водохозяйственного комплекса России / В.И.  Данилов-Данильян — М.: ОО «Типография ЛЕВКО», Институт устойчивого развития / Центр экологической политики России, 2009. — 88 с.

2.     Реки опять хотят повернуть вспять [електронний ресурс] http://news.gismeteo.ru/news.n2?item=63475894892

3.     Dynamics of water use in the World by continents (km3/year) [електронний ресурс]  // World water resources at the beginning of the 21st century prepared in the  framework of IHP UNESCO – режим доступу: http://webworld.unesco.org/water/ihp/db/shiklomanov/summary/html/sum_tab7.html

4.     Gleick P.H.  Global freshwater resources: Soft-path solutions for the 21st century / P.H.  Gleick // Science. – 2003 . - №302(28). – Р.1524–1528.

5.     Palaniappan M., Gleick P.H. Peak Water [електронний ресурс] / M. Palaniappan, P.H. Gleick //The Worlds Water 2008–2009. - P.1-16. – режим доступу - http://www.worldwater.org/data20082009/ch01.pdf