Викладач Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Україна

Роль обліково-економічного забезпечення витрат

і калькулювання собівартості

в системі управління якістю продукції та її завдання

За сучасних ринкових відносин в економіці України перед керівниками промислових підприємств галузі машинобудування постало непросте завдання спрямоване на визначення результатів маркетингової діяльності підприємств, економічної ефективності від здійснення заходів, пов’язаних із забезпеченням і підвищенням якості продукції тощо. Наявні ж інструментарії, в тому числі і система обліково-економічного забезпечення, не у повної мірі задовольняють означені інформаційні потреби, що встановлює проблему у загальному вигляді та підкреслює її зв'язок із важливими науковими і практичними завданнями.

Провівши поглиблений аналіз останніх досліджень і публікацій [1-4] та інші, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які ми спираємося, визначено безліч невирішених раніше частин загальної проблеми, особливою актуальністю серед яких виділяється питання пов’язане із роллю обліково-економічного забезпечення витрат і калькулювання собівартості в системі управління якістю продукції та її завдання, котрому і присвячена означена стаття.

Тому, ціллю статті виступає беззаперечний доказ того факту, що облік витрат і калькулювання собівартості в системі управління якістю продукції відіграють вирішальну роль.

Важливою обставиною, яка обумовлює необхідність калькулювання на промислових підприємствах галузі машинобудування України собівартості продукції з урахуванням її якості, виступає завдання визначення економічної ефективності додаткових витрат, пов’язаних із здійсненням заходів з підвищення якісних характеристик і параметрів товарів-виробів. Відсутність достовірної обліково-економічної інформації про величину і склад витрат на покращення якості продукції, а також про собівартість продукції з урахуванням її якості підвищує складність розробки оптимальних планових завдань із удосконалення якості, оцінку відповідності досягнутого рівня якості встановленим стандартам або технічним умовам, розробку обґрунтованих диференційованих цін на продукцію підвищеної якості, прогнозування собівартості і визначення рентабельності продукції з підвищеними якісними характеристиками і параметрами.

Недоліки в організації системи обліково-економічного забезпечення призводять до помилок у визначенні економічного ефекту при плануванні комплексу заходів щодо управління якістю, появи цілого ряду непередбачених витрат в діяльності служб управління якістю (надійністю), узгодженості планів із підвищення якості робіт і завдань щодо зменшення собівартості продукції і іншим небажаним прорахункам у комерційно-виробничої діяльності промислових підприємств галузі машинобудування. У кінцевому рахунку усе вище згадане негативно впливає на використання фінансових, трудових, матеріальних і інформаційних ресурсів промислових підприємств. Система обліку витрат і калькулювання собівартості продукції з урахуванням її якості повинна сприяти підвищенню якості продукції, виробленню обґрунтованої оцінки ефективності грошових коштів, витрачених на забезпечення і підвищення якості товарів-виробів, і виявленню резервів їх скорочення. Калькулювання собівартості продукції з урахуванням її якості має своєю ціллю забезпечити керівництво підприємства інформацією про розміри виробничих витрат на забезпечення і підвищення якості продукції з тим, щоб управлінці могли бачити результати роботи компаній і відслідковувати дані пов’язані з виконанням, перевиконання або ж недовиконанням встановлених маркетингових завдань і проведених заходів із розвитку цього головного напрямку ефективної виробничо-збутової діяльності продуцентів промислових видів продукції.

Відповідно, роль обліково-економічного забезпечення витрат і калькулювання собівартості в системі управління якістю продукції визначається вирішенням наступних завдань:

- контроль за зменшенням витрат промислових підприємств галузі машинобудування України із виробництва і реалізації продукції покращеної якості;

- повного і достовірного калькулювання собівартості окремих видів продукції для використання інформації про собівартість в управлінні виробничо-збутовою діяльністю і ціноутворенні у якості розрахункової бази при розробленні цін;

- визначення і оцінки результатів виробничо-збутової діяльності промислових підприємств галузі машинобудування України і їх підрозділів з метою матеріального і морального стимулювання за підвищення якісних характеристик і параметрів продукції.

Проведене дослідження надало нам можливість прийти до висновку, що обліково-економічне забезпечення витрат і калькулювання собівартості відіграють визначальну роль у системі управління якісними характеристиками і параметрами продукції. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку особливою змістовністю відрізняється питання пов’язане із визначенням витрат на покращення якості продукції і їх класифікацією.

Література:

1. Герасимов Б.И., Спиридонов С.П., Смагин М.В. Экономические теории качества: генезис теории и практики системного подхода / Под науч. ред. д-ра эконом. наук, проф. Б. И. Герасимова. Тамбов: Изд-во Тамб. гос. техн. ун-та, 2001. - 132 с.

2. Фатхутдинов Р.А. Конкурентоспособность: экономика, стратегия, управление. – М.: ИНФРА-М. – 2000. – 312 с.

3. Жданов С.А. Основы теории экономического управления предприятием: Учебник. – М.: Издательство “Финпресс”, 2000. – 384 с.

4. Юрьев В.М. Регрессирующее хозяйство. Размышления об экономике сегодняшней России. Издательство государственной типографииПролетарский светоч”. Тамбов, 1996. – 223 с.