Сергій Чечко

Науковий керівник Саврасова А.А.

 

 

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЗЕД ПІДПРИЄМСТВА

 

Глибокі ринкові перетворення національної економіки в Україні значно посилили вимоги до якості теоретичного обґрунтування та формування дієвих і сучасних механізмів управління підприємствами торгівлі. Тому характер і особливості трансформації економіки країни в умовах глобалізації ринкового господарства зумовлюють необхідність у теоретичних та практичних розробках механізму функціонування підприємств.

 В сучасних умовах традиційні засоби забезпечення конкурентоспроможності підприємства вже не здатні гарантувати довгострокові переваги на ринку. Наприклад, економію на масштабі та вхідні бар’єри до галузей можна подолати за допомогою різних типів партнерства, унікальні продукти та технології з легкістю відтворюються конкурентами. Тому величезне значення для довгострокового збереження конкурентоспроможності підприємства набуває його унікальна система управління. Впровадження управлінських інновацій є, мабуть, єдиним засобом забезпечення неповторності та ефективності системи управління підприємством. Це зумовлено тим, що управлінські інновації носять індивідуальний характер для кожного підприємства.

Одним із стратегічних напрямків, а також чинником ефективного розвитку підприємства є зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД). З розширенням та активізацією ЗЕД особливо актуальною стає проблема побудови ефективної системи управління ЗЕД на підприємстві. Успіх діяльності підприємства все більше і більше залежить від того, наскільки добре організована його ЗЕД.

Система управління ЗЕД підприємства — це комплекс взаємопов’язаних та взаємозалежних елементів управління на підприємстві і власне зв’язків, які реалізують цілі підприємства на зовнішніх ринках, а також забезпечують розв’язання його проблем у сфері зовнішніх ринків та пов’язаних з ними.

Можна виділити такі завдання дослідження:

— визначити загальні цілі та необхідність реструктуризації системи управління ЗЕД на сучасних підприємствах;

— уточнити зміст поняття управлінських інновацій та обґрунтувати необхідність їх використання;

— виділити найефективніші управлінські інновації з точки зору удосконалення системи управління ЗЕД та визначити методи та шляхи їх впровадження.

Можна виділити такі цілі з удосконалення системи управління ЗЕД підприємства:

— формування бізнес-процесу ЗЕД, що є єдиним для всієї компанії;

— підвищення продуктивності праці і кількості завдань, що виконуються відділом ЗЕД;

— зменшення ризиків підприємства, що пов’язані з роботою відділу ЗЕД;

— організація більш прозорої схеми ЗЕД підприємства та окремих її ділянок;

— розширення ЗЕД підприємства, налагодження стосунків з новими контрагентами;

— автоматизація системи управління ЗЕД підприємства.

Досягнення всіх цих цілей забезпечується шляхом реструктуризації системи управління ЗЕД.

Істотна відмінність реструктуризації від інших ринкових інструментів підвищення конкурентоспроможності полягає в тому, що реструктуризація — це комплексний і безперервний процес перетворення діяльності підприємства, направлений на формування і підтримку його конкурентних переваг у всіх сферах. Крім того, реструктуризація є високоефективним ринковим інструментом підвищення конкурентоспроможності компанії, оскільки вона дозволяє при мінімальних витратах досягнути істотного підвищення ефективності.

Для того, щоб реструктуризація дійсно виявилася ефективною, а також не була одноразовим заходом, а забезпечувала безперервний автоматичний процес зміни системи управління відповідно до швидких змін у зовнішньому середовищі, необхідно застосовувати нові методи проведення реструктуризації. До таких нових методів і відноситься впровадження управлінських інновацій.

Вважається, що найвища позиція в бізнесі досягається не стільки компаніями, що зробили прорив в прикладних дослідженнях, скільки компаніями з високим рівнем професіоналізму і “ноу-хау” в області менеджменту. Не дивлячись на високі ризики проектів в області управлінських інновацій, вони є для компаній набагато дешевшими, ніж технологічні або продуктові інновації. Крім того, ключова роль управлінських інновацій в інноваційному процесі підприємства полягає в тому, що саме вони забезпечують настроювання системи менеджменту компанії на реалізацію нововведень решти всіх типів. Зрештою управлінські інновації з часом трансформують сам спосіб функціонування організації і ведуть до ефективних результатів. Таким чином, з одного боку, управлінські інновації є більш вигідними, ніж технічні та технологічні, тому що вони не потребують багато коштів та інвестицій. З іншого боку, реалізація управлінських інновацій є досить складною, оскільки вона пов’язана із зміною ділової культури, поведінки, звичок і представлень персоналу про управління та господарську діяльність компанії. Ризик від управлінських нововведень набагато більший, ніж від технічних, бо наслідки таких нововведень менш передбачувані, міра ухилень персоналу від нововведень дуже висока, ризик виникнення конфліктів також високий, оскільки нововведення стосуються інтересів персоналу.

Але, незважаючи на всі зазначені недоліки, впровадження управлінських інновацій є об’єктивною необхідністю, тому що саме вони несуть в собі непізнані ресурси та є джерелом так званого “управлінського прибутку”.

Згідно з цілями, з яких проводиться реструктуризація системи управління ЗЕД підприємства, можна запропонувати такі управлінські інновації: впровадження процесного підходу до управління ЗЕД і застосування функціонально-вартісного аналізу (ФВА) для удосконалення управління ЗЕД. Ці два засоби є взаємопов’язаними і майже не можуть бути ефективними один без одного. Так, формування ефективного бізнес-процесу ЗЕД майже неможливе без попереднього проведення ФВА, а ФВА дає найліпші результати, якщо аналізувати весь бізнес-процес, а не роботу окремих відділів. Тому доцільним є спочатку сформувати бізнес-процес ЗЕД “як є”, проаналізувати його за допомогою ФВА, на основі аналізу розробити рекомендації та сформувати удосконалений бізнес-процес.

Отже, розглянувши питання реструктуризації системи управління ЗЕД на основі впрова-дження управлінських інновацій, можна зробити таки висновки:

— організація управління ЗЕД є інтегрованою частиною загальної системи управління пі-дприємством, яка впливає на всі сфери діяльності підприємства та його подальший розвиток. Впровадження управлінських інновацій є об’єктивною необхідністю для формування ефектив-ної системи управління ЗЕД та всього підприємства;

— серед ефективних управлінських інновацій можна виділити впровадження процесного управління та функціонально-вартісний аналіз процесів, які є тісно пов’язаними між собою та приводять до суттєвої оптимізації систем управління, оскільки несуть в собі нову ідеологію, орієнтовану на цілі, дозволяють скоротити вартісні та часові витрати процесів підприємства.

— впровадження управлінських інновацій в ЗЕД підприємства повинно відбуватися ево-люційним, а не революційним шляхом. Наприклад, доцільно сформувати організаційну структуру, що є поєднанням функціонального і процесного підходів, тобто всі основні функціональні підрозділи підприємства залишаються незмінними, а підрозділ ЗЕД формується у вигляді ко-манд, орієнтованих на процес та кінцевий результат.

 

  Список використаних джерел:

1. Вірт-Кушнір, Л.І. Інноваційна складова реструктуризації промислових підприємств / Л.І. Вірт-Кушнір // Наук. пр. ДонНТУ. Серія: економічна. Вип. 80. — Донецьк, 2004. — С.118 — 125.

2. Чухрай, Н.І. Організаційно-управлінські інновації в економіці, що спирається на знання / Н.І. Чухрай // Інновації: проблеми науки і практики. — Харків: ІНЖЕК, 2006. — С. 107 — 133.

3. Тоцький, В.І. Організаційний розвиток підприємства: навч. посіб / В.І. Тоцький, В.В. Лавриненко. — К.: КНЕУ, 2005. — 247 с.

4. Інноваційний розвиток промисловості України / Під ред. О.І. Волкова, М.П. Денисенка. — К.: КНТ, 2006. — 648с.