Экономические науки/3.Финансовые отношения

Постернікова О. О.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Чайковська О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі                                   імені Михайла Туган-Барановського

 

ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛІНГ В АНТИКРИЗОВОМУ УПРАВЛІННІ СУЧАСНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ

 

У період поглиблення світової економічної кризи особливо гостро постає питання ефективного управління та забезпечення ста­більного розвитку підприємства. В Україні, економіка якої тісно інтегрована в світові процеси, криза вплинула на діяльність практично всіх підприємств. Основними рисами середовища, в якому змушені працювати сучасні підпри­ємства, є: динамічні зміни зовнішньоекономічного середовища, стаг­нація ринків, поява нових технологій, скорочення життєвого циклу продуктів. Сьогоднішня економічна ситуація є тестом на життєздатність підприємств у нових складних умовах. Водночас перевірку на життєздатність зазнають всі складові ме­неджменту підприємства — від стратегії розвитку до ефективності організації бізнес-процесів. Виникнення кризової ситуації на багатьох українських підприємствах пов’язане з низьким рівнем менеджменту. Вагомим чинником, який не сприяє прийняттю адекватних управлінських рішень, є відсутність на вітчизняних підприємствах ефективної системи контролінгу, зокрема фінансового контролінг [3].

Питанням визначення ролі контролінгу в  діяльності підприємств присвячено праці багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених: О. О. Терещенко, М.Г. Чумаченко, В.И. Одноволик, О.Я. Здрак, А Дайле, Д. Хан  та інші.

Метою статті є обґрунтування доцільності впровадження контролінгу, як заходу антикризового фінансового управління на українських підприємствах.

У сучасній практиці управління контролінг розглядають як систему, яка вклю­чає в себе такі елементи: фінансовий контролінг, інвести­ційний контролінг, контролінг персоналу, маркетинговий контролінг та інші елементи залежно від специфіки діяль­ності підприємства. Фінансовий контролінг є важливішою невід’ємною складовою, тому що  будь-яка система управління підприємством направлена на дося­гнення головної мети – підвищення добробуту акціонерів, тобто отримання прибутку або підвищення вартості бізнесу З цим і пов'язано, що кінцевим результатом функціонуван­ня системи є планування, контроль та оцінка саме фінансо­вих результатів.

Фахівці визначають, що сьогодні в Україні особливо гостро постає питання впровадження на підприємствах систем контролінгу. Використання передових західних методик управління підприємством, ефективного вико­ристання інформації, забезпечення стабільного розвитку є надзвичайно ак­туальним. Зазвичай впровадження методик управління здійснюється в період стабільного поступального розвитку, а в період кризи відбувається розвиток та удосконалення систем. Українським підприємствам доведеться займатися впровадженням контролінгу у складний період. Особливо актуальним для сьогодення є аналіз існуючих західних методик, розробка адаптованих до умов України методологій впровадження, вивчення досвіду впровадження на захід­них підприємствах [4]. Таким чином, доцільним для вітчизняних підприємств є впровадження антикризового  контролінгу.

В основу антикризового контролінгу покладено забезпечення успішного функціонування діяльності підприємства в довгостроковій перспективі шляхом:

-            адаптації стратегічних цілей до змінних зовнішніх умов;

-            погодження оперативних планів із стратегічним планом
розвитку підприємства;

-            координації та інтеграції оперативних планів по різних
бізнес-процесах;

-            створення системи забезпечення менеджерів інформацією для різних рівнів управління в оптимальні проміжки часу;

-            створення системи контролю над виконанням планів.
коректування їх змісту та строків реалізації;

-            адаптації організаційної структури управління підпри­ємством із ціллю підвищення її гнучкості та здатність швидко реагувати на змінні умови зовнішньої сфери [1].

Однією з головних причин виникнення та втілення кон­цепції фінансового контролінгу стала необхідність у си­стемній інтеграції різних аспектів управління бізнес-проце­сами в організаційній системі. Фінансовий контролінг забезпечує методичну інструментальну базу для підтримки основних функцій менеджменту, а також для оцінки ситуації та прийняття управлінських рішень.

Сьогодні на більшості великих підприємств в Україні використовуються традиційні методи управління та планування, практично відсутнє стратегічне планування та взаємозв'язок планів і бюджетів у масштабі підприємства. Для таких підприємств необхідне впровадження системи контролінгу з «нуля». Великим підприємствам бажано створювати посаду або відділ контролінгу. Вирішення складних завдань необхідно проводити із залученням консалтингової фірми. Для деяких малих і середніх підприємств бажано впроваджувати контролінг з рекомендаціями західних спеціалістів, тобто необхідно користуватися послугами зовнішнього контролера [2].

Таким чином, більшість підприємств України потребує впровадження ефективної системи контролінгу як засобу забезпечення стабільного розвитку підприємств, але відсутність ква­ліфікованих спеціалістів і розуміння необхідності заміни старої системи управ­ління на систему контролінгу не сприяють реалізації цих потреб. Для забезпечення сталого розвитку підприємств необхідно:

-       створити систему ефективного стратегічного планування підприємств;

-       впровадити методологію досягнення стратегічних цілей за допомогою
системи контролінгу;

-       забезпечити всебічну популяризацію та вивчення системи контролінгу
як системи управління для українських підприємств.

Без упровадження елементів контролінгу фінансове антикризове управління  підприємством приречено на невдачу.

 

Література

1.            Здрак О.Я. Фінансовий контролінг як елемент нової концепції управліня // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - № 10. – С. 44-47.

2.            Одноволик В.І. Контролінг – сучасна концепція забезпечення стабільного розвитку підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №6. –       С. 127-130.

3.            Терещенко О. О. Антикризове фінансове управління на підприємстві: Монографія. – К.: КНЕУ, 2006. – 268 с.

4.            Чумаченко М.Г. Контролінгу дію // Економіка та держава. – 2007. - №11. - С. 8-16.