Дмитренко І.С.*, Кириченко Н.А.**

*Донбаська державна машинобудівна академія

**Новогродівська міська рада

Найновіші концептуалії

протидії та запобігання проявам корупції в органах державної влади

 

Ідея боротьби із корупцією в органах державної влади стала однією із найважливіших ініціатив Президента України, що спрямована на формування єдності у суспільстві та консолідації зусиль громадськості щодо запобігання проявам такого ганебного явища, як корупція.

Явище корупції в Україні надзвичайно поширено і приховати його від міжнародного суспільства достатньо важко. Наприклад, відомий міжнародний рейтинг Ernst&Young, що наприкінці 2011 року опублікував результати своїх досліджень, відніс Україну до найбільш корумпованих країн світу наряду із такими менш розвиненими країнами як Колумбія та Бразилія. Крім того, не може не викликати занепокоєння і той факт, що в 2012 році приблизно 15% опитуваних іноземних бізнесменів і потенційних інвесторів виявили готовність давати хабарі українським  посадовцям для того, щоб зберегти свої позиції на ринку. А ще в 2010 році ця цифра складала лише 9%! Одним із негативних наслідків такого неприємного процесу, як корупція органів державної влади можна відзначити і щє один печальний факт, зареєстрований Всесвітнім економічним форумом: Україна за два останніх роки знизила свої позиції в списку міжнародних економік на цілих п’ять пунктів, зайнявши 86-ту позицію в рейтингу. Нашими сусідами в цьому важливому всесвітньому дослідженні стали такі країни «третього світу»,, як Малаві та Домініканська Республіка. Територіальні ж сусіди нашої країни посідають місця від 47-го (Угорщина) до 76-го (Молдова). Невеликою «втіхою» тут є той факт, що Російська Федерація набагато нас «випередила», посівши 112-ту позицію рейтингу. Не більш втішним є і показники дослідження індексу сприйняття корупції (CPI), який показує рівень сприйняття корупції в державному секторі у 180 країнах та регіонах світу. В нашій країні він коливається між 2.2 та 2.4, (2009 та 2010 роки відповідно), а. минулого року Україна посіла сходинку у 2.3 бали. Взагалі, індекс СРІ – «огляд оглядів», що базується на 13 бізнес-оглядах та оглядах експертів і може коливатись від 0 до 10, де 0  означає «тотальну» корумпованість, а 10 – її цілковиту відсутність. Отже, показники України говорять про погану тенденцію до збереження корумпованості влади, яку необхідно якнайшвидше подолати.

Дивлячись на все вище зазначене можна сміливо вголос казати про те, що проблема є і при чому вона досить велика. На цьому і наголосив Президент України В.Ф.Янукович, 21.10.2011 у своїй «Національній антикорупційній стратегії на 2011-2012 рік», доучивши членам Уряду розробити комплексні заходи з реальними термінами їх реалізації, оскільки Закон України «Про боротьбу з корупцією» та відповідні нормативні документи, що працювали до 2009 року виявилися  не ефективними.

Метою цієї роботи є подолання негативного відношення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, усунення самого питання про хабарі та бюрократичні перешкоди, задля залучення як українських так і іноземних інвесторів до відкриття бізнесу (створення нових робочих місць, сплати податків) на території нашої країни. В цьому відношенні дуже важливе створення позитивного іміджу України в міжнародному суспільстві та пропаганда відкритого чесного оподаткування та усунення бюрократичних перешкод, якими так лякають українських та іноземних бізнесменів засоби масової інформації.

Серед основних інструментів, що якісно впливають на боротьбу із таким явищем як корупція можна виділити наступні:

·        Формування позитивного іміджу України як привабливої в усіх сенсах цього слова держави, необхідність зробити країну модною та популярною серед молоді всього світу. Як наслідок - формування високого рівня громадянської відповідальності серед українців.

·        Оптимізація владних структур для зменшення пакету документації, який необхідно подавати  в органи державної влади для отримання адміністративної послуги, що дозволить усунути процес затягування відповіді на поставлені користувачем питання.

·        Введення так званого «Кодексу честі працівника органів державної влади», створення спеціального наглядового органу за виконанням цього Кодексу.

·        Забезпечення гласності та відкритості влади на всіх рівнях в державі.

·        Залучення до роботи над подоланням явища корупції українських науковців – провідних вчених, професорів, академіків НАН України.

·        Забезпечення відкритості конкурсного добору претендентів на зайняття посад на публічній державній службі, користуючись лише особистісними та професійними якостями претендента.

·        Постійне обов’язкове підвищення кваліфікації державних службовців.

Запропонований варіант розвитку українського суспільства та визволення його із корупційних тенет, насамперед, передбачає створення та втілення у роботу «Кодексу честі працівника органів державної влади» та спеціального наглядового органу за його виконанням, також реструктуризацію відповідних владних структур: створення офісів по наданню комплексних адміністративних послуг громадянам країни та іноземцям, де можна було б оперативно отримати консультацію з питань відкриття та провадження бізнесу, чи з будь-яких інших питань.

Задля підвищення громадської відповідальності серед громадян України дуже важливу роль відіграють популярні серед молоді фестивалі, конкурси, чемпіонати, тощо. Яскравим прикладом цього є проведення Україною таких іміджевих заходів, як Євробачення-2005 року в Києві та фінальна частина Чемпіонату Євро-2012 в Києві, Донецьку, Харкові та у Львові. Саме іноземні гості, що відвідують Україну і складають позитивні відгуки, популяризують нашу країну у світі. Для посилення цього процесу країні необхідно постійно брати участь у різноманітних міжнародних тендерах на проведення заходів різного рівня. Наприклад, дуже вдалою в цьому відношенні є ідея Президента України про проведення зимових Олімпійських Ігор 2022 року у Львові.

Задля забезпечення застосування вищезазначених інструментів, що впливають на подолання проявам корумпованості владних структур необхідно:

·        Уряду України узаконити так званий «Кодекс честі працівника органів державної влади», та створити спеціальний наглядовий і контролюючий орган за виконанням цього Кодексу.

·        Доручити НАН України проведення регулярних консультацій та семінарів для створеної структури.

·        Розробити комплекс підготовчих заходів та розпочати їх запровадження, що допомогло б країні отримати право на проведення зимової Олімпіади 2022 року у Львові. Для цього потрібно вивчити  передовий досвід країн, що нещодавно отримували таке почесне право (Росія, Південна Корея та Бразилія).

·        Провести реструктуризацію процесів прийому на роботу, просунення по службі  та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади.

Задля усунення проблеми в майбутньому необхідно втілення у життя  таких важливих застосувань у галузі, як:

1.                  Суттєве поліпшення матеріального забезпечення та соціально-побутових умов посадовців задля того, щоб у них не виникало потреби і спокуси у корупційних діях.

2.                  Підвищення престижу державної служби.

За словами відомого спеціалісту із Фінляндії з питань корупції органів влади, професора Сеппо Тііхонена, на сьогодні благополуччя та безпека будь-якого народу у світі залежить від якісного управління, тобто можливості влади управляти справами нації. А корупція зі свого боку є хворобою держави та показує на погане управління. Саме корупція підриває принцип верховенства закону та ослабляє інституціональні основи політичної стабільності суспільства, соціальну єдність та є перепоною до економічного зростання країни.

Проаналізувавши сучасний стан проблеми корупції в державному секторі України, враховуючи історичні традиції, національний менталітет інші суб’єктивні чинники, Україні однозначно не вдасться залучити будь-яку іноземну, наприклад «датську», антикорупційну модель до свого суспільства. Нам треба віднайти свою власну модель протидії та запобігання проявам корупції влади.