Экономические науки / Финансовые отношения

Боярчук Л.І.

Луцький національний технічний університет, Україна

Науковий керівник: к.е.н., ст. викладач Поліщук В.Г.

 

Пріоритети страхування життя у контексті фінансування соціально-економічного розвитку України

 

Особисте страхування – один із головних та найбільш дієвих інструментів вирішення соціальних проблем. При цьому активи страхових компаній є основним джерелом довгострокового інвестування в економіку країни. Аналіз вітчизняного ринку страхування життя свідчить про зростання загального обсягу страхових премій та страхових виплат, збільшення капіталізації та платоспроможності страхових компаній, зростання чисельності застрахованих. Український ринок страхування життя має великий потенціал, який буде зростати по мірі підвищення рівня життя населення, стабілізації податкової системи та відновлення довіри до фінансових компаній.

Серед значної кількості страхових послуг, які пропонуються на страховому ринку України можна виділити один з основних видів особистого страхування – страхування життя, яке є одним з головних акумуляторів значних фінансових потоків, що зосереджені на страховому ринку. Саме над дослідженням ринку страхування життя успішно працювали такі вчені, як: В. Базилевич, К. Базилевич, С. Осадець, Н. Пилипенко, Т. Ротова, С.Силила, Д. Стаховська, Я. Шумелда та ін.

Страхування життя в усьому світі – один із найпотужніших інструментів вирішення соціальних проблем. У країнах із сталою ринковою економікою держава стимулює розвиток страхування життя за рахунок продуманої системи оподаткування, у якій страхові внески розглядаються як привілейована частина оплати праці, що має низку податкових пільг.

Водночас страхові компанії працюють на економіку країни. При цьому активи таких компаній слугують основним джерелом довгострокового інвестування тільки при умові, що надходження від довгострокового страхування складають від 40 до 80 % об’єму страхового ринку [1].

Український ринок страхування життя має дуже великий потенціал внаслідок новизни цієї послуги на фінансовому ринку. Сьогодні в Україні страхування життя складає найменшу частину ринку страхових послуг – близько 10 % від загального обсягу страхових платежів [2].

На страхування життя в Україні припадає досить незначна частка в отриманих страхових преміях. Так, у 2010 р. вона складала лише 6,5 %. Пояснюється така розбіжність, насамперед, низьким рівнем доходів населення, відсутністю інформації про страхові послуги та відповідальним рівнем культури страхування [3]. При цьому основну частку страхових премій – 94,4 % акумулюють 20 страхових компаній “Life”. Найбільшими з них є ЗАТ СК “АЛІКО АІГ Життя”, САТ ЗАТ “Граве Україна” та ЗАТ СК “ТАС”.

Частка страхування життя поступово зростає. Ринок страхування життя зібрав за 9 місяців 2010 р. суму 622, 1 млн. грн. страхових премій. Порівняно з аналогічним періодом 2008 р. зростання лайкового бізнесу склало 127,1 %. Даний факт можна вважати позитивним, оскільки темпи приросту ризикових видів страхування становлять лише 110,9%. Проте вказаний показник набагато менший від аналогічного показника 2009 р., коли темпи приросту страхових премій досягли 160,1 % і були одними з найбільших за весь час існування ринку страхування життя в Україні.

При цьому на страхування життя та пенсій припадає найбільша частка (39,5%) серед видів особистого страхування поряд із медичним страхуванням (37,4%), тоді як страхування від нещасних випадків поки що є недостатньо розвиненим сегментом страхового ринку.

Страхові виплати за договорами страхування життя за 9 місяців 2010р. становили 42,5 млн. грн., або 1,0 % у загальній величині страхових виплат за всіма видами страхування. Можна відмітити позитивну динаміку даного показника за останні три роки (0,6 % в структурі за 2008 р.), тобто страхові виплати за договорами страхування життя зросли в 1,7 рази, що, безумовно, є позитивним для розвитку цього сегменту ринку та свідчить про стабільність його функціонування.

Водночас, основною проблемою для страховиків залишається недостатність ліквідних фінансових інструментів для проведення ефективної політики інвестування коштів по резервах зі страхування життя та пенсій, у зв’язку з призначенням тимчасової адміністрації в банківських установах, у яких відкриті депозити страховиків, зростання ризику невиконання зобов’язань перестраховиками-резидентами [4].

Резерви зі страхування життя та пенсій становлять 18,2 % загальної величини сформованих страховими компаніями резервних виплат. Основним напрямом інвестування коштів, які є страховими резервами зі страхування життя та пенсій є банківські вклади (36,3%) та цінні папери (21,7%), як правило, акції.

Криза фінансової системи на сьогодні призвела до того, що дані резерви виявилися практично недосяжними. У свою чергу це ставить під загрозу стабільне функціонування страхового ринку та ринку страхування життя і пенсій, як особливо вразливого його елемента.

Аналіз діяльності шести найбільших страхових компаній України, які здійснюють страхування життя, свідчить про зростання обсягів страхових премій у 2010 р. (порівняно з 2008 р.). Проте порівняно з 2009 р. у 2010 . відбулося катастрофічне зменшення надходжень (64,2 % - “Ренесанс Життя”, 51,8% - “АСКА-Життя”, 34,5% - “АЛІКО АІГ Життя”). Також відмічається різке скорочення кількості укладених договорів страхування життя у 2010 р.

Динаміка обсягів виплат за договорами страхування життя є прямо протилежною до динаміки обсягів надходження страхових премій. Страхові виплати зросли в усіх без виключення страхових компаніях, як порівняно з 2008 р., так і порівняно з 2009 р. Особливо складна ситуація зі страховими виплатами відмічалася у СК “Граве Україна”, СК “Ренесанс Життя” та СК “АСКА-Життя”.

Аналізуючи вітчизняний ринок страхування життя можна виділити ряд позитивних тенденцій: зростання загального обсягу страхових премій, зростання капіталізації та платоспроможності страхових компаній, збільшення обсягу страхових виплат, зростання чисельності застрахованих.

Разом з тим, розвиток страхування життя в Україні стримується багатьма об’єктивними і суб’єктивними чинниками. Основні причини цього – відсутність платоспроможного попиту на страхові послуги внаслідок низького рівня життя населення, нестійкості податкової системи, відсутності економічних стимулів для розвитку страхування, а також втрачена довіра до фінансових компаній.

Подальший розвиток страхування життя повинен закрити частину прогалин в соціальній політиці держави, в першу чергу в системі соціального захисту населення та його пенсійного забезпечення. Таким чином, в Україні буде зроблено значні кроки в напрямі перенесення частини соціального навантаження держави на страхові компанії.

 

Література:

1.                 Фолькер Хекне. Особливості страхування життя в європейських країнах / Хекне Фолькер // Страхова справа. – 2005. – №2 (18). – С. 25–28.

2.                 Силига С.Я. Накопичувальне страхування життя на ринку фінансовх послуг України / С.Я. Силига // Держава та регіони. – 2008. – №4. – С. 190–194.

3.                 Ліга страхових організацій України // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.uainsur.com.

4.                 Третьякова Г. Особливості та процедури забезпечення життя в Україні / Г.Третьякова // Фінасовий ринок України. – 2009. – №5. – С. 18–22.