Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

 Інформація в системному підході до оцінки ефективності управління фірмою

 

В даний час єдиного підходу до оцінки ефективності управління фірмою не існує. На практиці розмірність оцінок досить велика, а кількісні порівняння параметрів керованого об'єкта (фірми) найчастіше провести неможливо, оцінити всі аспекти управління не вдається. Оцінка ефективності управління обмежується аналізом фінансово-економічного стану фірми. Більш складний економічний аналіз ефективності управління фірмою містить у собі оцінку діяльності фірми з використанням порівняльних показників, що відображаються у фінансовій звітності фірми.  Крім того, ефективність управління визначається ефективністю функціонування і використання кожного елемента системи управління - раціональністю структури, застосуванням наукових методів управління, швидкістю, повнотою інформаційного обслуговування, кваліфікацією  кадрів, їхнім умінням творчо підходити до вирішення проблем управління.

          В процесі управлінської діяльності найбільш важливим ресурсом стала інформація.  Найважливішою складовою управлінської інформації є економічна інформація, основою якої є облікова інформація. Облікова інформація є одним із видів даних, що характеризують виробничо-господарську діяльність підприємтва.  Їй властивий масовий характер обчислень, які виконують за типовими алгоритмами з певною періодичністю.  Облікова інформація формується на різних етапах діяльності підприємства.

   Процес реєстрації облікових даних і нагромадження інформації про результати роботи підрозділів фірми, а також її передача й обробка в органах керування протікає  практично безупинно. Особливо складною і трудомісткою роботою в цьому процесі є своєчасна реєстрація інформації на місцях її виникнення, що може  здійснюватись вручну, або за допомогою засобів обчислювальної техніки, що значно спрощує процес оцінки.

Таким чином, системний підхід являє собою оцінку великої кількості інформації різної природи за допомогою універсальних показників, які дозволяють узагальнювати облікову інформацію. Системний підхід включає наступні розділи:

- виявлення  аспектів оцінюваного критерію;

- реєстрація, збір, обробка і узагальнення облікової  інформації за відповідними напрямками і проведення аналізу;

- обробка результатів;

- вироблення рекомендацій з поліпшення оцінюваного критерію.

Кінцевою метою застосування системного підходу є підвищення ступеня ефективності оцінки шляхом включення всіх аспектів оцінюваного критерію й одержання універсального показника оцінки, що дозволяє порівнювати оцінювані об'єкти.

Системний підхід досліджує як управління в цілому, так і прийняття окремих рішень.Застосування системного підходу до оцінки ефективності керування фірмою має кінцевою метою досягнення  показників, які в першу чергу характеризуються обліковою інформацією на всіх етапах її збору, і вимагає удосконалення методів збору, обробки, узагальнення та передачі облікової інформації  для одержання відповідних показників всіх аспектів оцінюваного критерію.

Література.

1.     Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту.- К.: „Знання – Пресс,”- 2010.- 349 с.

2.     Питерс Т., Уотермен Р. В поисках эффективного управления. Пер. с англ.- М.: Прогресс, - 1986. – 256 с.