Экономические науки/2. Экономика предприятия

Ільницька Є. І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Принципи формування фінансового плану підприємства на основі бюджетування

 

На сьогоднішній день ринкова економіка настільки динамічна, що вітчизняним організаціям доводиться працювати в мінливому зовнішньому середовищі, часто в умовах невизначеності. Розширюються масштаби ринку, посилюється конкуренція, зростають обсяги купівельного попиту. У той самий час фінансові та матеріальні ресурси все більш стають обмеженими. Це ставить перед підприємствами проблеми щодо ефективності управління діяльністю, потребує вирішення як стратегічних і тактичних, так і поточних завдань, що забезпечують стабільність та економічне зростання.

Теоретичною, методологічною та практичною основою послужили періодичні публікації з питань бюджетування вітчизняних і зарубіжних фахівців з управлінського обліку: І. Я. Романова, Л. І. Нападовської,  О. М. Калініної, М. А. Вахрушина, Ч. Т. Хорнгрена, А. В. Крючкова,                   І. І. Алфьорова, а також практичні   розробки   фахівців  з  постановки  бюджетування: В. Є. Хруцького, Т. В. Сизової, В. В. Гамаюнова.

В сучасних умовах розвитку складні ринкові процеси, з одного боку, впливають на коливання обсягів виробництва і реалізації продукції, з іншого - на поведінку витрат, а значить, і на прибуток. Щоб виявити і проаналізувати динаміку виробництва необхідна інформація про витрати, що не перекручена фіктивним розподілом накладних витрат за видами продукції. Таку інформацію і дає бюджетування, що дозволяє з попередньо складених кошторисів витрат, швидко виявити відхилення фактичних витрат від нормативних і тим самим управляти доходами.

Управління витратами (через відхилення) безпосередньо не зводиться до простого зменшення затрат. Воно використовується для того, щоб робити відповідні кроки до досягнення необхідного рівня доходу, для оцінки результатів функціонування та, у разі необхідності, вжиття відповідних заходів. У масштабі підприємства цим обумовлюються специфічні дії в сфері управління витратами на рівні кожного підрозділу, тобто центру витрат.

Збереження та зниження рівня витрат пов'язане в цілому з управлінням витратами вже на виробничій стадії. Це забезпечується через єдину створену для всієї організації систему фінансування, що формується за допомогою бюджетування - процесу складання фінансових планів (бюджетів) і кошторисів.

Терміни і поняття, пов'язані з процесом бюджетування: бюджет, план, кошторис, у вітчизняній економічній літературі трактуються по - різному, від чого втрачається іноді сенс цього процесу (табл.1).

Таблиця 1

Визначення понять «бюджет», «план» та «кошторис»  у вітчизняній і зарубіжній літературі

Автор

Визначення

1

2

Коркуна Д.О., [23, с.331]

Бюджет підприємства — це розпис на плановий період доходів і витрат підприємства.

Алфьорова І.І., [28, с.5]

Кошторис - це комплекс документальних розрахунків, необхідних для визначення розміру витрат на проект. Кошторис має подвійне значення: це документ, що визначає вартість проекту; це інструмент для контролю й аналізу витрат коштів і ресурсів на проект.

Бюджет - план, який виражається у кількісних показниках і відображає витрати, необхідні для досягнення поставленої мети.

Білик М. Д. [33, c. 98]

Кошторис (бюджет) – це форма планового розрахунку, яка визначає докладну програму дій підприємства на майбутній період.

Табачок Ю. І., [73, с. 9]

План – більш широке поняття, яке включає в себе впорядковану систему дій, спрямованих на досягнення деяких цілей.

Бюджет – більш вузьке поняття, яке означає кількісне представлення плану дій, причому, як правило, поняття “бюджет” традиційно трактується як “кошторис”.

Крючков А. В., [53, с. 10]

Бюджет — грошове вираження збалансованого розпису доходів і видатків підприємства, установи за певний період.

 

Так, поняття бюджет досить часто ототожнюється з планом господарської діяльності підприємства на поточний період; процес управлінського планування - з бюджетуванням; бізнес - план організації - зі зведеним бюджетом, а кошториси виробничих та комерційних витрат - з бюджетами.

Практично, план за своїм змістом являє собою намічену на конкретний період часу сукупність дій із зазначенням цілей, змісту, методик, об'єктів,  послідовності та термінів виконання.

Відповідно, бізнес – план – це комплексний план розвитку підприємства.

Кошторис  -  документований  план  грошових  коштів  для  фінансування

витрат  підприємства  (кошторис  витрат  на  виробництво,  будівельних робіт).

А бюджет – це вже фінансовий план у вартісному вираженні, тобто документ, що забезпечує взаємозв'язки витрат організації з наявними або можливими доходами [5, c. 138].

Зарубіжні економісти не роблять суттєвих лінгвістичних відмінностей між розглянутими поняттями. Основна відмінність між кошторисом і бюджетом вони вбачають у тому, що кошторис - це документ, що містить інформацію для планування та аналізу врегульованих витрат на рівні виробництва, а бюджет - на рівні фінансів підприємства.

У підсумку слід визнати, що при всій відмінності виконуваної ролі і методів розрахунку бюджету, план та кошторис взаємопов'язані єдиним процесом бюджетування.

Фахівці з постановки бюджетування пропонують прийняту в усьому світі підприємницьку термінологію, що характеризує цей процес: бюджетування, з одного боку, процес складання фінансових планів та кошторисів, з іншого - управлінська технологія, призначена для вироблення та підвищення фінансової обґрунтованості прийнятих управлінських рішень.

Зробимо короткий огляд визначення «бюджетування» зарубіжними та вітчизняними вченими (табл. 2).

Таблиця 2

Визначення поняття «бюджетування» у вітчизняній і зарубіжній літературі

Автор

Визначення

1

2

Левицький В.В., [57, с. 106]

Бюджетування — це необхідна складова фінансового планування, оскільки основою будь-якого оперативного чи поточного фінансового плану є система відповідних бюджетів.

Бабин М. М., [31, с. 53]

Бюджетування - це стандартизований процес визначення обсягу і складу витрат, пов'язаних з діяльністю окремих структурних одиниць і підрозділів та забезпечення покриття цих витрат ресурсами підприємства.

Труба А. Н., [78, c. 24]

Бюджетування - це процес планування майбутніх операцій підприємства у вигляді системи бюджетів, зміст кожного з них необхідно уважно розглянути та звернути увагу на недоліки.

Харко А. Ю., [80, с. 88]

Бюджетування - це найважливіший елемент системи управління підприємством, а не просто інструмент фінансового менеджменту. За змістом бюджетування являє собою технологію планування, обліку, контролю й аналізу фінансових, інформаційних і матеріальних потоків, а також отриманих результатів.

Череп О.Г., [82, с. 446]

Бюджетування є робочим інструментом, що включає в себе всі сторони діяльності підприємства: його виробничі, техніко-технологічні, маркетингові, фінансові, інноваційні, інвестиційні ті інші аспекти.

Чистяк Л. В., [83, с. 12]

Бюджетування — це процес планування майбутніх операцій підприємства й оформлення його результатів у вигляді системи бюджетів

 

Виходячи з наведених визначень у табл. 2, бюджетування найбільш доцільно розглядати як систему оперативного планування діяльності підприємства в цілому і його підрозділів на найближчий фінансовий рік в розбивці по кварталах, місяцях, декадах, тижнях з виділенням планових завдань щодо забезпечення всіх напрямків фінансово - господарської діяльності підприємства.

Добре поставлена система бюджетування дуже важлива для підприємства, особливо великого. Вона допоможе удосконалити координацію дій всіх його підрозділів, уникнути кризових ситуацій, поліпшити мотивацію працівників, підвищити відповідальність управлінців всіх рівнів, передбачити кінцевий фінансовий результат, запобігти небажаним ситуаціям.

Бюджетування виконує чотири основні функції (табл. 3) [4, c. 45].

Таблиця 3

Основні функції бюджетування на підприємстві

Функція

Значення

1

Планування

Дана функція найважливіша. Бюджетування є основою для планування внутрішнього середовища організації.

2

Облік

Бюджетування є також основою для управлінського обліку. Система обліку повинна представляти точні факти по підрозділах, видах продукції, районам торгівлі або комбінації цих показників. Завдяки бюджетування на підприємстві можна отримувати точну інформацію, порівнювати намічені цілі з дійсними результатами діяльності підприємства.

3

Контроль

Бюджетне планування дозволяє виявити відхилення діяльності від того, що передбачалося бюджетом, і скоригувати дії

4

Стимулювання

Процес бюджетування може бути потужним засобом для стимулювання керівників у здійсненні цілей їх центрів відповідальності і, отже, загальних цілей організації. Стимулююча роль бюджету проявляється ще більше, якщо менеджери беруть активну участь у розробці бюджету свого підрозділу .

 

За допомогою бюджетування вирішується комплекс завдань, основними з яких є:

1. Планування і прийняття управлінських рішень на основі оцінки і зіставлення кінцевих фінансових результатів за видами діяльності та в цілому по підприємству.

2. Оцінка фінансової спроможності підприємства та його структурних одиниць як в сучасних умовах, так і в майбутньому.

3. Зміцнення фінансової дисципліни та підпорядкування інтересів окремих структурних підрозділів загальним інтересам підприємства.

4. Забезпечення     зростання     ефективності    використання    ресурсного

потенціалу , що знаходиться в розпорядженні підприємства або його окремих структурних одиниць, підвищення відповідальності керівників різного рівня за раціональне використання наявних ресурсів.

5. Оптимізація структури вкладення капіталу (інвестиційних ресурсів).

6. Оцінка економічної доцільності здійснення того чи іншого виду діяльності не тільки на сьогоднішній день, але і в майбутньому, що дозволяє своєчасно реструктурувати бізнес.

У свідомості більшості керівників бюджетування тісно пов'язане з обмеженням і нормуванням витрат. Часто саме дефіцит фінансів та бажання контролювати витрати грошових коштів є основною причиною впровадження системи бюджетування. Насправді призначення цього методу більш широке: не стільки проконтролювати витрати, скільки пов'язати, збалансувати майбутні доходи з витратами. Тому перш ніж впроваджувати систему бюджетування, необхідно точно сформулювати її цілі. Чим більш широкими вони будуть, тим більшого ефекту можна очікувати в подальшому від впровадження.

 

Література:

1. Онищенко С. В. Упровадження бюджетування на вітчизняних підприємствах / С. В. Онищенко // Фінанси України. – 2010. - №4. – С. 45-50.

2. Онищенко С.О. Бюджетування в системі фінансового управління підприємством / С.О. Онищенко // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. –№ 6. – С. 42 – 51.

3. Партин Г. О. Бюджетування у системі управління витратами підприємства / Г. О. Партин // Фінанси України. – 2011. - №5. – С. 50-53.

4. Погорелов Ю.С. Інформаційні технології в оцінці та моделюванні розвитку підприємства / Ю. С. Погорелов  // Актуальні проблеми економіки. – 2009.– №10. – С. 172–180.

5. Поліщук Н.В. Планування результативності діяльності підприємства / Н.В. Поліщук // Фінанси України. – 2010. – № 4. – С. 39.