Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

К. е. н., доцент Жарлінська Р. Г., Мазур І. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Підходи до оцінювання ефективності маркетингової діяльності торговельного підприємства

На сьогоднішній день криза зростання великої кількості підприємств і сучасні ринкові тенденції, зокрема інтенсифікація конкуренції вимагають нових революційних підходів і нових якостей маркетингових керівників.

Контроль та оцінка маркетингової діяльності – одна із функцій управління торговельного підприємства. З часом самі прогресивні методи управління становляться застарілими і неадекватними стратегічним задачам маркетингової діяльності. Тому система управління підприємством повинна бути гнучкою і адекватною. Система ж контролю – забезпечує розвиток нових, відповідних змінам зовнішнього середовища, методів керівництва комерційною діяльністю[2, c.29].

В наш час роль маркетингової діяльності в підвищенні ефективності функціонування підприємства набуває досить великого значення і на сьогоднішній день ця тема досить актуальна, тому що тільки на основі досконалого вивчення ринку товарів, потреб споживачів та ефективної реклами діяльність підприємства має шанс на успіх.

Метою роботи є визначення суті маркетингового контролю, аналіз підходів до оцінки ефективності маркетингової діяльності торговельного підприємства.

Мета маркетингу підприємства - забезпечення його рентабельності у визначених часових проміжках. Звідси - орієнтація на довгострокове прогнозування всієї маркетингової ситуації (від попиту до можливостей підприємства в цій перспективі). Спрямованість на перспективу, цільова орієнтація і комплексність є найважливішими сторонами маркетингу[1, с.46].
Маркетинговий контроль – це діяльність по встановленню та інформуванню про результати досягнення маркетингових цілей, стан виконання планів та окремих показників, норм, регламентованих планів, прийнятих стандартів роботи. Не всі підприємства, а в особливості малі, взмозі проводити стратегічний маркетинговий контроль і обмежуються тактичним контролем маркетингу з метою реалізації всіх складових його плану в повсякденній діяльності.

Маркетинговий контроль і оцінка результатів діяльності підприємства є передумовою проведення економічного аналізу визначених показників, практичних дій, заходів, цілей, причин можливих їх відхилень від запланованих.

Аналіз маркетингової діяльності підприємства – це процес визначення рівня досягнення запланованих або очікуваних показників, результатів цілей з метою визначення та усунення причин можливих непередбачуваних відхилень, корегування планів і програм, підвищення ефективності здійснюваних маркетингових операцій.

Оцінка рівня маркетингу може проводитися на основі використання двох принципово різних підходів до збору даних: опитування менеджерів підприємства і складання звітності про діяльність служби маркетингу самим керівником служби; проведення незалежної експертизи стану маркетингу підприємства.

Предметом аналізу маркетинговою діяльності підприємства є маркетингові, господарські процеси, економічні і кінцеві фінансові показники, які складаються під впливом об’єктивних і суб’єктивних факторів та відображаються через систему економічної інформації[2, с.32].

Ефективність маркетингу на торговельному підприємстві доцільно оцінювати, на нашу думку, в першу чергу через визначення частки отриманого доходу і прибутку за рахунок реалізації маркетингових дій, а також шляхом співвідношення отриманих економічних результатів в процесі здійснення маркетингових операцій і пов’язаних із цим витрати.

Ефективність маркетингової діяльності досягається через зусилля, спрямовані на товар, на ефективне використання всіх видів ресурсів підприємства та створення консолідованого корпоративного соціально-психологічного стану в системі відносин.

Маркетинг є творчою дисципліною, що на практиці вимагає інновацій та нестандартних підходів, але в Україні це гіпертрофовано до інтуїтивного підходу та превалювання креативних рішень над аналізом, дослідженнями та стратегічним плануванням. У поточному періоді становлення маркетингу в Україні більша увага приділяється тактичній ефективності, що досить часто призводить до середньо- та довгострокових провалів або неефективності ведення ринкової діяльності.

 

 

Література

1.     Длігач А. Трициклічна модель маркетингової діяльності// Маркетинг в Україні.- 2005.- №5. C. 46

2.     Пилипчук В. П. Контроль, оцінка та аналіз маркетингової діяльності підприємства // Маркетинг в Україні.- 2004.- №1.- C. 29