Романенко А.В.

Науковий керівник: Поліщук В.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Дослідження впливу факторів зовнішнього середовища на логістичну діяльність АТ «Рено Україна» на ринку автомобілів

Використаємо відомий підхід до аналізу зовнішнього середовища – PEST-аналіз виходячи з абревіатури англійських слів: р – policy; eeconomy; ssociety; ttech­nology – тобто групи основних факторів  політичних, економічних, соціальних та технологічних, які впливають на організацію, класифікуємо та охарактеризуємо їхній вплив на діяльність АТ «Рено Україна»

                                                                  I. Політика:

1. Вплив виборів Президента, Верховної Ради на безпосереднє формування олігархічних кіл, що контролюють авторинок та автовиробників.

2. Зміни в законодавстві (очікуване підвищення мита на ввезення автомобілів підвищує попит на автомобілі, що вже занесені до автосалонів, та попит на минулі  у використанні автомобілі на вторинному ринку України).

3. Державне регулювання в галузі автомобілебудування (спрощення регістрації авто, державні дотації виробникам транспортних засобів тощо ймовірно підвищать попит на автомобілі для середнього класу).

                                                              II. Економіка:

1. Загальні тенденції в економіці: підйом виробництва ВВП та заробітних плат у 2004-2008 роках та спад 2009-2010 років: підйом вартості гривні та удешевшення кредитів та зворотні кризові процеси.

2. Рівень інфляції: на сьогодні рівень не дозволяє тримати ціни на одному рівні – виробники та продавці авто, включаючи «Рено Україна» мають підвищувати їх, або закріплювати ціни у доларах як у більш стабільній валюті.

3. Співвідношення грн/$ (або до ін­шої валюти, наприклад, євро).

4. Витрати на енергоносії та ціни на нафту, бензин, дизельне паливо: зростання цін на паливо зворотньо пропорційно впливає на попит на легкові автомобілі, особливо, лінійку позашляховиків Renault та інші авто з великим обсягом двигуна (більше за 1,6 літрів)

                                                           III. Соціум:

1.   Зміни в базових цінностях: протягом 1991-2011 років цінністю вітчизняної родини стало комфортне життя, з автомобілем для пересування містом та виїзду на природу.

2.   Зміни у стилі життя – урбанізація призводить до все частішого використання авто навіть для пересування на невеликі дистанції. Вплив західної культури підкреслює роль автомобіля в житті молоді та молодої родини.

3.   Демографічні зміни – різке зменшення чисельності населення країни не сприяє зростанню попиту на нові автомобілі.

4.   Зміни у структурі доходів – велику частку дохід українців все ще відіграються неофіційні доходи, які, тим не менш, можуть бути використані на придбання автомобіля. Однак низькою залишається частка доходів від участі у капіталі та відсоткових доходів (від банківських рахунків тощо), а на Заході саме ці доходи часто використовуються родинами для придбання автомобіля.

                                                           IV. Технологія:

1. Державна технологічна політика майже відсутня. Вітчизняні заводи будують автомобілі за застарілими технологіями, а будь-яка нова технологія на українських заводах не робить авто дешевшими, а навпаки – подорожчає автомобілі.

2. Тенденції в НДДКР – відсутні на сучасному етапі вітчизняного автомобілебудування, проте у французькому та міжнародному машинобудуванні направлені на підвищення ефективності використання природних ресурсів та енергоносіїв.

3. Нові патенти – отримуються переважно в Європі, Японії та США, потім впроваджуються в виробництво.

4. Швидкість змін у технології виробництва автомобілів – галузь та технології в ній змінюються дуже швидко, автомобілі зі старими технологіями часом прирівнюються покупцями до б/у автомобілів.

5. Нові продукти – на ринку з‘являються кожного місяця, тому суттєво впливають на попит на існуючий модельний ряд АТ «Рено Україна». Прикладом може бути поява відносно недорогого Ford Kuga, який є по багатьом статтям конкурентом  Renault Koleos.

З усього зазначеного вище очевидно, що зовнішнє середовище має значний вплив на діяльність АТ «Рено Україна», і керівництво має реагувати на його зміни для укріплення своєї ринкової позиції та зростання продажів.

Література:

1.     Бухалков М.И. Внутрифирменное проектирование. - М.: ИНФРА - М, 2007.

2.     Карп І. М. Теоретичні основи мікрологістичної системи / І. М. Карп // Вісник Хмельницького національного університету. – 2011. – № 1.