Педагогические науки / 3. Методические основы воспитательного про­цесса

К. мистецтвознавства Підгурний І.С.

Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Україна

ЯН ГРЕЙМ – ПРЕДСТАВНИК ХУДОЖНЬОЇ ЕЛІТИ КАМ’ЯНЕЧЧИНИ ХІХ ст.

У 1860 році в родині видатного подільського фотографа, художника, реставратора живопису Михайла Грейма народився син Ян,  який пізніше сформувався як молодий талановитий художник. Будучи учнем ІІІ класу, він отримав похвальний лист Петербурзької академії за висланий туди рисунок Божої Матері, виконаний з гіпсового зліпку [5, с. 468]. Син фотографа почав малювати ще підлітком. Про це свідчить фотографія, яку зробив батько 30 серпня 1874 року (сину 14 років). На ній зображена перша рисункова модель Яна – «Старий єврей», з власноручним підписом Михайла Грейма «Перша модель для рисунку мого так рано згаслого сина Яся» [1]. На фотографії батька  видно руку з олівцем і частково обличчя Яна. Ян також вчився гри на скрипці. У 1875 р. він виїхав до Варшави і перебував там до травня 1876 року. Близько 1877 р. за порадою Т. Малєшевського і місцевих лікарів А. Й. Ролле і К. Пшиборовського, Ян відправлений у Петербурзьку академію. Як стипендіат Польського Королівства вчився там до 1882 року (один рік був вільним слухачем, потім дійсним студентом) та отримав три малих срібних медалі (першу у 1879 році за рисунки видів Кам’янця) і одну велику у 1881 році.

Ще навчаючись в академіях мистецтв Петербурга (1877-85) і Мюнхена (лише один 1883 рік під керівництвом А. Вагнера), Я. Грейм ще студентом здобув визнання. У 1884 році він повернувся до Петербурга і отримав чергові медалі: дві великі срібні, одну малу (1884) і одну малу золоту за конкурсну картину «Дедал і Ікар» [5, с. 468]. Загалом Ян здобув 8 срібних медалей – 3 великі і 5 маленьких, і 1 золоту маленьку. Останню отримав за конкурсний олійний образ, що представляв «Дедала і Ікара».

Більшість джерел, повторюючись, зазначають, що велика колекція робіт Яна Грейма (картини, чимало портретів, акварелі, малюнки олівцем) зберігається у Національному музеї Кракова. Проте активний пошук автором дисертації вказаної колекції в архівах Краківського Національного музею не дав позитивних результатів. Вдалося знайти лише один малюнок Яна, підписаний автором – «Іван Грозний», датований 1880 роком, розміром 32,5×47,5, намальований простим олівцем і наклеєний на сірий картон (Додаток В.1., рис. В.1.7) [2]. Рисунок потрапив до музею 29.12. 1924 року і зафіксований як подарунок від Кароля Ролле, а пізніше президента міста Кракова. На рисунку зображена розписана фресками зала, з намальованими на склепінні святими, де відбувається сцена, коли цар у гніві, вискочивши з-за столу, вдарив співрозмовника і став над його лежачим тілом, тримаючи в руці жезл. Царя оточують придворні, налякані сплеском його емоцій. Підпис авторської приналежності не викликає сумнівів, оскільки Ян часто підписував власні роботи, представляючи літери в об’ємі, підкреслюючи їх світлотіньове моделювання і акцентуючи рельєфність сигнатури мазками білил. Рисунок також підписано на паспарту червоним чорнилом, яке сьогодні майже вицвіло: «Вельможному Пану др. А. Ролле, гідному шанування вказівнику дороги до праці по двоякій стежці…вдячний до смерті Ян Грейм. Кам’янець-Подільський, 31. 07. 1880 р.» [2].

У Кам’янець-Подільському історичному музеї-заповіднику збереглося вісім рисунків Яна Грейма, сім із яких виконані на екзаменах у Петербурзькій академії мистецтв. Це навчальні рисунки простим олівцем, створені у підкреслено академічній манері, у класицистичному стилі. Гіпсові фігури: Гермес з Діонісієм (8 квітня 1878 р.) [6] та Венера Мілоська (21 березня 1880 р.); штудії натурників: дві композиції з двох фігур (19 квітня 1880 р., на другій дата обірвана) та три однофігурних композиції (22 грудня 1879 р. [7], 23 лютого 1880 р. та 20 грудня 1880 р. [7]). Кам’янецькі і Краківський рисунки поєднують однакові характерні риси – підпис автора у рельєфній ахроматичній манері і яскраво-червоний штамп: П.А.Х. худож. экзам., дата (Петербургская академия художеств, художественный экзамен, дата). Упродовж перебування в Петербурзі, частково для насущного хліба, частково для вправляння в техніці рисунку, копіював твори майстрів, зокрема іспанських. Останній кам’янецький рисунок – це погрудний портрет Антонія Й. Ролле (1881 р.), який вже не містить червоних штампів академії мистецтв. Він виконаний з натури олівцем у класицистичній, майже живописній манері, підписаний й датований самим автором [8]. У портреті друга батька А.Й. Ролле досконало передані інтелект, жвавість, шляхетність, його рішучість, людська гідність та порядність. Фактура матеріалу сюртука підкреслена великими, неспокійними, але майстерними штрихами, портрет побудований на контрастах світла й тіні та фактурних поверхонь.

Ян Грейм активно малює олійними фарбами, аквареллю, створює рисунки жировою крейдою та олівцем. Його роботи – це образи і шкиці релігійного змісту: Заручини Пресвятої Діви Марії, св. Йосиф з Дитятком Ісусом, Хустка св. Вероніки, св. Петро, який оздоровлює сліпого, Зняття з хреста, Христос у гробі, св. Антоній (два останніх для вірменського костелу у Кам’янці); часто малював портрети відомих у Кам’янці осіб; активно ілюстрував (9 картонів для музичного твору Ф. Давіда «Пустеля», 5 до поеми «Поділля» М. Гославського) та ін.

«Kłosy» у 1884 році помістили дереворити Ф. Шиманського, створені за рисунками Яна Грейма («Отроків», «Дністровські пороги», «Могилів над Дніпром» і «Ладава», а також «Панівці над Смотричем») [4, с. 101-102]; портрет молодого художника був включений у список авторів – художників, які співпрацюють з журналом. Кілька творів Яна, виставлених у 1883 році у Мюнхені і Варшаві, у 1887 році у Кракові (перша велика вистава польського мистецтва), у 1898 році на ретроспективній виставці у Варшаві, сформувало про нього думку, як про митця з живою уявою і професійною технікою. Львівська художня галерея має композиції «Вид замку над морем» (олія), «Два вершники в бою» (олія, 1884), «Голова пса» (акв., 1876), «Історична сцена», «Герб» (акв.), «Штудії людини» (акв.), альбом з 8 рисунків з 1884 року, комплект з 38 рисунків періоду 1872-1885 (серед яких автопортрет 1881), 5 рисунків з дитинства [5, с. 469]. У лютому 1885 року Ян повернувся до Кам’янця під родинний дах і там 3 грудня 1886 року молодий, повний найпрекрасніших надій, через невиліковну хворобу пішов із життя. У цьому ж році, після смерті сина, М. Грейм влаштував у своєму будинку картинну галерею робіт свого сина Яна. Творчість молодого митця дотепер залишалася поза увагою сучасних дослідників історії мистецтва Кам’янеччини і потребує подальшого вивчення та аналізу.

Література:

1.                     Biblioteka Uniwersytetu w Łodzi (BUŁ). – J fot II 87. – Greim M. Pierwszy Model rysunkowy mego ukochanego a zgasłego syna Jasia MG // Żydzi.

2.       Muzeum Narodowe w Krakowie (Далі – MNK). – sygn. III r.a. 6895, 1880 r. – Greim J. «Iwan Groźny». – Rysunek 32,5 x 47,5.

3.                     Pietkiewicz Z. Lądem i wodą / Z. Pietkiewicz // Tygodnik Illustrowany. – Warszawa, 7 września 1895 r. – nr 36. – 149-150 ss.

4.                     Rolle (Dr. Antoni. J.) Paniowce nad Smotryczem / (Dr. Antoni. J.) Rolle // „Kłosy”. – nr 763. – tom XXX. – 101-102 ss.

5.                     Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających : malarze, rzeźbiarze, graficy. Zespół redakcyjny : Jolanta Maurin-Białostocka i in. – OSSOLINEUM. – tom II. –  468-469 ss.

6.                     Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник (далі – КПДІМЗ). – КВ-[номер невідомий]. – Грейм Я. Навчальний рисунок. Гермес з Діонісієм (8 квітня 1878 р.).

7.                     КПДІМЗ. – КВ-19301. – Грейм Я. Навчальний рисунок. Однофігурна композиція. 20 грудня 1880 р.

8.                     КПДІМЗ. – КВ-50104. – Грейм Я. Погрудний портрет Антонія Й. Ролле. – 1881 р.