Круш В.В.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

 

УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ХОЛДИНГОВИХ КОМПАНІЙ

 

Холдингова система організації бізнесу є однією із найпоширеніших та ефективно працюючих структур, характерних для розвинутої ринкової економіки. Функціонування холдингових компаній характеризується особливостями, які породжують, з одного боку, ряд переваг перед звичайними акціонерними товариствами, а з іншого, їх діяльність пов’язана з проблемами, нехарактерними для фінансово-господарської діяльності окремих підприємств.

Нині існує потреба у формуванні, розробці та обґрунтуванні теоретико-методологічної бази побудови комплексних систем управління витратами у холдингових компаніях. Це обумовлено поширеністю холдингової форми організації бізнесу у сучасній українській економіці та широкими можливостями застосування механізмів управління витратами в них.

Задля підвищення ефективності управління витратами холдингової компанії, на нашу думку, необхідно розробляти та впроваджувати систему управління витратами, яка базується на принципах чіткого розподілу відповідальності за планування і контроль над матеріальними та фінансовими ресурсами. При цьому, така система управління витратами компанії повинна забезпечити планомірну реалізацію стратегічних планів, контроль реалізації яких необхідно оцінювати за допомогою дослідження динаміки ключових показників ефективності фінансово-господарської діяльності об’єднання. Тому, на нашу думку, досягнення конкурентних переваг холдингового об’єднання у ринкових умовах господарювання неможливе без чітко скоординованої та ієрархізованої системи бюджетування. Обумовлюється це не тільки прагненням оптимізації і скорочення витрат, але й вимогами концепції загальнокорпоративного управління ризиками, яка в умовах фінансово-економічної нестабільності набула особливої актуальності.

Умовою перетворення бюджету в ефективний інструмент управління витратами холдингу є стратегічна орієнтація системи бюджетування.  Одним з найскладніших завдань постановки такої системи є побудова адекватної архітектури бюджетної системи, яка реалізується через єдину методологію і наскрізний інформаційно-технологічний процес фінансового планування, обліку і контролю виробничої, маркетингової, економічної, інвестиційної діяльності та єдину податкову політику всіх одиниць  холдингового об’єднання.

На сьогодні актуальним є завдання чіткого і послідовного визначення ролі і функцій управління витратами холдингу та розробки комплексу прийомів і методів, які дозволяють виконувати ці функції на рівні підприємств, що входять до холдингу, найбільш ефективним способом. Розробка систем управління витратами підприємств у складі вітчизняних холдингів повинна увібрати в себе весь позитивний досвід вітчизняних і зарубіжних досліджень в галузях управління витратами та корпоративного управління.

У теорії та практиці функціонування холдингових компаній зниження витрат розглядається як одна з основних цілей їх створення. Ефективне управління витратами, що забезпечує економію ресурсів та максимізацію результату від їх використання, є основою фінансової стратегії холдингової компанії. В умовах економічної нестабільності системне управління витратами перетворилось з механізму управління прибутком компанії в основний засіб досягнення довгострокових конкурентних переваг.    

У процесі розробки досконалої системи управління витратами холдингової структури необхідно виокремити основні напрямки технології управління факторами формування витрат, основними  з яких є:

1) побудова раціональної фінансової структури на основі організаційної структури холдингового об’єднання;

2) діагностування факторів впливу зовнішнього середовища  компанії у контексті можливих варіантів розвитку, а також виявлення можливостей зовнішнього зростання та вербалізації цільових настанов щодо управління витратами;

3) впровадження розробленої системи управління витратами з відстеженням впливу результатів такого нововведення на досягнення загальних корпоративних стратегічних цілей холдингу.

Необхідно зазначити, що  інтегрована система управління витратами холдингової компанії, методичну основу якої становить процесний підхід з виділенням трьох рівнів: стратегічного (загальнокорпоративного), тактичного (за видами економічної діяльності) та оперативного (за рівнями бізнес-одиниць), забезпечує ефективне управління витратами в довгостроковій і середньостроковій перспективі. Такий підхід дозволяє врахувати конкурентні та фінансові детермінанти рівня і структури витрат холдингу. Ефект від вдосконалення системи управління витратами можливо отримати за рахунок поліпшення фінансових, техніко-економічних, організаційних і соціально-економічних показників діяльності управляючої компанії холдингу під впливом змін в процесах управління витратами.

З метою удосконалення системи управління витратами холдингових компаній доцільно застосувати бюджетування як управлінську технологію, яка передбачає комплекс методів, підходів, фінансових інструментів планування, контролю, аналізу та прийняття рішень, що впливають на підвищення ефективності управління витратами в рамках стратегічного та операційного управління.