Право/2. Административное и финансовое право

 

Кравцов Антон Сергійович

Луганський державний  університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка

 

Ідеологічна складова адміністративно-правової реформи в Україні

 

Демократизація українського суспільства, створення соціальної і правової держави передбачають реформування адміністративного права. Саме в нормах цієї галузі мають бути визначені сучасні демократичні ідеї щодо розвитку виконавчої влади, пріоритету прав і свобод людини та громадянина, а також, законних інтересів юридичних осіб. У цьому плані викликає зацікавлення насамперед ідеологічна складова адміністративної реформи в Україні. Тому що без ґрунтовних ідейних підвалин неможливо досягти ефективних практичних зрушень у питаннях вдосконалення адміністративно-правового регулювання суспільних відносин.

Так, згідно Концепції адміністративної реформи в Україні, до її першочергових завдань належить запровадження нової ідеології функціонування виконавчої влади і місцевого самоврядування як діяльності щодо забезпечення реалізації прав і свобод громадян, надання державних та громадських послуг. В свою чергу, ідеологія адміністративної реформи – це сукупність філософських, етичних, правових, політичних та інших ідей і поглядів на адміністративну реформу. Тип ідеології адміністративної реформи визначається соціальними та іншими інтересами суспільства, політичних партій і громадських організацій та відбивається в актах органів державної влади, документах партій, матеріалах засобів масової інформації тощо.

На нашу думку, найважливішою складовою ідеології адміністративної реформи в Україні повинна бути визнана філософія. Філософія (грец. – любов до мудрості) – система ідей, поглядів на світ та на місце в ньому людини; любов до істини; вільне дослідження основних проблем буття, людського пізнання; методологічні принципи, які лежать в основі будь-якої науки. Іншими словами, філософія – це безмежне джерело нових ідей для будь-якої сучасної науки. Відомо, що усі теоретичні витоки сучасної юриспруденції закладені в філософських поглядах мислителів минулого. З часом вони збагачувалися та наповнювалися новим змістом. Не є винятком й наука адміністративного права, більшість положень якої сьогодні знаходиться в процесі переосмислення та реформування. Це стосується переосмислення поняття та сутності, предмету та методів адміністративного права, його ролі в сучасному житті людини, суспільства та держави, змісту основних принципів, засад реформування його окремих інститутів тощо. 

Вважаємо, що цей процес повинен спиратися, в першу чергу, на філософські ідеї та концепції. Які ж ідеї повинні бути покладені в адміністративно-правову матерію? В основу адміністративного права та реформи повинні бути покладені філософські ідеї справедливості та істини, свободи та рівності, гуманізму та цінності права, правової держави та природних прав, верховенства права й пріоритету прав і свобод людини та громадянина тощо. Переконані, що подальший розвиток сучасного адміністративного права України пов’язаний з принципіально новим підходом – з визнанням пріоритету прав і свобод людини та громадянина, з ідеями правової держави, з ліберальними уявленнями про доцільність переходу до мінімальної держави у ролі „нічного сторожа”.

Ідея пріоритету прав і свобод людини та громадянина випливає з взаємовідносин між людиною й державою. Вона формувалась на протязі століть боротьби за свободу, рівність і права людини та в подальшому знайшла своє законодавче закріплення в якості принципу. Так, Конституція України   (ст. 3) закріпила положення, в якому зазначається що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність визначаються найвищою соціальною цінністю. Стверджується, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а остання відповідає перед людиною за свою діяльність. Крім того, акцентовано, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

Ця стаття, можна сказати, „задає тон” усім наступним конституційним приписам, котрі відображають реальне або бажане становище людини в українському суспільстві, регулюють її відносини з державою, спрямовують державну політику. Без сумніву, це базисна стаття, яка характеризує самі підвалини того суспільного й державного устрою, що закріплюється Конституцією. Остання є нормативно-юридичним фундаментом гуманістичної спрямованості розвитку суспільного та державного життя в Україні.

Крім Конституції України, принцип пріоритету прав і свобод людини і громадянина знайшов своє відображення в Законах України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про службу в органах місцевого самоврядування”, „Про державну службу”, „Про місцеві державні адміністрації”, „Про основи національної безпеки України” та в інших нормативно-правових актах України.

Повертаючись до важливості філософії для розвитку сучасної науки адміністративного права, слід зауважити, що сьогодні не викликає здивування поява таких напрямків, як філософія права, філософія політики, філософія кримінального права, філософія оперативно-розшукової діяльності тощо. Тому вважаємо, пріоритетним напрямом сучасної науки створення та розробку філософії адміністративного права України. По-перше, це сприятиме філософському осмисленню багатьох проблем науки адміністративного права та пошуку шляхів їх вирішення. По-друге, створення філософії адміністративного права найкращим чином покаже сутність та призначення цієї фундаментальної галузі вітчизняного права, її зв’язок з ідеями природного права, правової держави та пріоритетності прав і свобод людини та громадянина. По-третє, це допоможе здійснити всебічну підготовку майбутніх фахівців у сфері управління державою.  

Отже, доки управління в державі не буде здійснюватися мудрими вченими-філософами або політики та службовці не почнуть ґрунтовно вивчати філософію, а публічне управління та філософія не зіллються в єдине ціле, доти українська держава не позбавиться політичної та економічної кризи.