Слободиська О.А., Марценюк В. С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

ПРОБЛЕМИ ПІДГОТОВКИ МОЛОДІ ДО СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ В УКРАЇНІ

Сім’я являє собою складний соціальний феномен. Сім’я відіграє важливу роль у соціально-економічної ситуації країни, особливо молодіжна сім'я, що є основою формування майбутнього будь-якого суспільства.

Проблема підготовки молоді до сімейного  життя, знайшла своє відображення в роботах Карасевича А. П.,  Вахняка Н.В., Кисарчука  З.Г., Кравця В.П. [1; 2; 3; 4].

У сучасних умовах спостерігається загострення соціальних проблем сім’ї. Пов’язано це зі зменшенням народжуваності, безробіття серед молоді, економічними можливостями сім’ї, нестабільністю шлюбу. На сьогодні особливо гостро постає проблема розлучень, особливо серед молодих пар, спричинених кризою сім’ї.

На готовність молоді до створення сім'ї впливає низка чинників: омолодження шлюбів, недостатня економічна і соціальна захищеність, загальне послаблення моральних норм у суспільстві, поширення нетрадиційних форм шлюбу, раннє фізіологічне дозрівання дівчат і хлопців, що поєднується з психологічною та духовно-моральною безвідповідальністю стосунків, небажання мати дітей або відкладання цього акту на невизначене майбутнє, значне погіршення матеріально-побутового становища переважної більшості населення України. І внаслідок цих процесів збільшується кількість розлучень, у тому числі з ініціативи жінок, внаслідок чого зростає кількість неповних сімей і дітей, які виховуються без одного з батьків та зростає чисельність позашлюбних дітей, девальвується сама цінність сім'ї, глибокі почуття, на яких ґрунтуються міцні шлюбні відносини [1, с. 1].

На сьогодні в Україні, існує проблема в тому, що шлюбно-сімейні уявлення молоді відрізняються недостатньою наповненістю, невисокою оцінкою себе як майбутнього подружжя. Особливо неповними є уявлення молоді про функції сім’ї та організації сімейного життя. Різниця виявляється у розумінні хлопцями та дівчатами понять “мужність” та “жіночність”, розумінні змісту сімейних ролей, уявлень про вагомість чоловіка та жінки у стосунках. Різниця між юнаками та дівчатами також проявляється у їх оцінці своїх можливостей у сімейному житті. В цілому, самооцінка молоді у цій сфері є невисокою [2].

Виявляється, що спостерігається неспівпадіння знань молоді, їх уявлень про сімейне життя та стосунки протилежних статей з їх поведінкою. Існує багато випадків невідповідності вербальної та реальної поведінки юнаків та дівчат у питаннях, що стосуються морально-статевої та дошлюбно-сімейної сфери: між знаннями про мету шлюбу та реальними цілями, до яких прагнуть в ньому; між їх морально витриманими та романтичними висловлюваннями про ставлення до дівчини, жінки і конкретними проявами грубощів щодо до них; розумінням інтимності у проявах почуттів між закоханими і безпосередністю їх проявів на людях; вербальним несхваленням раннього статевого життя та їх конкретна діяльність у цій сфері тощо[3].

Молодь не завжди усвідомлює, які риси характеру найсуттєвіші для щасливого шлюбу, за яким принципом найдоцільніше обрати шлюбного партнера, що найбільше заважає шлюбним почуттям і стосункам, які психологічні риси слід виховувати в собі у шкільному віці для гармонійного міжстатевого спілкування, як враховувати психологічні особливості статей, як вирішувати конфліктні ситуації, попереджати і регулювати конфлікти. Кожна молода людина, яка вступає у шлюб повинна бути готова до сімейного життя, саме тому повинна пройти серйозну підготовку [3].            

Вочевидь, що завищені вимоги до майбутнього сімейного життя у поєднанні з недостатнім уявленням про можливі майбутні труднощі та невмінні їх долати у конкретних життєвих ситуаціях відіграють не останню роль серед факторів, що дестабілізують сім’ю. А тенденція до абсолютизації романтичної чи прагматичної особливостей шлюбу ще раз демонструє недостатню підготовленість молодих людей до організації взаємодії у реальних умовах.

Підготовка сучасної молоді до створення сім’ї та батьківства становить частину державної соціальної політики, адже родина є віддзеркаленням проблем суспільства, новітні тенденції розвитку якого пов’язані зі зменшенням народжуваності, зміною духовних і родинних цінностей, творенням власне суспільних засад, що давали б відчуття стабільності та захищеності у житті молодої сім’ї [4].

Потрібно систематично, цілісно і гармонійно на всіх етапах розвитку особистості здійснювати підготовку підростаючого покоління до сімейного життя.

Морально-психологічна готовність молоді до сімейного життя передбачає серйозне ставлення до шлюбу, продуманість у виборі пари, сформованість почуття відповідальності за створювану сім’ю, готовність до налагодження здорової психологічної атмосфери в сім’ї, терпеливість і справедливість в оцінювання вчинків членів сім’ї, глибока повага до старших чи інших членів сім’ї, чуйність і такт у спілкуванні з ними.

Науковці наголошують на тому, що молодь, повинна насамперед, бути поінформованою щодо ролі дітей в подружньому житті, їхнього позитивного впливу на сімейні відносини. Наслідком є урізноманітнення і збагачення міжособистісних зв’язків у сім’ї, розширення сфери інтересів і потреб, надання батькам емоційного задоволення появи дитини в сім’ї [4].

Отже, хоча в Україні в останні десятиліття і відбувалось скорочення народжуваності, збільшення кількості розлучень, зростання кількості дітей народжених поза шлюбом, зростання кількості цивільних шлюбів, майже повна відсутність знань у молоді про сімейне життя, в останні роки ми можемо спостерігати за виправленням цих процесів та активізацією державної політики у цій сфері. В школах запроваджуються нові предмети, які готують молодь до дорослого життя, тому що покращення знань молоді про соціально-психологічні процеси, які відбуваються при становленні молодої сім’ї, є однією з форм зміцнення майбутньої сім’ї , адже необхідною умовою становлення здорової сім’ї, зміцнення її стабільності є формування готовності особистості до шлюбу і сімейного життя.

Література:

1. Карасевич А. П.  Формування готовності студентської молоді до створення сім'ї: автореф. дис. На здобуття наук. ступеня канд. педагог. наук: спец. 13.00.07 «Теорія і методика виховання» / А. П. Карасевич. – К.: 2009. – 21с.

  2. Кисарчук  З.Г. Особенности  брачно-семейных  представлений        старшеклассников.// Психология: Респ. науч.- метод.  сб./ Под ред. Л.Н. Проколиенко. - К.: Рад. шк., 1990.- Вып. 34 С. 65- 73.

 3. Кравець В.П. Психологія сімейного життя.  В 2т. -  Тернопіль,       1995.-  Т.2- 396с.

4. Вахняк Н.В. Соціально-педагогічний аналіз проблеми усвідомленого батьківства / Н.В. Вахняк // Вісник ЛНУ імені Тараса Шевченка. – 2011.- №20(231). – С.297-301.