Економічні науки / 7 Облік і аудит

УДК 657.47:631.115.1

 

Зоценко Д.В., здобувач

Науковий керівник: к.е.н., с.н.с., професор кафедри обліку і аудиту Лень В.С.

Чернігівський державний технологічний університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ

У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ

 

Система бухгалтерського обліку на будь-якому підприємстві повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечувались інформаційні запити його внутрішніх та зовнішніх користувачів. Дані бухгалтерського обліку щодо собівартості продукції розглядаються насамперед внутрішніми користувачами – керівництвом підприємства, оскільки дають змогу проаналізувати ефективність операційної діяльності підприємства. Разом з тим, система обліку повинна враховувати особливості діяльності тих чи інших видів підприємств. Фермерські господарства відрізняються від інших сільськогосподарських підприємств насамперед тим, що їх діяльність заснована на засадах трудової участі сім’ї. Тому важливим завданням для фермерських господарств є побудова облікової системи для одержання достовірної інформації щодо собівартості продукції, що виробляється, з урахуванням особливостей їх функціонування.

Нарівні з іншими юридичними особами фермерські господарства зобов’язані вести бухгалтерський облік. Це передбачено Законами України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [1] та «Про фермерське господарство» [2]. Для фермерських господарств розроблені Методичні рекомендації з організації та ведення бухгалтерського обліку [3]. Ними передбачається можливість вибору однієї з чотирьох форм обліку: простої, спрощеної, журнал-головної та журнально-ордерної в залежності від характеристик господарства. Критерії вибору форми обліку також обговорювалися і пропонувалися багатьма дослідниками. Зокрема є пропозиції щодо вибору форми обліку в залежності від наявних земельних угідь, кількості працівників, обсягів виробництва і т.д. Ми ж розглянемо, яким чином обрана форма обліку впливатиме на відображення собівартості продукції в обліку господарства, проаналізуємо повноту і достатність інформації про собівартість з метою прийняття управлінських рішень головою господарства.

При використанні простої форми обліку фермерське господарство накопичує витрати за видами. При цьому, відображення витрат може іти одночасно у розрізі елементів та статей витрат [5]. При цьому особливістю є те, що витрати визнаються в момент придбання цінностей, а не списання їх на виробничі потреби. Витрати фіксуються у Книзі доходів та витрат фермерського господарства. Окремо виділяються лише надзвичайні витрати. Фермерське господарство саме обирає розріз відображення звичайних витрат. У Книзі не обліковують внутрішньогосподарський оборот та споживання власної продукції у Господарстві.

Господарства, що ведуть облік за спрощеною формою, використовують Журнал реєстрації господарських операцій. Його форма взагалі не передбачає виділення видів (елементів чи статей) витрат, оскільки придбані матеріальні цінності відразу списуються на фінансовий результат без оприбуткування на балансових рахунках. Інші витрати також списуються на фінансовий результат у момент їх нарахування.

Крім того, для обліку витрат при цій формі обліку до Журналу передбачена окрема Відомість обліку витрат виробництва. Вона відкривається окремо для кожного виду діяльності та ведеться у розрізі видів виробництва чи витрат. Прибуток визначається по кожному виду діяльності окремо шляхом порівняння доходів та витрат.

Форма обліку Журнал-Головна для господарств, які відповідають статусу малих, вже передбачає ведення витрат на рахунку 23 «Виробництво», 80 «Операційні витрати» та 81 «Інші витрати». При цьому порядок обліку витрат на цих рахунках не визначений Методичними рекомендаціями. Зазначено лише, що кореспонденція рахунків може записуватись безпосередньо на первинних документах або в меморіальних ордерах. Проте, згідно з уточненим Планом рахунків бухгалтерського обліку суб’єктів малого підприємництва рахунки 80 та 81 уже не застосовуються.

Облік за журнально-ордерною формою ведеться з використанням журналів-ордерів для сільськогосподарських підприємств [4].

Розроблена нами таблиця показує, яким чином визначається собівартість продукції в залежності від обраної форми обліку фермерським господарством (таблиця 1).

 


Таблиця 1 – Визначення собівартості продукції в залежності від обраної   форми обліку

 

Форма обліку

Порядок визначення собівартості

Види собівартості, що можуть бути визначені з даних обліку

Виробнича собівартість

Собівартість реалізованої продукції

Повна собівартість

(враховує адміністративні витрати та витрати на збут)

Проста

 Безпосередньо з Книги обліку доходів і витрат не визначається. Необхідно додатково вести Відомість обліку витрат виробництва.

+

+

(за умови введення у Відомість обліку витрат виробництва окремого стовпчика «Загальновиробничі витрати» та встановлення бази розподілу таких витрат)

-

(облік витрат за їх видами не ведеться)

Спрощена

Інформація отримується зі стовпчика «Витрати» в Журналі реєстрації господарських операцій. Додаткове ведення відомості обліку витрат виробництва.

+

+

(за попередньої умови)

+

(за умови розподілу стовпчика «Витрати» в Журналі реєстрації господарських операцій на окремі види витрат)

Журнал-Головна

Інформація зі стовпчиків «Виробництво» та «Операційні витрати» реєстру Журнал-Головна.

+

+

(за умови розподілу стовпчика «Операційні витрати» за видами витрат)

Журнально-ордерна

Інформація з реєстрів журнально-ордерної форми обліку: журналів-ордерів та відомостей, оборотно-сальдової відомості, Головної книги за рахунками витрат – 23, 90-93.

+

+

+

 

Отже, жодна з розглянутих форм обліку, запропонованих Методичними рекомендаціями, не орієнтована на визначення собівартості продукції. Виняток становить лише журнально-ордерна форма обліку, з регістрів якої може бути отримана найповніша інформація щодо собівартості продукції фермерських господарств. Реєстри ж інших форм обліку дають змогу визначити величину собівартості тільки після необхідної їх деталізації. Крім того, існуючі форми обліку для фермерських господарств потребують удосконалення з урахуванням вимог спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку суб’єктів малого підприємництва.

 

Література:

 

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://zakon.nau.ua/doc/?doc_id=478874.

2. Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.03 р. № 973-ІV [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=973-15.

3. Методичні рекомендації з організації та ведення бухгалтерського обліку у селянських (фермерських) господарствах [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.nau.ua/doc/?doc_id=183377.

4. Методичні рекомендації щодо застосування регістрів журнально-ордерної форми обліку для сільськогосподарських підприємств [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://zakon.nau.ua/doc/?doc_id=485296.

5. Фінансовий та управлінський облік на сільськогосподарських підприємствах: Підручник / М.Ф. Огійчук, В.Я. Плаксієнко, М.І. Беленкова та ін. / За ред. проф. М.Ф. Огійчука. – 5-те вид., перероб. і допов. – К. : Алерта, 2009. – 1056 с.