Економічні науки/13. Регіональна економіка

 

Д. е. н. Вахович І. М., Гавура В. О.

Луцький національний технічний університет, Україна

Характеристика інвестиційної та товарної конкурентоспроможності регіону

 

На нашу думку, поняття „інвестиційна конкурентоспроможність” ширше за інвестиційну привабливість і включає не лише привабливість регіону для інвестування, але й інші фактори, що підвищують імовірність вкладення інвестицій в економіку регіону − розвиток інноваційної діяльності та інвестиційну активність.

Рівень розвитку інноваційної діяльності здійснює значний вплив на інвестиційні надходження в економіку регіону, що зумовлено особливостями інноваційної продукції та результатів науково-дослідних розробок, які можуть приносити високий прибуток як внаслідок виробництва такої продукції, так і при видачі ліцензії на право використання результатів інноваційної діяльності. На розвиток інноваційної діяльності здійснює вплив інвестиційна привабливість, адже при реалізації інноваційних проектів або проведення науково-дослідних робіт існують альтернативи їх територіального розміщення.

Інвестиційна активність (вже інвестовані кошти) є важливою складовою інвестиційної конкурентоспроможності, адже при фінансуванні інвестиційних проектів виникає необхідність подальшого вкладення інвестицій, що підвищує імовірність інвестування у майбутньому. Прибуток, отриманий в результаті реалізації проектів, також може бути інвестований в економіку регіону. Інвестиційна активність є похідною від інвестиційної привабливості та інноваційної діяльності, останні мають більший вплив на економічний розвиток регіону в довгостроковій перспективі.

Структуру інвестиційної конкурентоспроможності наведено на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Структура інвестиційної конкурентоспроможності регіону

 

На нашу думку, основою інвестиційної конкурентоспроможності є інвестиційна привабливість, а не інноваційна діяльність, що обумовлено наступними причинами:

- існування альтернативи територіального розміщення об’єктів проведення НДДКР спричиняє їх концентрацію в інвестиційно привабливих регіонах з розвинутою інфраструктурою;

- висока інвестиційна привабливості регіону навіть при низькому рівневі розвитку інноваційної діяльності дозволяє залучати інвестиції в інноваційні проекти, що були розроблені за межами регіону.

Отже, інвестиційна конкурентоспроможність регіону – здатність регіону в порівнянні з іншими залучати інвестиції, забезпечувати високий рівень розвитку інноваційної діяльності та ефективне використання залучених інвестицій.

Інвестиційна конкурентоспроможність здійснює безпосередній вплив на товарну. Товарна конкурентоспроможність є узагальненим проявом ефективності функціонування суб’єктів господарювання регіону, який, на нашу думку, повинен визначатися не лише конкурентоспроможністю товарів та послуг, але й галузевою диверсифікацією діяльності підприємств регіону. Адже якщо регіональна економіка стає більш прив’язаною до певної галузі, виникає ризик її повного руйнування в зв’язку з появою більш ефективних замінників продуктів, технологій та послуг, що виготовляються в регіоні [1, с. 284]. Таким чином, конкурентоспроможність товарів (послуг) впливає на економічний розвиток регіону, а галузева диверсифікація забезпечує товарну конкурентоспроможність у довгостроковій перспективі шляхом зниження ризиків та зростання економічної самодостатності регіону.

Товарна конкурентоспроможність регіону – здатність регіону в порівнянні з іншими виготовляти та реалізовувати конкурентоспроможну продукцію (товари, роботи, послуги) за рахунок ефективного використання ресурсів та забезпечувати високий рівень галузевої диверсифікації регіону.

 

Література:

1. Панкевич Н. В. Концепция регионально конкурентоспособности: парадоксы реализации / Научный ежегодник Института Философии и права Уральского отделения Российской академии наук, 2008, Вып. 8, с. 279-292.