К. І. Приходченко1, В. В. Приходченко2, О. В. Приходченко2

1 – Донецький національний технічний університет

2 – Донецький  національний медичний університет ім.. М. Горького

Підвищення активності студентів за допомогою

використання методів «Прес» та «Займи позицію»

Із множини методів навчання студентів домінують інтерактивні методи. Саме їм віддається перевага викладачами, які прагнуть до найповнішої реалізації особистих проектів навчаючої молоді.

Зупинимося на одній із цікавих форм організації навчально-виховного процесу – це методі «Прес». Використовується у випадках, коли виникають суперечливі питання й вам потрібно зайняти та чітко аргументувати визначену позицію з проблеми ,що обговорюється,переконати інших у вашій правоті. Метод дасть можливість навчатися формувати та висловлювати свою думку з дискусійного питання аргументовано, в чіткій та стислій формі, впливати на думку ваших співрозмовників. Щоб бути чітким та переконливим, ваше висловлювання повинно мати таку структуру й етапи:

1.      Позиція: почніть зі слів: «Я вважаю,що …» та висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору.

2.      Обґрунтування: починаючи словами «…тому ,що…», наведіть причину появи цієї думки ,тобто поясніть,на чому ґрунтується докази на підтримку вашої позиції.

3.      Приклад: продовжуйте висловлювання словом «…наприклад…» та наведіть факти,дані,що підтверджують вашу позицію.

4.      Висновки: закінчіть висловлювання «Отже(тому),я вважаю…» і узагальніть свою думку,зробіть висновок про те ,як необхідно діяти (це своєрідний заклик прийняти позицію).

У виступах, якщо це можливо ,використовується:

-         думка експертів;

-         статистичні і наукові дані;

-         закони України;

-         інші допоміжні матеріали (речові докази, газетні статті, думки інших виступаючих, громадян тощо).

Іншим цікавим для навчаючих є метод «Займи позицію». Такий вид      діяльності надає можливість з'ясувати, які позиції і думки можуть існувати щодо розглядуваного спірного питання. Також надається можливість висловитися кожному, продемонструвати різні думки за темою, обґрунтувати свою позицію, знайти і висловити найбільш переконливі аргументи, порівняти їх з аргументами інших. Якщо вас не переконали, ви можете перейти на іншу позицію в будь-який час та дати оцінку висловлюванням інших.

Порядок проведення:

·  викладач називає тему та пропонує висловити свою думку з досліджуваної проблеми;

·   потрібно стати біля того плаката («так», «ні», «не знаю»), який відповідає вашій позиції;

·  підготуйтеся до обґрунтування своєї позиції, чому саме її ви обрали: самостійно або в групі своїх однодумців підберіть кілька найбільш сильних аргументів, які можуть переконати інших у вашій правоті, висловте свої аргументи класу, застосувавши метод «Прес»;

·  уважно вислухайте позиції та аргументи інших;

·  якщо після обговорення дискусійного питання ви змінили точку зору, то можете перейти до іншого плаката і пояснити причину свого переходу, а також назвати найбільш переконливу ідею чи аргумент протилежної сторони.

Таким чином, застосовуючи в педагогічній роботі такі інтерактивні методи, як «Прес» та «Займи позицію», сприяємо формуванню в студентів власного погляду на обговорювану проблему, розвиваємо їхнє мовлення, вчимо культурі спілкування, умінню вести бесіду, враховувати погляди опонентів. Без сумніву, вказані методи носять особистісно орієнтований характер і спрямовані на удосконалення кожного учасника навчально-виховного процесу.

У молоді розвивається творчий стиль мислення, його мобільність, конкретність, системність. Контактність у спілкуванні розвиває почуття такту, позитивне самоставлення, самоактивність та здатність до новоутворень. Особистість самоактуалізується, самовдосконалюється, забезпечуючи інтелектуальне      зростання та життєве самоствердження, формування уміння знаходити смисл у процесах навколишнього світу. І робити це,свідомо контролюючи процес       пізнання. Відбувається гуманоцентрична переорієнтація освітньої діяльності через трансформацію: формується людина, якій властиві працелюбність, культуроцентричність, аксіологічність, поліваріантність, діалогічність, толерантність, екзистенційність, номінальність, почуття прекрасного в житті, в природі, мистецтві, спеціально орієнтована комунікативність, розвиток здатності до    рефлексії, саморефлексії , стійкої мотивації саморозвитку, забезпечення трансцендентальних потреб. Йде більш гармонійний особистісний розвиток в умовах активного включення до процесу соціальної взаємодії.

Література

1.     Приходченко К. І. Інноваційні технологічні системи сформованості творчого освітньо-виховного середовища / К. І. Приходченко // Наука. Релігія.         Суспільство : Збірник наукових праць. – 2010. – № 1. – С. 186–191.

2.     Богоявленская Д. Б. Пути к творчеству / Д. Б. Богоявленская. – М. : Знание, 1981. – 96 с.

3.     Бондаренко Н. Педагогічні технології / Н. Бондаренко // Гуманітарні технології : конспект лекцій / За ред. В. В. Розуна. – К., 1994. – 241 с.

4.     Давыдов В. В. Проблемы развивающего обучения / В. В. Давыдов. – М. : Педагогика, 2001. – 288 с.

5.      Загвязинский В. И. Инновационные процессы в образовании / В. И. Загвязинский. – Тюмень, 1990. – 98 с.

6.     Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище : теоретичний і практичний концепти / К. І. Приходченко. – Донецьк :Ноулідж, 2011. – 384 с.