К.е.н. Сєміколенова С.В.

Національний університет «Києво-Могилянська академія», Україна

Використання методу кластерного аналізу в дослідженні діяльності підприємств готельного господарства України

        В умовах становлення ринкової економіки подальший розвиток готельного господарства вимагає підвищення конкурентоспроможності готельних підприємств. Проте, слід зазначити, що в сучасних умовах необхідно приділяти увагу не лише розвитку готельного господарства України в цілому, а й розробці стратегій, спрямованих на підвищення ефективності господарської діяльності готельних підприємств в окремих регіонах. Враховуючи вищезазначене, виникає необхідність в удосконаленні та адаптації деяких статистичних процедур, а саме,- класифікації та групувань. Це надасть можливість не лише розробити практичні рекомендації щодо оцінювання стану готельного господарства, а й визначитися з альтернативними шляхами його розвитку як в цілому по України, так і за окремими регіонами.

        Для аналізу структури сукупності готельних підприємств за різними ознаками адаптовано метод багатовимірного статистичного аналізу – метод кластерізації (класифікації), тобто поділ сукупності на однорідні класи (групи, кластери) [1, с.42; 2, с.172-173; 3, с. 30-38; 5, с.189-190; 6, с.67, 7]. Оскільки кластерний аналіз, як будь-який багатофакторний аналіз, дає більш точний та правильний поділ сукупності порівняно з однофакторним групуванням, саме його застосовано для об’єднання регіонів України за різними характеристиками господарювання підприємств готельного господарства. Це, в свою чергу, дозволило провести порівняльний  аналіз отриманих кластерів  у 2005 та у 2008 рр. До ознакової множини включено п’ять показників: кількість підприємств готельного господарства (одиниць), місткість готельних підприємств (місць), завантаженість підприємств готельного господарства, кількість обслугованих осіб на підприємствах готельного господарства (осіб) та загальний час перебування приїжджих на готельних підприємствах (людино-діб). Кластерні процедури було проведено із використанням пакету програмного забезпечення STATISTICA 7.0 фірми StstSoft, що уможливило отримати однорідні кластери, які мають щільне групування індивідуальних показників навколо центру розподілу. Оскільки показники подані в різних одиницях виміру, з метою елімінування ефекту масштабу, було проведено процедуру стандартизації з використанням методу z-перетворення за формулою:

, де

- вхідне значення показника,  - його середнє, - його стандартне відхилення. Це надало можливість привести всі зазначені показники до єдиного діапазону (матриця відстаней). Мірою відстані було обрано Евклідову відстань, що є геометричною відстанню в багатомірному просторі. Ієрархічні процедури кластерного аналізу, тобто процес послідовного об’єднання найбільш близьких об’єктів в один кластер, відображено на графіку у вигляді дерева об’єднання із зазначенням відстані між об’єктами (0,1,2,…8) (рис.1.)

3.png  

                   Рис.1. Горизонтальні ієрархічні дерева за даними 2005 р. (ліворуч) та 2008 р. (праворуч) [Розроблено автором за даними 4].

        Однорідність регіонів в кожному кластері досягалася завдяки відбору в кожній з них об’єктів, які в матриці відстаней мають максимальну відстань - метод повного зв’язку (найвіддаленішого сусіда). Кількість груп визначено на основі побудови графіку списку об’єднання регіонів України у кластери, який показав, що і у 2005 р. і у 2008 р. оптимальним є розбиття регіонів на чотири кластери (рис.1).

        Аналіз свідчить, що рівень розвитку підприємств готельного господарства деяких регіонів суттєво змінився протягом 2005-2008рр., що підтверджується описовою статистикою. Найбільш розвиненими регіонами за обидва періоди є Дніпропетровська, Львівська та Одеська, оскільки це регіони з високим рівнем ділової активності, інвестиційної привабливості, стратегічно вигідним місцезнаходженням. До регіонів із значним покращенням показників належать Миколаївська (перейшла з четвертого кластера (2005 р.) до першого (2008 р.) ), Закарпатська, Чернігівська, Волинська, Київська та Хмельницька. В процесі дослідження виявлено, що основними причинами таких змін стали впровадження програм з розвитку інфраструктури, проведення різноманітних масових заходів для приваблення туристів, використання сприятливого географічного положення, рекреаційного потенціалу. Слід підкреслити, що суттєво погіршився рівень розвитку готельного господарства Кіровоградської, Тернопільської, Рівненської та Сумської регіонів, що пояснюється переважно повільним темпом освоєння та недостатнім обсягом капіталовкладень, низькою інвестиційною привабливістю цих регіонів, повільним процесом приватизації. Порівняння відстаней між кластерами 2005р. та 2008р., а також середніх значень факторних ознак за кластерами виявило, що розвиток готельного господарства України регіонально вирівнюється. Різниця між середніми показниками першого та четвертого кластерів стала меншою. Якщо у 2005р. перший кластер знаходився на відстані 1,62 від найближчого до нього другого, то у 2008р. ця відстань скоротилася до 1,49. Так само середні значення стандартизованих показників першого кластера у 2005р. знаходилися в інтервалі 2-2,5σ, у той час як у 2008р. ці значення не перевищували 2σ. Окрім розподілу регіонів між кластерами, також оцінено вклад кожного з обраних факторів в утворенні відмінних один від одного кластерів. Усі фактори виявились значущими за F-критерієм. Аналіз довів, що найбільш дискримінуючим показником за обидва періоди є місткість готельних підприємств, а найменш дискримінуючим – коефіцієнт завантаженості.                                                                                                         Враховуючи наближення чемпіонату Євро -2012, частина якого проводиться в Україні, актуальним постає питання реформування та приведення готельного господарства країни до європейських стандартів. У вирішенні даних питань важливу роль відіграють результати кластерного аналізу, оскільки надають можливість не лише охарактеризувати стан готельного господарства Україні в цілому, а й визначитися з альтернативними шляхами його розвитку за окремими регіонами.

Література:

1. Єріна А.М. Статистичне моделювання та прогнозування: Навчальний посібник. – К.: КНЕУ, 2001. – 170 с.

2. Ковтун Н.В. Статистичне дослідження інвестиційного процесу та інвестиційної діяльності: Теорія, методологія та практика. – Київ: ПВЦ ТОВ «Імекс-ЛТД», 2005. – 420 с.

3. Мандель И.Д. Кластерный анализ. – М.: Финансы и статистика, 1988. – 176 с.

4. Статистичний бюлетень: Готелі та інші місця короткотермінового проживання. – К: Державний комітет статистики України, 2009. – 202 с.

5. Столяров Г.С., Ємшанов Д.Г., Ковтун Н.В. АРМ статистика: Навч. Посіб. – К: КНЕУ, 199. – 268 с.

6. Тоцько О. Кластерний аналіз областей України за випуском продуктів харчування // Регіональна економіка. – 2005. – №3. – С.67-76.

7. http://www.statsoft.com/textbook/stathome.html - електронний підручник зі статистики, сайт компанії StatSoft, Inc.