Фединець Н.І.

Львівська комерційна академія

Когнітивне моделювання впливу чинників середовища торговельного підприємства на управлінські ситуації

 

Ефективним інструментом аналізу впливу чинників середовища торговельного підприємства на виникнення та розвиток управлінських ситуацій може стати когнітивне моделювання, яке передбачає побудову когнітивної карти та когнітивної моделі ситуацій.

Джерелом інформації для когнітивного моделювання є визначена експертами узагальнена міра впливу чинників на відповідні кластери ситуацій, міра та характер взаємозв’язку чинників мікросередовища торговельного підприємства, міра та характер впливу чинників макросередовища на чинники мікросередовища. Міра впливу чинника на ситуацію коливається від -1 до +1. Знак „плюс” означає, що збільшення значення чинника веде до покращення ситуацій, що входять до певного кластеру, знак „мінус” – до погіршення.

Когнітивна карта ситуації – це орієнтований граф, вершини якого відповідають чинникам ситуації. Дуги, які зв’язують вершини графу відображають причинно-наслідковий зв’язок між чинниками. Якщо збільшення значення чинника-причини приведе до збільшення значення чинника-наслідку, то такий зв’язок буде позитивним, в іншому випадку – негативним [1]. Побудова когнітивної карти реалізується в середовищі програмного комплексу „Канва”, призначеного для когнітивного моделювання прийняття рішень [2]. Вибір цієї програми пояснюється наявністю необхідних засобів та інструментів графічної побудови когнітивної карти, її візуалізації та аналізу.

Побудова когнітивної карти дає картину причинно-наслідкових зв’язків між чинниками. При цьому, серед усієї множини чинників виділяємо вхідні та декілька цільових. Досягнення певного бажаного значення цільових чинників дозволяє вплинути на розвиток ситуації в потрібному для нас напрямку або на її вирішення з меншими втратами. Експертами даної предметної області визначені наступні цільові чинники для кластерів ситуацій, пов’язаних з торговельно-технологічним процесом та управлінням ресурсами підприємства: ефективність заготівельної політики підприємства (приймання товару), рівень попиту споживачів (зберігання товару), наявність та стан відповідного обладнання, рівень кваліфікації працівників (підготовка до продажу), рівень попиту споживачів (викладення та поновлення в торговельному залі), ефективність маркетингової політики на підприємстві (обслуговування покупців), рівень кваліфікації працівників (здійснення обліково-розрахункових операцій), ефективність кадрової політики (управління ресурсами підприємства). Побудовані когнітивні карти кластерів ситуацій визначають характер впливу вхідних чинників мікросередовища на цільовий, створюючи інформаційну базу для вирішення ситуації. Проте, для повноти цієї інформації враховуємо характер впливу на цільові чинників макросередовища торговельного підприємства.

Розглянута методика визначення характеру впливу вхідних чинників, як мікро так і макросередовища, на цільові дозволить підготувати матеріал для вирішення типових управлінських ситуацій.

Побудовані когнітивні карти відображають лише факт наявності зв’язку між чинниками. Проте, вони не відображають сили зв’язку та динаміки змін впливу залежно від зміни ситуації. Ці питання можна вирішити побудувавши моделі кластерів ситуацій. Дані моделі повинні включати наступні параметри:

 – міру та характер зв’язку між чинниками мікросередовища, визначену експертами;

 – міру впливу кожного з чинників мікросередовища на відповідний кластер ситуацій;

 – ступінь впливу чинників макросередовища на чинники мікросередовища, визначену експертами.

В узагальненому вигляді когнітивна модель кластерів типових ситуацій, пов’язаних з торговельно-технологічним процесом та управлінням ресурсами з врахуванням впливу чинників макро та мікросередовища торговельного підприємства може бути зображена як система рівнянь:

 

де,

,   – чинники мікросередовища;

 – чинники макросередовища;

,  – міра зв’язку між чинниками;

,  – міра впливу чинників макросередовища на чинники мікросередовища;

, – міра впливу чинників мікросередовища на ситуацію.

На достовірність результатів когнітивного моделювання впливають певні шуми , пов’язані з суб’єктивністю експертів та недостовірністю оцінок, зроблених ними. Для мінімізації цих шумів (min) при проведені експертних оцінок нами враховувалися наступні параметри:

– стаж роботи  3 роки;

– вища освіта – керівники та спеціалісти сфери торгівлі;

– опитування експертів в першій половині робочого дня;

– позитивна емоціогенність експертів під час опитування;

– індивідуальне експертне оцінювання;

– у ролі експертів – особи, які мають безпосереднє відношення до прийняття рішень, пов’язаних з управлінням торговельно-технологічним процесом;

– врахування думок працівників певних відділів підприємства при виборі експертів.

Побудована система рівнянь дає інформацію достатню для формулювання сценаріїв подальшого розвитку типових управлінських ситуацій на торговельному підприємстві.

 

Література

 

1. Корноушенко Е.К. Моделирование ситуаций с использованием  «расщепленных» когнитивных карт // КОГНИТИВНЫЙ АНАЛИЗ И УПРАВЛЕНИЕ РАЗВИТИЕМ СИТУАЦИЙ (CASC'2007) / Труды VII Международной конференции / Под ред. З.К. Авдеевой, С.В. Ковриги. - М.: Институт проблем управления РАН, 2007.

2. Кулинич А.А. Система когнитивного моделирования „Канва”. [Електронный ресур]. http://www.raai.org/about/persons/kulinich/pages/kanva2003.doc.