Педагогіческие науки/ 2. Проблеми підготовки спеціалістів

Н.С. Недосєкова

Українська інженерно-педагогічна академія

Ділові  ігри як метод формування творчих здібностей майбутніх інженерів-педагогів при вивченні дисциплін харчового профілю.

Завдання вищих навчальних закладів є підготовка конкурентоспроможних фахівців, які не тільки знаються на справі, але й творчо підходять до неї та вирішення виробничих ситуацій, направлених на  виробництво високоякісної продукції, що підкоряється економічним законам попиту та пропозиції, а також конкуренції. Тому при викладанні харчових дисциплін при підготовці інженерів-педагогів необхідно велику увагу приділяти активним методам навчання.

Серед методів активного навчання на особливу увагу заслуговують методи: проблемне навчання, ділові ігри. Студент, який добре опанував спеціальні дисципліни, у процесі гри не лише набуває практичних навичок, але й розвиває самостійне творче мислення, формує свої організаторські здібності.

Прикладом може бути наступна ділова гра.

Ділова гра «Обслуговування відвідувачів кафе, барів, ресторанів»

Може використовуватися при викладанні курсу «Організація виробництва та обслуговування відвідувачів підприємств ресторанного господарства», «Технологія виробництва продукції на підприємствах ресторанного господарства» при підготовці інженерів-педагогів харчового профілю.

Мета: Оволодіти правилами сервірування столу до тематичних вечорів, передчасну сервіровку столу, виконання замовлень відвідувачів.

Завдання: Обслужити відвідувачів ресторану, враховуючи особливості контингенту.

 

 

Методика виконання.

Група студентів поділяється на 3-4 команди. Кожній команді викладач надає завдання обслужити відвідувачів, враховуючи їх індивідуальні особливості. Команда самостійно визначає дійових осіб та виконавців. Викладач рекомендує такий склад дійових осіб:

   1) керівник ресторану;

                                            2 ) адміністратор;

                                            4 ) завідуючий виробництвом;

                                            5 ) бригадир офіціантів;

                                            6 ) офіціант;

                                            7) відвідувачі ресторану.

Завдання

№ команд

Завдання

1

Обслужити чоловіка з жінкою - вечеря

2

Обслужити групу жінок, з них 1 – старша за всіх – обід

3

Обслужити групу чоловіків, з них 1 – старший за всіх - ланч

4

Обслужити двох чоловіків - сніданок

 

На виконання завдання надається 40 хв. По-перше офіціант повинен  здійснити попереднє сервірування столу до вказаного у завданні випадку.                                                Бригадир офіціантів перевіряє правильність сервірування столу згідно завдання зі своїми зауваженнями і коментарями.

Адміністратор перевіряє готовність залу до прийняття відвідувачів, коментує правила прийому відвідувачів у ресторані згідно отриманого завдання.

Завідуючий виробництвом коментує меню і надає консультацію офіціанту про страви, які зазначені у меню. Надає їх характеристику, а також обґрунтовує правила подавання напоїв до тих чи інших страв.

В процесі гри офіціант повністю обслуговує відвідувачів згідно отриманого завдання.

Керівник підприємства виконує контролюючу функцію і робить висновок про виконання всіма членами команди завдання.

Підсумки гри підводить викладач, який в процесі гри є незалежним експертом і уважно слідкує за ходом гри і виконанням студентами поставлених завдань.

Оцінки викладача заносяться у таку таблицю:

 Діючі                                             особи

 


Оцінка

Керів

ник

Аміністра-тор

Зав. вироб-

ництвом

Бригадир офіціантів

Офіціант

Відві-дувач

Відві-дувач

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерії оцінювання гри: Максимальна оцінка гри – 10 балів, критерій оцінювання: повнота набору ситуацій – 3 бали, вибір найбільш ефективнішого і раціонального прийому обслуговування – 4 бали; дотримання правил обслуговування – 3 бали. За кожне неправильне рішення – знімається 1 бал.

Таким чином, ігрові заняття дозволяють наблизити навчання до виробничих умов, у яких опиняться майбутні спеціалісти. Водночас вони забезпечують контроль знань та підготовку студентів до занять, оскільки недостатня підготовка одного або частини студентів різко понижує ефективність роботи всієї команди.