Технические науки / 8.Обработка материалов в машиностроении

К.т.н. Пестунов В.М., к.т.н. Свяцький В.В., інж. Свяцька Л.П.

Кіровоградський національний технічний університет

Імітація силового навантаження на шпиндель

 

Відомі різноманітні пристрої для імітації навантаження на шпиндель, які використовуються у випробувальних стендах.

Існуючий пристрій виконано у вигляді коромисла, який шарнірно зв’язано по кінцях зі штоками поршнів приводних циліндрів двосторонньої дії з регульованими зусиллями.

Для випробування шпинделів використовують також пристрій, що містить ротор і статор з полюсами і електричними обмотками.

Для імітації силового навантаження застосовують пристрій на шпинделі верстата, що містить кінематично пов’язану зі шпинделем гідромашину, в гидролінії якої встановлений навантажуваний елемент.

Недоліком таких пристроїв є те, що вони не дозволяють змінювати параметри імітованого технологічного навантаження в широкому діапазоні при поєднанні імітацій навантажень на шпиндель, які виникають при його обертальному і поступальному рухах, що призводить до обмежень використання функціональних можливостей пристроїв для імітації навантаження на вал.

Метою даного дослідження є розширення функціональних можливостей пристроїв для імітації силового навантаження на привід верстатів.

Вказана мета досягається тим, що пристрій для імітації силового навантаження на шпиндель верстата (рисунок 1), що містить кінематично пов’язану з шпинделем гідромашину, в гідролінії якої встановлений навантажуваний елемент, оснащено встановленою паралельно гідромашині додатковою гідромашиною, приводний вал якої кінематично пов’язаний зі шпинделем. Обидві гідромашини виконано у вигляді гідронасосів, причому кінематичний зв’язок валів гідронасосів з шпинделем виконаний у вигляді гвинта, що встановлений в шпинделі, сполученого з валом одного насоса гвинтовою парою, а з валом іншого насоса – за допомогою шліцьової втулки.

Пристрій для імітації силового навантаження на шпиндель 1 верстата містить кінематично пов’язану з шпинделем 1 гідромашину 2, в гідролінії 3 якої встановлений запобіжний клапан 4.

Пристрій забезпечений встановленою паралельно гідромашині 2 додатковою гідромашиною 5, приводний вал якої також кінематично зв’язаний зі шпинделем 1, обидві гідромашини 2 і 5 виконані у вигляді гідронасосів, причому кінематичний зв’язок валів насосів зі шпинделем 1 виконаний у вигляді встановленого в шпинделі гвинта 6, сполученого з валом насоса 2 за допомогою шліцьової втулки 8, напірні гідролінії 3 і 9 насосів 2 і 5 сполучені через подільник потоку 10 із загальною гідролінією 11, що містить навантажувальний елемент 12, який виконаний у вигляді регульованого дроселя, причому дільник потоку виконаний у вигляді двох сполучених між собою регульованих дроселів, при цьому гідролінія 9 додаткової гідромашини 5 також забезпечена запобіжним клапаном 13.

На рис. 1 також зображена піноль 14 і рейковий механізм 15 приводу верстата.

Включенням приводу верстата (на рисунку не показано) передають обертальний рух шпинделю 1 і поступальний рух пінолі 14. При цьому гвинту 6 надають обертальний-поступальний рух. Гвинт 6 через гайку гвинтової пари 7 обертає приводний вал додаткової гідромашини (насоса) 5 і через шліцьову втулку 8 гідромашини (насоса) 2. Гідромашини 2 і 5 нагнітають робочу рідину через подільник потоку 10 в загальну гідролінію 11.

Загальне навантаження встановлюється регулюванням дроселя 12, а співвідношення навантажень (на рисунку позначених через М1 і М2) на валах гідромашин 2 і 5 регулюється дільником потоку. Осьова сила навантаження шпинделя (на рисунку позначена через Р) визначається величиною моменту М1 на валу гідромашини 5. Це дає можливість при заданому навантаженні шпинделя по моменту зміною співвідношення моментів М1 і М2 регулювати навантаження на шпинделі по осьовій силі Р.

 

Рисунок 1 – Пристрій для імітації навантаження на шпиндель

 

Таким чином приведений пристрій для імітації навантаження на шпинделі верстата дозволяє змінювати параметри імітованого технологічного навантаження в широкому діапазоні при регулюванні і імітації навантажень на шпиндель, що виникають при його обертальному і поступальному рухах.