Економіка/7.Облік і аудит

 

Мовчан В.В.

Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника

Поділ витрат відповідно до потреб бухгалтерського та управлінського обліку

 

Ринкові відносини в Україні логічно пов’язані з якісно новими підходами до системи управління як на макрорівні, так і на рівні підприємства. Серйозною проблемою сьогодення є переорієнтація обліку, аналізу і контролю на внутрішні потреби управління підприємством, яка повинна відповідати вимогам ринкової економіки. Водночас, таке спрямування обліку, аналізу та контролю окреслює велике коло необхідних для вирішення проблем методичного, організаційного та управлінського характеру.

Процес ринкової трансформації економіки України, розширення міжнародних економічних зв’язків визначають потребу докорінного удосконалення системи обліку, який сьогодні повинен виступати важливою частиною економічної науки, забезпечуючи необхідні для відображення господарської діяльності та контролю за її результатами дані. Бухгалтерський та управлінський облік перетворився на міжнародну мову бізнесу і став обов’язковою передумовою успішного господарювання кожного підприємства.

На підприємстві основою його сталого розвитку виступає наявність достовірної інформації про всі витрати, понесені в ході здійснення тих чи інших операцій, що її забезпечують. Витрати є невід'ємною і однією з найважливіших складових обліку, аналізу та контролю, які, в свою чергу, являються базою для прийняття ефективних управлінських рішень, реалізація яких потребує чітко розробленого плану дій, але можлива лише за умови існування налагодженої і впорядкованої структури витрат [1, 131]. Відповідно, виникає необхідність у класифікації витрат як передумови досягнення високого рівня організації обліково-аналітичних систем суб'єктів господарювання.

Згідно П(С)БО 16 “Витрати” [2], до операційних витрат відносяться витрати, що включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та витрати, пов’язані з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) (рис. 1).

Рис. 1. Загальний поділ витрат згідно з П(С)БО 16 “Витрати”

 

Відповідно зазначимо, що собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) включає: виробничу собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), а саме прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати, змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати; нерозподілені постійні загальновиробничі витрати та наднормативні виробничі витрати.

Адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), а прямо відносяться на фінансовий результат від основної діяльності.

Таким чином, згідно П(С)БО 16, у бухгалтерському обліку виділяються такі види витрат: прямі й непрямі; змінні й постійні; розподілювані і нерозподілювані; витрати, що включаються до виробничої собівартості і до витрат періоду.

Витрати операційної діяльності, згідно вказаного Положення, групуються за методикою класифікації витрат по економічним елементам, тобто економічно однорідним групам витрат: матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи: амортизація; інші операційні витрати.

Необхідно відмітити, що дана класифікація витрат потребує більшої деталізації для потреб поглибленого аналізу ефективності кожного з видів діяльності підприємства. Недоліком її також є те, що вона зорієнтована виключно на потреби ведення бухгалтерського обліку. При цьому нехтується внутрішньогосподарський облік, який є невід’ємною частиною діяльності суб’єктів господарювання. Для прийняття ефективних рішень менеджерам потрібні не просто дані про ті чи інші витрати, а інформація, яка б відображала впорядковану їхню структуру та дозволяла в будь-який момент визначити їхній рівень, спрямовуючись при цьому безпосередньо на об’єкт витрат.

На наступному етапі, дослідження повинне бути спрямоване на здійснення систематизації видів витрат за максимальною кількістю ознак для забезпечення прийняття ефективних управлінських рішень на підприємстві в сучасних умовах здійснення господарської діяльності.

 

Література:

1.       Аткинсон Э.А., Банкер Р.Д., Каплан Р.С., Янг М.С. Управленческий учет, 3-е издание.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом "Вильямс", 2005.– 878 с.

2.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”. Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318. З наступними змінами і доповненнями // Бухгалтерський облік і аудит. – 2002. – №12.

 

е-mail:  oleg_st_ya@yahoo.com