Экономические науки/12.Экономика сельского хозяйства.

 

Содома Руслана Іванівна

Львівський національний аграрний університет, Україна

Сучасний стан та порівняльні показники кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств в умовах ринку

Сьогодні, після світової фінансової кризи сільське господарство України знаходиться у важкій економічній ситуації. Звичайно, основним джерелом забезпечення власного виробництва необхідним обсягом фінансових ресурсів є прибуток, але при постійному вибутті основних засобів, зменшенні площ вирощування традиційних для західного регіону культур, підприємства вдаються до залучення кредитів у сільськогосподарське виробництво. Якщо кредит надається за умови низьких процентних ставок то це є одним із шляхів виходу із скрутного економічного становища та покращення фінан-сового стану суб’єктів господарювання і відповідно ефективним фінансовим важелем, який сприятиме підвищенню прибутковості виробничої діяльності.

Українські банки надавали кредити сільськогосподарським підпри-ємствам в період економічної кризи починаючи з 2008 року з процентною ставкою 18,4% [3]. А середня рентабельність сільськогосподарського виробництва у 2008 р. складає 13,4 %, аналогічно у 2009 році процентна ставка становила 19,2%, а рентабельність 13,8%. Отже, процент за кредитами переважає рентабельність у 2008 році на 5 %, у 2009 році на 5,4%, з цього випливає що для аграрних виробників покривати платежі за кредитами лише за рахунок власних прибутків без інших джерел фінансування є практично неможливим. Тому банківський сектор переглянув свою відсоткову політику в плані кредитування аграрного сектору, адже сільське господарство серед інших галузей економіки в останні роки є однією з найрентабельніших сфер економічної діяльності і встановив у 2010 році відсоткову ставку 14,9% при середній рентабельності сільськогосподарського виробництва 21,1%, що дає нам в кінцевому результаті перевагу процентної ставки на 6,2%.

За станом на кінець 2010 року сільськогосподарські підприємства залучили 8,85 млрд. грн. кредитів, що на 53,7 % більше, ніж за відповідний період 2009 р. У 2010 р. кредити залучили 2079 підприємств АПК. Підприємствами агропромислового комплексу станом на 6 липня 2011 року залучено 7 млрд. грн. кредитів, в порівнянні з іншими видами економічної діяльності, у 2011 році, існує найбільша зацікавленість у отриманні кредиту, саме підприємствами сільського господарства (56,6%).

За 2006 – 2008 рр. сума кредитів, одержаних суб’єктами аграрного сектору економіки зросла з 12,8 млрд. грн. до 20,1 млрд. грн., тобто приріст складав в середньому 156,5 %. Проте, після фінансової кризи сума кредитування агропромислового виробництва скоротилася практично у 3-4 рази та склала у 2009 р. лише 5,8, а у 2010 р. – 8,85 млрд. грн. [3]. Причиною, що зумовила виникнення даної ситуації є не те, що аграрні виробники не бажають брати кредити, а практична недоступність кредиту в сучасних умовах, що зумовлено незадовільною кредитною історією сільськогосподарських виробників. Крім того, банківська система сама знаходиться у кризовій ситуації та не має потенціалу для нарощування кредитування сільського господарства.

В економіці все загально пов'язане між собою, якщо буде занепадати сільське господарство, то і буде страждати економіка. Тому, потрібно розпочинати з найменшого - з розвитку села, а далі складати плани, щодо більш глобальних проектів. Розширення регіональної мережі комерційних банків, а також забезпечення товаровиробників достовірною та оперативною інформацією відносно ринку кредитних ресурсів, дасть можливість ефективно запрацювати кредитній системі на селі. Для підтримки банків, які знаходяться в сільськогосподарських регіонах і відповідно мають сезонне коливання ліквідності, повинна використовуватися кредитна програма «сезонне кредитування», яка б в достатній мірі забезпечувала сільськогосподарські підприємства кредитами та підтримувала банки, що мають певне завдання по наданні кредиту окремому виду економічної діяльності.

Незважаючи на те, що є певна процедура, все ж таки потрібно продумати схему для постійних клієнтів, щоб термін оформлення кредитів не затягувався на півтора-два місяці. Для сільського господарства важливий кожний день, і через 2 місяці цей кредит йому вже буде не потрібний.

Ситуація, яка склалася в агропромисловому комплексі, свідчить про те, що кредитування ще не відіграє важливої ролі у фінансуванні сільськогосподарських товаровиробників. Тобто, банки повинні стати рівноправними партнерами у кредитуванні аграрних підприємств[1, с.128].

Обсяги кредитів не досягають належного рівня, а потреба аграрних виробників у позичених фінансових ресурсах постійно зростає. Таким чином, стан кредитного забезпечення сільського господарства України можна оцінити як незадовільний. Така ситуація не стимулює розвиток та ефективне функціонування сільськогосподарських підприємств.

 

Література:

1. Прокопчук О.Т. Проблеми кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств / О.Т. Прокопчук // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених / УДАУ. - Умань: УДАУ, 2008. - В 2ч. - Ч.2. - С. 128-129.

2. Економічні результати сільськогосподарського виробництва за 2010 рік (попередні дані) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua

        3.  Матеріали офіційного сайту Національного банку України. – 2010 [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.bank.gov.ua