Економічні науки /7.Облік і аудит

                                          студентка Семенова Є.В.

Донецький національний університет економіки і торгівли ім. М.Туган-Барановського

Оборотні активи та їх відображення в бухгалтерському обліку і фінансової звітності

     За нових сучасних умов господарювання особливої уваги набуває організація обліку оборотних активів і відображення їх у фінансовій звітності, оскільки вони відіграють важливе місце в діяльності підприємства

     У зарубіжній і вітчизняній літературі приділяється значна увага обліку оборотних активів підприємств, їх правильній оцінці, яка впливає на результати діяльності підприємства. Ці питання розглядалися у працях таких учених, як Е.Бріттон,Ф.Бутинець, М.Ф. Ван Бреда, К.Ватерсон, С.Голов та інші.

    Мета статті-дослідити методику відображення оборотних активів у бухгалтерському обліку, їх оцінки та складання звітності для забеспечення контролю за збереженням і використанням оборотних активів, формуванням витрат і фінансових результатів, прийняття огрунтованих управлінських рішень керівництвом підприємства.

      Згідно П(с)БО 2, у балансі, звітній формі №1, статті «Виробничі запаси» показується вартість запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, купованих напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних та інших матеріалів, призначених для споживання в ході нормального операційного циклу.

      П(с)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» визначає методологічні основи підготовки фінасової звітності та вимоги до визнання та розкриття її елементів. Згідно з П(с)БО 1,2,4, оборотні активи підприємства показуються у фінансовій звітності в балансі, звіті про рух грошових коштів та примітках до фінансової звітності підприємства.

Форма№3 «Звіт про рух грошових коштів (оборотні активи) складається за даними форми №1 «Баланс» та форми №2 «Звіт про фінансові результати». Методика складання цього звіту логічно пов’язана зі схемою, де базовими є готові показники бухгалтерського балансу і звіту про фінансові результати.

1)Звіт про рух грошових коштів розділяє грошові надходження і виплати на три напрями: операційна діяльність,інвестиційна та фінансова. Це дозволяє показати вплив кожного з трьох напрямів на грошові потоки і вплив грошових потоків на стан справ у кожному з трьох напрямів.

Відповідно до цих напрямів звіт ділиться на три частини:

 -рух грошових коштів унаслідок операційної діяльності;

 -рух грошових коштів унаслідок інвестиційної діяльності;

- рух грошових коштів унаслідок фінансової діяльності.

      Як правило, основний обсяг грошових потоків припадає на операційну діяльність. Винятком є звітні періоди, протягом яких підприємство отримує або надає значні за обсягом кредити, позики або проводить значні операції з фінансовими вкладеннями, купує або реалізує основні засоби та інші необоротні активи. Згідно з П(с)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» заповнюється за затвердженою формою. Перший розділ форми №3 складається непрямим методом, а другий і третій – прямим.

    У звіті про рух грошових коштів сходяться разом два різні методи обліку доходів і витрат: метод нарахувань і касовий метод. Використання принципу нарахувань передбачає, що вхідним ресурсом є юридично визначена виручка, яка у звіті про фінансові результати позначається першим рядком, вихідним ресурсом визначається сукупність усіх витрат, нарахованих за фактом їх понесення. Результат діяльності у такому разі вимірюється різницею між визнаними витратами та доходами і називається фінансовим результатом. Використання касового методу визначає, що вхідним ресурсом є надходження грошей, а вихідним –грошові витрати. Результат діяльності у такому випадку вимірюється їх різницею, яка називається чистим грошовим потоком, чистим рухом грошових коштів або їх приростом.

Вплив показників статей балансу щодо оборотних активів підприємства на формування звіту про рух грошових коштів відбувається таким чином:

-         зменшення за статтями запасів у звіті про рух грошових коштів відображається у колонці «Надходження». Це означає, що протягом звітного періоду запасів на реалізовану продукцію було витрачено більше, ніж сплачено грошей на їх придбання;

-         збільшення за статтями запасів відображається у звіті про рух грошових коштів у колонці «Видаток». Це означає, що протягом звітного періоду грошей на їх придбання було сплачено більше, ніж цих запасів витрачено на реалізовану продукцію;

-         зменшення за статтями поточної дебіторської заборгованості відображається у звіті  у колонці «Надходження». Це озаначає, що підприємство отримало більше грошей, ніж було нараховано для одержання протягом звітного періоду;

      Отже,вищевикладене показує залежність наявності грошових коштів від змін, які відбулись у деяких статтях балансу, зокрема оборотних активів підприємства. Ці та інші особливості відображення оборотних активів у фінансовій звітності заслуговують на подальші розробки і дослідження.

Можна стверджувати, що в Україні створено грунтовну методологічну базу щодо організації, проведення і регулювання бухгалтерського обліку активів, зокрема оборотних активів підприємств.

                                                   Література:

1.        Положення(стандарт) бухгалтерського обліку 2 «Баланс»: Наказ Міністерства фінансів від 31.03.1999 №87;

2.        Положення(стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: Наказ Міністерства фінансів від 20.10.1999 №246;

3.        Бутинець Ф.Ф.,Горецька Л.Л. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах: Навч.посіб.-Житомир:Рута,2004.