Шварц Олександр Вікторович

Асистент кафедри банківської справи Криворізького економічного інституту Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана

Інтегроване управління активами і пасивами банку

За сучасних умов розвитку банківської діяльності головне завдання полягає в пошуку реальних шляхів мінімізації ризиків та отриманні достатніх прибутків для збереження коштів вклад­ників і підтримання життєдіяльності банку. Успішне вирішен­ня цієї складної проблеми потребує використання багатьох ме­тодів, прийомів, способів, систем та розробки нових підходів до управління активами і пасивами банку.

Сьогодні банки розглядають свої портфелі активів і пасивів як єдине ціле, що визначає роль сукупного портфеля банку в досягненні його загальних цілей - високого прибутку і прийнятного рівня ризику. Інтегроване управління активами і пасивами дає банку інструментарій для захисту депозитів і позик від впливу коливань циклів ділової активності і сезонних коливань, а також засоби для формування портфелів активів, що сприяють реалізації цілей банку.

У сучасній міжнародній та вітчизняній практиці управління активами і пасивами є одним із фундаментальних понять фінансового менеджменту банку і представляє собою складну та багатопланову проблему, яка ще не досліджена повністю. Науковці і практики одностайні щодо виключно важливої ролі інтегрованої стратегії в бан­ківській справі сьогодення, хоча єдиної думки щодо визначення цього поняття в економічній літературі не склалося.

Так, у роботах Дж. Маршалла управління активами і пасивами розглядається як метод управління ризиками поряд із страхуванням та хеджуванням. На думку американського вченного – економіста Пітера С. Роуза, суть управління активами и пасивами полягає в формуванні стратегій та виконанні заходів, що приводять структуру балансу банка у відповідність до його стратегічних програм. Дж. Сінкі під управлінням активами і пасивами розуміє, в основному, методи управління чистою процентною маржею та гепом.

Діяльність з управління активами і пасивами належить до стратегічних планів комерційного банку. При цьому визначають­ся довгострокові завдання, шляхи розвитку банку, а також ком­плекс заходів щодо їх реалізації.

Інтегрований підхід до управління активами і пасивами полягає в розумінні нерозривної єдності активів, зобов'язань та капіталу банку. В основу покладене розуміння того, що і доходи і витрати стосуються обох складових банківського балансу. У такому разі зниження витрат завдяки управлінню пасивами так само допомагає досягти цільового рівня прибутковості бан­ку, як і надходження від активних операцій.

У найбільш широкому розумінні інтегроване управління активами і пасивами включає не тільки концептуальні засади, а й систему категорій, аналітичні показники, інструменти, техніку та методику аналізу, засоби прогнозування та планування, стратегію і тактику управління, що ґрунтуються на фундаментальній ідеї спільного регулювання грошових потоків і об'єднують управ­ління банківськими портфелями в один узгоджений процес. Концепція реалізується через сукупність таких методів фінансового управління банком, як структурне балансування, управління гепом, управління ліквідністю, валютний метчинг, імунізація, хеджування, страхування, управління спредом та ін. Застосування кожного із методів передбачає наявність певного аналітичного інструментарію досліджень, до складу якого включаються категоріальний апарат, система аналітичних показників, моделі факторного аналізу та кількісні методи аналізу.

Основною метою управління активами і пасивами є запобігання чи виправлення дисбалансу та захист від ризиків банківської діяльності шляхом аналізу наслідків генеральної стратегії банку за структурою балансу і його рентабельності. Ця мета досягається шляхом оптимальної комбінації і оптимальних рівнів активів, пасивів та фінансового ризику банку.

Центральною ланкою управління активами і пасивами на практиці є конструювання структури балансу банку через послідовні процентні цикли при одночасній підтримці адекватної ліквідності і профілю ризику.

Таким чином, основна задача інтегрованого управління активами і пасивами банку - це скоординоване управління всією структурою балансу банку, а не окремими його елементами, що можна схематично представити в такий спосіб (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


         Рис. 1. Інтегроване управління активами та пасивами – управління банківським балансом

Упровадження інтегрованого підходу до управління активами і пасивами в банку в сучасних умовах потребує утворення певної організаційної одиниці - спеціального комітету при Раді директорів (Правлінні банку) - Комітету з управління активами і пасивами (КУАП) чи ALKO.

Перевагою інтегрованого підходу є можливість отримання максимального прибутку за прийнятного рівня ризику, а також реалізація зваженого підходу до управління ліквідністю завдяки більш точному визначенню потреби в ліквідних коштах. Проте такий підхід до управління потребує застосування багатьох складних методів і прийомів та високого рівня кваліфікації менеджерів. За сучасних умов підвищеної волатильності фінансових ринків та зростання загального рівня ризикованості інтегрований підхід до управління активами і пасивами банку є найефективнішим.