Право/2

Шутова Ольга Сергіївна

Національна Юридична Академія України імені Ярослав Мудрого Конституційні принципи податків та зборів.

 

Становлення України, як нової та молодої держави, на етапі її розвитку, потягло за собою багато питань, котрі потрібно вирішувати нам саме зараз. Одне з таких питань, є питання конституційних принципів податків та зборів. Історично склалося, що саме завдяки податкам (якщо розглядати податки в їх  економічному значенні) держава має можливість реалізовувати свої функції та завдання.

Конституція вказує нам те, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, першочерговими завданнями якої є забезпечення гідних умов життя людини її прав та свобод. Здебільшого завдяки податковим надходження наповнюється головне джерело фінансового життя країни – її бюджет. А вже тоді й реалізуються пріоритетні завдання країни , такі як освіта, наука та культура, охорона здоров’я розширення та функціонування виробництва, обороноздатність та незалежність держави й процвітання її в цілому. Ці завдання і є основними потребами пов’язаними з публічним інтересом, а їх забезпечення з публічною владою, для діяльності якої й потрібні фінансові ресурси.

Розглядаючи поняття ”податку” можемо побачити його внутрішню об’єктивну сутність та зовнішню суб’єктивну форму, щодо першої, так це і є певна сума грошей (економічна форма), а стосовно другої – суб’єктивної, за допомогою якої держава забезпечує персоніфікацію і визначеність суб’єктів та об’єктів оподаткування (юридична форма), недооцінювати значення податків, це значить - закривати очі на майбутнє нашої країни.

Податкова діяльність країни повинна чітко міститись та відображатися  в її конституційних принципах, бо завдяки їм забезпечується насичення державної казни.

Дивлячись на те що Україна, останнім часом,  намагається усіма існуючи і не існуючими способами домогтися фінансового ладу в країні ,заповнити прогалини в законодавстві , щоб прирівнятися хоч трохи і бути схожою на наших західних сусідів, повинна зрозуміти одну річ: потрібно закріпити в конституції розгорнуту характеристику фінансової системи, основні принципи оподаткування та види податків, які держава вправі використовувати в якості свого фінансового ресурсу. У багатьох  сучасних країнах в основному законі навіть містяться глави „Фінанси” чи „Оподаткування”, це Португалія, Фінляндія, Греція та інші. Адже чим менший  та „скромніший” рівень конституційного регулювання фінансових, бюджетних чи податкових відносин, тим більше питань та колізій між конституційно-правовим та галузевим регулюванням у даній сфері виникає.

Першочергово потрібно було б вирішити питання  деталізації нашого законодавства рядом характерних для податків та зборів принципів та функцій.  Розглядаючи же функції податків, ми вбачаємо в них спосіб вираження їх сутності, як фінансової категорії,  це і фіскальна, регулююча, контрольна, розподільна, стимулююча та накопичувальна. Що ж, дивлячись на них  ми хоча б можемо їх уявити  та зрозуміти природу, з принципами справа дещо важча, тут потрібен більш структурований та детальний підхід, який би базувався на співставленні принципів відображаючих фінансово-економічну природу податків та зборів, з принципами, відображаючими конституційно-правову природу публічних фінансів.

принципи податків та зборів, хотілося б вбачати у наступному:

1.     Принципи, забезпечуючи ефективне державне регулювання економічної результативності діяльності фіскально - зобов’язаних осіб;

2.     Принципи, забезпечуючи реалізацію та дотримання основ конституційного ладу, позиціонуючих України, як суверенну, незалежну, демократичну, соціальну та правову державу.

3.     Принципи, забезпечуючи реалізацію та дотримання конституційних основ, що визначають Україну, як унітарну державу, що є цілісною та недоторканою. Принципи єдності країни.

Отже, підсумовуючи вище зазначене, можемо дійти висновку, що вдосконалюючи податкове законодавство, з метою видалення колізій та прогалин, внутрішніх та міжгалузевих протиріч, у тому числі і тих, які дозволяють платникам податків ухилятися від їх сплати, ми маємо змогу вдосконалити життя суспільства та держави в цілому. я знаю, що побудувати ідеальний світ, зробити усіх заможними та щасливими не можливо, але виправити те що ми в змозі виправити, це і є запорукою нашого подальшого розвитку та злагоди.

 

 

Література:

1.                 Конституція України – Відомості Верховної Ради, 1996, № 30.

2.                 Закон України „Про систему оподаткування”.- Відомості Верховної Ради.- 1997.- №16.

3.                 Податкове право / Під ред. М. П. Кучерявенка. – К., 2003.

4.                 Фінансове право: Підручник/ під ред. О. Н. Горбунової.- М., 1996.

5.                 Фінансове право: Підручник/ під ред Н. І. Хімічевой.- К., 1998.

6.                 Кучерявенка Н. П.- Курс податкового права – Х., 2002, 2004, 2005, 2008.(1-4 томи).

7.                 Грібанов С. Л.-  Конституційні основи державного регулювання економічних відносин: теорія та практика/ Актуальні проблеми управління: Збірник наукових прац,- Спб., 2006.