Павло Трифаненко

       Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

 

Проблеми управління конкурентоспроможністю підприємства

 

На сьогодні проблема управління конкурентоспроможністю підприємства стала вкрай важливою для сучасних підприємців, адже світова криза загострила важку ситуацію в конкурентній боротьбі між підприємствами. За відсутності проведення адекватної та своєчасної оцінки рівня власного конкурентного потенціалу, виявлення та аналізу факторів безпосереднього впливу на конкурентні позиції підприємства, його керівництво унеможливлює розробку та впровадження стратегії існування та функціонування організації.

Проблема управління конкурентоспроможністю підприємства зумовлена складністю самого підприємства як об'єкта управління, наявністю залежності конкурентоспроможності підприємства (КСП) від умов зовнішнього середовища. Недостатня кількість теоретичних і практичних методик досягнення та підтримання позицій КСП та відсутність універсальних методів управління КСП зумовлюють значне сповільнення економічного розвитку підприємств, а разом з цим і економічного зростання України.

На сьогоднішній день у вітчизняній та зарубіжній літературі аспекти процесу управління конкурентоспроможністю підприємства є недостатньо вивченими. В своїх дослідженнях вчені роблять акцент на характеристики або складові процесу управління КСП[1, с.91].

Серед основних    дослідників питання «управління конкурентоспроможністю підприємства» слід відмітити досягнення Галелюка М.М., Тарнавська Н.П., Кузьміна О.Є., Балабанової Л. В., Бондаренко Г.С., Мансурова P.C. В своїх роботах вчені, перш за все, намагались максимально конкретизувати визначення поняття «управління конкурентоспроможністю», а також розробити методологію визначення його рівня на конкретних підприємствах [2, с. 528]. Так, Галалелюком М.М. узагальнено специфіку функціонування системи управління КСП підприємств різних галузей економіки та визначено управління КСП - як конкретну функцію менеджменту, що реалізується через здійснення загальних функцій з метою підтримання чи підвищення КСП та його товарів, що є складовими єдиної системи. В свою чергу Тарнавська Н.П., розглядаючи процес управління КСП, акцентує увагу на управлінні в контексті інноваційного розвитку. Бондаренко Г.С. в своїх дослідження показує, що поняття управління конкурентоспроможністю підприємства як об'єкта управління необхідно розглядати на основі системного підходу[3, с.47].

Економічні зміни сьогодення створюють об'єктивні умови для визначення підходів управління КСП. Правильна ідентифікація основної «відправної точки» для управління КСП дає змогу підприємству сформувати управлінські завдання, прийняти управлінські рішення, розробити заходи розвитку конкурентних переваг та адаптувати підприємство до нестабільних умов господарювання^, с.19]. Тому, в даній статті було проаналізовано основні підходи до управління КСП, запропоновано нові підходи, що дозволять зосередити увагу управлінського апарату на двох визначальних факторах забезпечення конкурентних позицій підприємства: забезпечити максимальний випуск високоякісної продукції при мінімальному використанні ресурсів підприємства, та забезпечити ефективну систему збуту продукції.

 

Література:

1.        Мансуров Р. Е. Об экономической сущности понятий „конкурентоспособность предприятия" и „управление конкурентоспособностью предприятия" / Р. Е. Мансуров // Маркетинг в России и за рубежом. - 2006. - № 2 (52). - С. 91 - 94.

2.         Кнорринг В. И. Теория, практика и искусство управления / В. И. Кнорринг. - [2-е изд., изм. и доп.]. - М.: Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА - ИНФРА-М), 2001.

3.        Балабанова Л. В. Управление конкурентоспособностью предприятий на основе маркетинга: [монография] / Л. В. Балабанова, А. В. Кривенко. - Донецк: ДонГУЭТ им. М. Туган-Барановского, 2004. - 147 с.

4.       Бондаренко Г. С. Управління конкурентоспроможністю автотранспортного підприємства : автореф. дис. на здобуття наук, ступеня канд. економ, наук : спец. 08.06.02 «Підприємництво, менеджмент та маркетинг» / Г. С. Бондаренко. - X., 2001. - 19 с.