Гордійченко В.В.

ЗНТУ

Сюрреалізм в образотворчому мистецтві Т. Г. Шевченка

І. У Тараса Григоровича Шевченка є досить оригінальний малюнок який називається, одним словом - „Натюрморт", якщо судити це за виданням IV тому (1857 - 1861) мистецької спадщини художника виданого у 1963 році.

Отже, „Натюрморт" Шевченко виконав у 1860 році у С.-Петербурзі на папері олівцем і сепією. Розмір малюнка - 32,7 х 24,4 см. Зліва вгорі рукою Шевченка позначено номер, що зараз напіввідрізаний: „З" або „5".

В літературі інколи помилково датувався роками заслання.

За списком Честахівського цей малюнок разом з малюнком „Хлопчик-натурщик" (Папір, сепія, червоний олівець; 36,3 х25,8) визначено як роботи, „рисовані в Петербурзі 1860 року" (№ 69 і 71). Дата підтверджується також зображенням на малюнку тих речей (настінного годинника, килима, різної скульптури та ін.), про які згадує Честахівський у списку предметів, що залишилися в майстерні Шевченка після його смерті1. Але існує ще один варіант року написання сепії - це 1859 рік!

Малюнок відомий під назвами: „Жіноча спина"2, „Мертва голова"3, „Гіпсовий торс"4.

На цьому натюрморті зображена жіноча статуетка зі спини, а на стіні у невиразному інтер'єрі по якому і не зрозуміло, де інтер'єр починається, та де він закінчується, одним словом - відкритий простір, і на цьому просторі „прибитий" цвяхом годинник... без стрілочок, як це згодом, 100 років потому, повторилося у кінокартині Інгмара Бергмана „Полунична галявина". І, найголовніше, що ця статуетка, на якій зображено просто живе тіло! Дивишся на малюнок, то враз видно, що це жива натура, а придивишся уважніше, то помічаєш, що ця статуетка на постаменті: Господи! Це ж чистішої води сюрреалізм! Як міг Шевченко таке намалювати?!

Так, коли ж у світовому мистецтві з'явився сюрреалізм?

Вивчаючи образотворче мистецтво Т. Г. Шевченка, французький мистецтвознавець Валентина Маркаде у своїй книжці „Історія українського мистецтва" вперше звернула увагу на цей малюнок художника. Вона називала це явище в українському образотворчому мистецтві - прикладом сюрреалізму XIX століття!

Сьогоднішні мистецтвознавці-традиціоналісти заперечують цей факт і вороже ставляться до авангардизму Шевченка. Навіть не можуть змиритися з концепцією французької дослідниці мадам Маркаде. Про це й знати не хочуть. Ну що ж. Але факт є факт! Те, що не вкладається в уже сформовану концепцію, просто проходить повз свідомості.

Вивчаючи цей малюнок, то враз помічаєш безліч символів, які розташовані навколо оголеного жіночого торсу на підставці - це, зокрема, маленька дитина, яка протягла вгору руки, повернувши своє тіло до жіночого торсу; вгорі „звисає" годинник, в якому відсутні стрілки. Щодо годинника, то у класика сюрреалізма іспанця Сальвадора Далі теж є подібне зображення відносно годинника. Справа від торсу намальована в'юнка рослина в горщику, а спереду – чистий аркуш білого паперу, де помітно намальований якийсь нерозбірливий начерк. 

Щодо жіночого торсу, то у Шевченка є ідентичні зображення натурщиць, яких він малював у різний період своєї творчості - це такі малюнки як:

1)  Натурщиця". Підготовчий рисунок до офорту. Папір, олівець.

(27 х24,4) [Пб.]. [1860]. Справа вгорі чорнилом позначено: №112.                                              

2)  Натурщиця". Ескіз до офорту. Тонований папір, сепія, білило,

кольоровий олівець. (23,7  х23,7) [Пб.]. [1860]. Рисунок обрізано по колу.

3) Натурщиця. Папір, акварель, бронза. (16,3 х20,5) [Пб.]. [1840]. Ліворуч внизу аквареллю підпис автора і дата: Шевченко. 1840. За манерою виконання, колоритом, окремими елементами оформлення інтер'єра та реквізиту малюнок близький до акварелей „Жінка в ліжку" і „Марія".

Саме ці малюнки дуже схожі до жіночого торсу сепії „Натюрморт" 1859 року.

Існує гіпотеза про те, хто ж йому позував у цьому загадковому „Натюрморті" і до „Натурщиць", які були виконані в одному і тому ж 1859 році. Напевне могла бути Марія Василівна Максимович - молода дружина українського вченого - природознавця, історика, фольклориста і мовознавця Михайла Олександровича Максимовича.

Я думаю, що це явно балачки. А те, що Шевченко намалював її гарний портрет у Прохорові 22 червня 1859 року, - то це безумовно!

 

II. В основному завершені шевченківські роботи переважно мають академічний жанр. А ось у малюнках ескізного характеру у нього майже кругом присутня абстрактна форма: йому важливо, як іде лінія, яка вібрація, які плями, а сюжет як такий - другорядний і взагалі не проглядається. Це такі малюнки, скажемо:

1) „Пана Сотниківна". Ескіз та інші начерки. Олівець. [Пб.]. [1841 - 1842]. Справа вгорі позначено: 2. Справа внизу: 2. Вертикально на всю сторінку - ескіз на тему оповідання Г. Ф. Квітки-Основ'яненка „Панна Сотниківна". Зліва від цього ескіза - етюд лівої руки козака з пістолетом. З лівої сторони намальовано повністю коня. Але всі ці начерки намальовані на фоні якихось абстрактних ліній та начерків. А також прослідковується якись план, мабуть якогось приміщення. Зліва внизу під начерком чоловічої голови напис олівцем: Кумъ Кулинській.

2) „Жіночий портрет. Начерки композиції портрета та інші начерки. Олівець[1839 -1843]. Справа вгорі позначено: 20. Справа внизу: 36.

П'ять дрібних начерків композиції жіночого портрета в рамках. Тут же, обернено до портретів, ледве накреслені начерки чотирьох постатей і профіль.

3) Селянська родина „Сліпий" („Невольник"). Ескізи. Олівець. [Н.р. V. 1843]. Справа два ледве накреслені начерки ескізів яких дуже важко „розшифрувати". Але цей ескіз відноситься до ескізу „Сліпий" („Невольник"), який зображено вище - у правому кутку аркуша.

4) „Хлопчик з собакою в лісі. Ескіз, папір, олівець. 3,4x4,0 (25x35,5). [Пб.] [1840]. На фоні центрального ескіза ( „Український шинок) обернено до нього зроблено маленький ескіз до малюнка Т. Г. Шевченка „Хлопчик з собакою в лісі.

Якби не 24 репродукція „Мистецької спадщини Т. Г. Шевченка (Першої книги 1961 року). Ми б не здогадалися, що цей ескіз належить до малюнку „Хлопчик з собакою в лісі. Дуже маленький малюнок (начерк), заштрихований олівцем, якійсь різкі риски ліній і більш нічого.

А це, за словами В. Маркаде, предтеча абстракціонізму. На її думку, Шевченко - художник - це „український Пікассо XIX століття. Наприклад, у Шевченка є такі малюнки, як:

1) „Камишин. Тонований папір, олівець. (12,7х29.УІІІ.1857). Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: 1. Камышинь. Справа вгорі чорнилом позначено: №117-142.

2) „Саратов. Тонований папір, олівець. (10,7x28,6). [31. VIII -1.IX. 1857]. Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: 3.

Саратовъ. Справа вгорі чорнилом позначено: № 117-144.

3) Волга. Тонований папір , олівець (11,5*26,4). [29.08. – 20.09.1857].

Справа вгорі чорнилом позначено: №117-99

     Датовано часом першої згадки замалювання високих берегів Волги у щоденнику Шевченка від 29 серпня 1857 р. та часом прибуття до Нижнього Новгорода.

4) Волга. Тонований папір , олівець (10,3*28,6). [31.08-3.09.1857].

Справа внизу олівцем, очевидно, рукою Шевченка, напівзатертий напис: В.4; вгорі чорнилом позначено: № 117-100.

5) Балаково. Тонований папір, олівець (11,3*28,6). [Балаково]. [3.09.1857].

Зліва внизу олівцем напис рукою Шевченка: 5.П. балаково (П.-Пристань). Справа вгорі чорнилом позначено: № 117-145.

Балаково- місто та пристань на лівому березі Волги, знаходиться між містом Вольськом та Хвалинськом. “Вид Нижнього Новгорода”. Папір , олівець (22,9*36,5).

[Нижній Новгород]. [20.09.-11.1857]. Зліва вгорі олівцем напис: Т.Шевченко. На папері водяний знак: А.Гончаровъ.

6) Царів курган.  Тонований папір, олівець (12.4*28.3). [7.09.1857]. Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: Цареъ Курганъ. Справа вгорі чорнилом позначено: №117-141.

Рисунок виконаний під час подорожі по Волзі з Астрахані до Нижнього Новгорода, про що свідчить запис Шевченка у щоденнику від 7 вересня 1857р. : “В 10 часов утра при свежем норде с дождем и снегом мы оставили Самару… Через два часа мы подошли к воротам Жигулевских гор… за горами , как за рамой, открылась нам новая, доселе невиданная панорама… На первый план этой панорамы из за ущелья, поросшего черным лесом, высунулась отдельная обнаженная гора. Это Царев Курган; народное предание говорит , что Петр I , путешествуя по Волге, останавливался на этом месте и всходил на эту гору, впоследствии чего она и получила название Царева Кургана ”. (див.т.5.-с.87).

       В Каталоге музея украинских древностей В.В.Тарновського ”. (т.II, Чернігів,1900,-с.186) помилково датується серпнем 1857 року. 

7) Царів Курган.  Тонований папір, олівець (11,7*27,3). [7.09.1857]. Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: “ Царевъ Курганъ”. Справа чорнилом позначено: №117-140.

8) Казань.   Тонований папір , олівець (11,7*28,6). [14.09.1857]. Зліва внизу напис олівцем рукою Шевченка: Казань”.  Справа вгорі чорнилом позначено: № 117-138.

       У щоденнику від 14 вересня 1857року Шевченко записав : “ По случаю принятия  нового груза пароход наш простоял до 11 часов утра у казанского берега . Пользуясь этим редким случаем и ,хотя, пасмурною, но не мокрою погодою, я вышел на берег и сделал два абриса: общий вид Казани и вид на Волгу против Волгу против Казани и села Услон”.(див.т.5.-с93) .

9) Проти Казані.  Тонований папір, олівець (12,5*28,7). [14.09.1857]. Зліва внизу олівцем рукою Шевченка напис: Противъ Казани. Справа вгорі чорнилом позначено:

№ 117-139. Цей же рисунок Шевченко у щоденнику називає Вид на Волгу против Казани и села Услон” (див.т.5.-с.93)  .

Всі ці малюнки виконані лінійно, без світлотіні, так, як у XIX столітті

ніхто так до нього не малював з натури.

В ескізі до поеми „Слепая" фактично не видно людської фігури, а зображення перетворюється у лінію і плями, і перше враження - не від сюжету, а від самої живописної матерії. І це характерно для естетичного відчуття світу Шевченка. Для нього на першому місці - художня матерія.

Описуючи ескіз Брюллова „Останній день Помпеї" він не писав про сюжет - наче зліва направо хтось біжить, а написав: „Ловко начерченный

пером, слегка попятнанный сепией". І все... А про себе в дитинстві Шевченко одного разу написав: „В реке купался кубический мальчик" (він був угодованою дитиною). Я подумки пожартував собі: ось вам і кубізм замаячив у мистецтві.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література.

1. Паламарчук Г. П. Куточок майстерні художника // Україна. - К., 1961, №9, - с.18.

2. Карачевська Л. Каталог виставки Т. Шевченка. - Чернігів, 1930, - с.16, ч.2,№ 1.

3. Каталог шевченковской виставки в Москве по поводу пятидесятилетия со дня смерти. - М., 1911, - с.12, №189.

4. Новицький О. Тарас Шевченко як маляр. - Львів - Москва, 1914, - с.77, №592.

5. Глючковская Галина. Дунет Ветер еще раз... И еще раз о Шевченко // Зеркало недели, - 2007, 17 марта. - с. 17 (Человек. Культура).

6. Тарас Шевченко. Мистецька спадщина у чотирьох томах. Том І ( 1830 - 1847), книга 2. - К.: Видавництво Академії наук Української РСР, 1961.

7. Тарас Шевченко. Мистецька спадщина у чотирьох томах. Том IV ( 1857 - 1861). - К.: Видавництво Академії наук Української РСР, 1963.