Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

К.е.н., Польова Т.В., студ., Котелевська І.П.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

Щодо особливостей розкриття інформації

на фондовому ринку

 

 

Важливим чинником ефективного функціонування та розвитку фондового ринку є розкриття його учасниками фінансової інформації з дотриманням відповідних правил і стандартів. Становлення системи розкриття інформації на вітчизняному фондовому ринку важливе як для пожвавлення внутрішнього інвестиційного клімату, так і для залучення іноземних інвестицій. Усе це ставить у практичну площину проблему прозорості ринку цінних паперів, підтверджуючи актуальність обраної тематики.

Багато праць вітчизняних та зарубіжних вчених присвячено дослідженню механізму розкриття інформації учасниками ринку цінних паперів. Серед них можна виділити Басову І., Берт С., Вавуліна Д., Джонсона Ю., Мендрула О., Оскольського В., Румянцева С., Шапран Н., Шапрана В. [1,2,3]. Увага зазначених економістів сконцентрована на дослідженні особливостей розкриття інсайдерської інформації; інформації, яку подають інвестори; вивченні міжнародного досвіду розкриття інформації про діяльність учасників ринку. Проте і досі актуальними залишаються питання оприлюднення інформації, дієвості функцій регулювання та контролю інформаційних потоків, джерел отримання і напрямів використання інсайдерської інформації.

Однією з найважливіших умов ефективного функціонування вітчизняного фондового ринку є повне та своєчасне розкриття фінансової інформації його учасниками. Тому потрібно надати чітке визначення поняття «розкриття інформації». На жаль, в Законі України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-IV від 23 лютого 2006 р. воно відсутнє. Вважаємо, що визначення повинно надаватися у ст. 40-41 Закону. Досліджуючи міжнародний досвід, ми дійшли висновку, що у Законі Російської Федерації «Про ринок цінних паперів» № 39-ФЗ від 22 квітня 1996 р. надано досить повне та зрозуміле визначення цього поняття. Згідно ст. 30 російського Закону під розкриттям інформації слід розуміти – забезпечення доступності інформації усім зацікавленим особам незалежно від цілей її запиту за процедурою, що гарантує її пошук та отримання [2].

Порядок розкриття інформації учасниками фондового ринку представлено на рисунку 1.

 

 

Рисунок 1. Порядок розкриття інформації на фондовому ринку

 

Найбільша частина відносин на фондовому ринку складається навколо цінних паперів. Їх емітенти зобов'язані регулярно розкривати інформацію про результати власної діяльності, що регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів № 1591 від 19.12.2006 р.

На рисунку 2 представлено склад інформації про емітентів, що підлягає розкриттю на фондовому ринку.

 

Рисунок 2. Види інформації про емітентів, що підлягають розкриттю на фондовому ринку

 

Розкриття учасниками Національної депозитарної системи інформації щодо обліку імених цінних паперів здійснюється відповідно до ст. 42 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-IV від 23.02.2006 р. (рис. 3). До прямих учасників Національної депозитарної системи  можна віднести: депозитаріїв, зберігачів, реєстраторів.

 

 

Рисунок 3. Умови розкриття інформації учасниками депозитарної системи України

Оприлюднення інформації про професійних учасників ринку цінних паперів (самостійні об'єднання учасників, брокери, дилери, торговці цінними паперами, інші фінансові посередники) забезпечує Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) [1].

З метою захисту прав і інтересів емітентів та інвесторів, а також контролю за діяльністю інсайдерів на фондовому ринку, у Законі України «Про цінні папери та фондовий ринок» було визначено зміст інсайдерської інформації на ринку цінних паперів. Згідно до ст. 44 Закону інсайдерська інформація – це будь-яка неоприлюднена інформація про емітента, його цінні папери та угоди за ними, оприлюднення якої може значно вплинути на вартість цінних паперів. До інсайдерської інформації відносять:

·        відомісті, що містяться у річній інформації про емітента;

·        відомісті, що містяться у квартальній інформації про емітента;

·        відомісті, про особливу інформацію  щодо діяльності емітента.

Інсайдерами на фондовому ринку є:

1) власники голосуючих акцій емітента або часток (паїв) у статутному капіталі емітента;

2) посадові особи емітента;

3) особи, що мають доступ до інсайдерської інформації у зв'язку з виконанням трудових обов'язків або договірних зобов'язань незалежно від відносин з емітентом.

Порядок розкриття інсайдерської інформації, затверджений рішенням ДКЦПФР № 792 від 22.07.2008 р.

На основі аналізу порядку, складу та умов розкриття інформації між суб'єктами ринку, ми дійшли до висновку, що головну роль у розвитку ринку цінних паперів відіграють інформаційні потоки. Учасники фондового ринку постійно приймають, аналізують та формують інформаційні потоки. На наш погляд, інформаційний потік - це сукупність інформації, яку суб'єкти фондового ринку надають один одному з метою аналізу відомостей та подальшого прийняття управлінських рішень.

З метою захисту прав учасників ринку, які зацікавлені у одержанні повної та своєчасної інформації діє механізм регулювання інформаційних потоків. Орган регулювання (ДКЦПФР) контролює додержання правил та стандартів щодо розкриття фінансової інформації. На фондовому ринку діють організатори торгів, які представляють інтереси усіх учасників ринку, але не мають адміністративної влади. Організатори  торгів  можуть повідомити інвесторам, що цінні папери певного емітента мають низьку ліквідність і вилучити його зі свого майданчика. Таким чином, вони балансують відносини між учасниками [3].

Вважаємо що, функції регулювання та контролю інформаційних потоків мають здійснювати одночасно держава та організатори торгів. На наш погляд, важлива роль щодо контролю розкриття інформації між учасниками повинна надаватися органу регулювання. Тому що, нерегульований ринок цінних паперів призводить до неконтрольованості інформаціййних зв'язків між суб'єктами ринку.

Таким чином, задля визначення ролі інформаційних потоків на фондовому ринку необхідно простежити інформаційні зв'язки між його суб'єктами. На рисунку 4 схематично зображено модель руху інформаційних потоків між учасниками ринку цінних паперів.

 

 

 

Рисунок 4. Модель руху інформаційних потоків між учасниками фондового ринку

 

Існує декілька прямих та зворотних зв'язків між суб'єктами:

1) емітент регулярно надає інформацію про власну діяльність інвестору, який її аналізує та приймає рішення щодо вкладення коштів у цінні папери емітента;

2) емітент надає організаторам торгів інформацію про виконання вимог діючих правил та стандартів;

3) емітент надає регулярну та особливу інформацію органу регулювання;

4) емітент веде облік осіб, які мають доступ до інсайдерської інформації. Інсайдер, у свою чергу, мають зобов'язання перед емітентом щодо розкриття інформації;

5) емітент надає ЗМІ інформацію про власну діяльність через прес-конференції, інтерв'ю;

6) інсайдери з дозволу емітента надають інформацію про діяльність компанії інвесторам;

7) організатори торгів надають ЗМІ додаткову інформацію про діяльність емітентів;

8) організатори торгів забезпечують доступ органу регулювання (ДКЦПФР) до інформації про операції з цінними паперами;

9) орган регулювання здійснює захист прав інвесторів щодо одержання якісної інформації;

10) через ЗМІ інвестор отримує інформацію, яка може вплинути на його управлінське рішення.

Прозорість фондового ринку визначається прагненням до вдосконалення інформаційної сфери. За допомогою державного регулювання інформаційних зв'язків між учасниками ринку цінних паперів в Україні здійснюється побудова повноцінної інформаційної системи фондового ринку.

Таким чином, повне та своєчасне розкриття фінансової інформації відіграє значну роль у регулюванні відносин між учасниками фондового ринку. Інформаційні потоки забезпечують гласність інформації, а їх контроль з боку державних органів є запорукою ефективного розвитку ринку цінних паперів.

Література:

1.          Басова, І. Цінні папери: ринок, операції, облік [Текст] / І. Басова,   Н. Петрова. – Х. : Фактор, 2009. – 624 с.

2.          Вавулин, Д. Раскрытие информации на фондовом рынке инвестрами [Текст] / Д. Вавулин // Право и экономика. – 2006. - № 2. – С.38-41.

3.          Шапран, Н. Раскрытие информациии на фондовом рынке – путь к совершенству [Текст] / Н. Шапран, В. Шапран // Финансовый директор. – 2007. - № 5. – С. 10-17.