Психологія і соціологія/Кадровий менеджмент

к.е.н., доц. Ядранський Д.М.

Класичний приватний університет

Соціальні та виробничі фактори трудового процесу

 

Автори Російської енциклопедії по охороні праці розглядають фактори трудового процесу як обставини, умови, що визначають трудовий процес. Основними факторами автори вважають вагу й напруженість праці [1]. Однак на нашу думку таке твердження занадто вузько підходить до аналізу трудового процесу.

Трудовий процес відбувається у системі "людина-техніка - середовище". В запропонованій системі існують різноманітні фактори які підтримують функціонування зазначеної системи та забезпечують її цілісність. Ми вважаємо за необхідне визначити ці фактори та розробити принципи їх взаємної узгодженості, внаслідок чого стане можливим поліпшити соціально-економічну ефективність трудового процесу.

Розглядаючи структуру трудового процесу слід відзначити, що трудовий процес – складний та багатомірний. В його структурі представлена низка факторів. Всі фактори спочатку можна розбити на дві великі групи –виробничі (які встановлюють вимоги) та соціальні (які повинні зазначеним вимогам відповідати). До складу виробничих факторів слід відносити ті які виникають внаслідок певних особливостей (умов) виробничої діяльності і є об’єктивними для даного виробничого процесу. До виробничих факторів , на нашу думку можна віднести: техніко-технологічні; психофізіологічні.

Віднесення психофізіологічних факторів до виробничих ми вважаємо за доцільне через те, що саме виробництво висуває до психофізіологічних характеристик персоналу певних вимог.

Серед техніко-технологічних. На нашу думку слід визначити у першу чергу наступні:

- рівень шкідливого впливу на організм (екологічні фактори);

- характер робочого місця (стаціонарне, пересувне);

- тип та характер використовуваного устаткування (розміри, складність, умови використання);

- рівень механізації та автоматизації праці;

- ступень оснащеності робочих місць виробничим інвентарем;

- місце розташування робочого місця (віддаленість);

- характер технологічного процесу (перервний, безперервний);

- характер участі працівника у виробничому процесі (спостерігач, оператор, безпосередній виконавець);

- прийнятий на підприємстві режим праці та відпочинку.

До психофізіологічних можна віднести фактори, запропоновані в Російській енциклопедії по охороні праці фактори: вага праці і напруженість праці.

Важкість праці - характеристика трудового процесу, що відбиває переважне навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи організму (серцево-судинну, дихальну й ін.), що забезпечують його діяльність. Вага праці визначається фізичним динамічним навантаженням, масою що піднімається і переміщуваного вантажу, загальним числом стереотипних робочих рухів, величиною статичного навантаження, робочою позою, ступенем нахилу корпуса, переміщеннями в просторі.

Напруженість праці (інтенсивність праці) - характеристика трудового процесу, що відбиває навантаження переважно на ЦНС, органи почуттів, емоційну сферу працівника. До факторів, що характеризують напруженість праці, відносяться інтелектуальні, сенсорні, емоційні навантаження, ступінь монотонності навантажень, режим роботи [1].

До соціальних факторів можна віднести:

- колективне (суспільне) ставлення до певного виду роботи (функцій);

- рівень життя суспільства (ставлення до розміру та характеру винагороди за певну працю);

- взаємини в колективі (його згуртованість) та його характер (постійний, тимчасовий);

- демографічні особливості населення (працівників);

- рівень загальної та професійної освіти (підготовки).

Кожен з факторів у свою чергу складається з низки елементів які в свою чергу впливають (і визначають) характер трудової поведінки індивідів.

Запропоновані фактори є взаємопов’язаними і в багатьох випадках такими, що визначають один одного. Так, наприклад, місце розташування робочого місця може визначати характер колективу, або ставлення до нього громадськості. Одночасно з цим демографічні особливості населення, а також рівень загальної та професійної підготовки визначають психофізіологічні можливості забезпечення техніко-технологічних вимог.

Нами на рис. 1. зроблено спробу побудувати схему факторів трудового процесу з визначенням взаємозв’язку між окремими з них.

 

Подпись: Важкість праціПодпись: Напруженість праціПодпись: Колективне ставлення до певного виду роботиПодпись: Рівень життя суспільстваПодпись: Взаємини у колективіПодпись: Демографічні особливості населенняПодпись: Рівень загальної та професійної освіти

 

Рис. 1. Система факторів трудового процесу

 

На підставі проведеної діагностики факторів трудового процесу існує необхідність оптимального взаємоузгодження запропонованих елементів з метою формування ефекту синергії в функціонування запропонованої системи.

Література

Российская энциклопедия по охране труда: В 3 т. — 2-е изд., перераб. и доп. — М. : Изд-во НЦ ЭНАС, 2007