Молодецька О.М.

старший викладач

Криворізький технічний університет, Україна

 

Сучасні підходи до класифікації загроз економічній безпеці підприємства

 

В теперішній час велика увага приділяється економічній безпеці суб’єктів господарювання. Необхідність досягнення економічної безпеки визначається об’єктивними, явними для кожного підприємства завданнями забезпечення стабільності функціонування, стійкості розвитку й досягнення головних цілей своєї діяльності. При цьому рівень економічної безпеки підприємства залежить від того, наскільки ефективно його керівництво й менеджери всіх рівнів будуть здатні уникнути загрози й ліквідувати негативні впливи джерел небезпечності.

Як бачимо, для досягнення економічної безпеки підприємства, першочерговим завданням є виявлення та ідентифікація негативних впливів на їх діяльність, тобто економічних загроз.

Для того, щоб вчасно виявити, оцінити й ліквідувати можливі для підприємства загрози, необхідно знати їхню природу й види.

Загрози економічній безпеці підприємницької діяльності можуть бути дуже різноманітними, а їх класифікація багатогранної.

Питаннями класифікації загроз економічній безпеці підприємства займалися такі сучасні науковці та економісти як Камлик М.І., Шкарлет С.М., Мартюшева Л.С., Петровська Т.Є., Трихліб Н.І., Бендиков М.А. та ін.

Всі вищезазначені науковці пропонують свої класифікації економічних загроз, які мають раціональне зерно та заслуговують на життя, але на наш погляд, в сучасних умовах господарювання акціонерних товариств, коли продовжується перерозподіл власності та бізнесу найактуальнішою є класифікація загроз економічній безпеці підприємств за ознакою активності дій джерел загроз. Нами пропонується всі економічні загрози поділяти на активні та пасивні.

Даний поділ зустрічається в роботі Бендикова М.А. [1], який економічну безпеку підприємства пропонує розглядати як «захищеність його науково-технічного, технологічного, виробничого і кадрового потенціалу від прямих (активних) або непрямих (пасивних) економічних загроз.

Схематично класифікації загроз економічній безпеці підприємства зображені на рис. 1.

Подпись: малоймовірніПодпись: реальніПодпись: внутрішніПодпись: зовнішніПодпись: активніПодпись: пасивніПодпись: з низким ступенемПодпись: із середнім ступенем


Подпись: з  високим ступенем


Подпись: на етапі організації фірмиПодпись: на стадії функціонуванняПодпись: на заключному етапіПодпись: цивільно-правова відповідальністьПодпись: кримінально-правова

Рис. 1   Класифікація загроз економічній безпеці підприємства

 

На нашу думку, підхід до класифікації загроз за ознакою активності дій джерел загроз заслуговує уваги. Під активними загрозами потрібно розуміти цілеспрямовані дії третіх осіб направлені на зменшення вартості бізнесу, ліквідацію підприємства або зміну права власності. До даного виду загроз відносяться: ініціація процедури банкрутства з метою одержання у власність активів підприємства, розпалення корпоративного конфлікту з метою придбання корпоративних прав на підприємство, витиснення підприємства з ринку, переорієнтація на себе основних споживачів його продукції.

Пасивні загрози - це безособовий непрямий вплив на суб'єкт господарювання або сформований стан, обставини, які спрямованого негативного впливу на життєдіяльність даного підприємства не спричиняють, однак призводять до погіршення його положення на ринку, зменшення його вартості і т.д. Прикладом пасивних загроз може бути зношеність основних засобів, нестача професійних кадрів, відсутність інноваційних технологій, нестача прибутку тощо.

На нашу думку, наведена класифікація є актуальною й може бути застосована на практиці при оцінці економічної безпеки підприємства.

 

Література:

1. Бендиков М. Экономическая безопасность промышленного предприятия (организационно-методический аспект) // Консультант директора. – 2000. - №2. – С. 7-13.