Економіка / 6. Маркетинг та менеджмент  

 

Алакоз І.С., Усова Г.В.

Автомобільно-дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

"Донецький національний технічний університет"

 

БЕНЧМАРКІНГ: ЗАКОРДОННИЙ ДОСВІД І ПРОБЛЕМИ ЗАСТОСУВАННЯ В УКРАЇНІ

 

Важливою умовою ефективного функціонування підприємств в умовах ринку є постійний пошук шляхів та резервів підвищення прибутковості та конкурентоспроможності їх діяльності. Одним з найновіших і найсучасніших підходів до визначення конкурентоспроможності підприємства є метод бенчмаркінгу, який успішно використовують у практичній діяльності більшість зарубіжних фірм. Саме тому тема даного дослідження є особливо актуальною для вітчизняних підприємств.

Різні аспекти становлення бенчмаркінгу, його головні сутнісні характеристики та проблеми застосування є предметом дослідження багатьох іноземних і вітчизняних учених, зокрема А. Ашуєва, Г. Багієва, М. Мартиненка, Ю. Соловйової, С. Захарчука, Р. Фатхутдінова, О. Коваленка, Н. Козака, Ф. Котлера, О.В. Коваленка та ін.

Метою даної статі є визначення розгляд закордонного досвіду застосування бенчмаркінгу та виявлення основних проблем його використання в Україні в сучасних умовах.

Бенчмаркінг давно завоював популярність і успішно використовується в практиці американських, японських і європейських компаній. Серед десяти найбільших компаній світу більше половини є американськими. Американські компанії приділяють особливу увагу глобальному бенчмаркінгу, їх діяльність по формуванню стратегій бенчмаркінгу ґрунтується на глобальному підході до вивчення конкурентів, їх глобальної діяльності, товарів, організації збуту і т.д. [2].

Як показав аналіз діяльності зарубіжних компаній, багато з них застосовують порівняння своїх показників з еталонними. Опитування менеджерів в 15 країнах показав, що більше 85% з них застосовують бенчмаркінгове еталонне тестування для визначення ефективності своїх бізнес-процесів. Американська компанія по виготовленню металевих виробів провела бенчмаркінг своїх процесів постачання порівняно з компаніями "Моторола", "Ксерокс" і "Форд" і в результаті змогла за 8 місяців знизити на 50% витрати на постачання, скоротити об'єм браку на 25%, збільшити рівень своєчасних постачань до 95% [2].

Розглянемо основні проблеми застосування методу бенчмаркінгу в Україні з різних точок зору. Негативними бар’єрами використання бенчмаркінгу в Україні згідно О.В. Коваленка [3]:

- непрозорість середовища перебування підприємств;

- недоступність відкритої інформації для порівняння й обміну досвідом;

- нерозвиненість інфраструктури бенчмаркінгу в Україні;

- превентивна закритість компаній і власний комплекс «засекреченості»;

- існуючі системи фінансового обліку компанії й оподаткування не завжди дозволяють отримати реальні дані по тих або інших показниках;

- відсутність «клубів» для пошуку партнерів по бенчмаркінгу;

- відсутність програм бенчмаркінгу, які фінансуються державою.

В Японії, США та інших країнах програми бенчмаркінгу розвиваються за державної підтримки. Вважається, що завдяки такому обміну досвідом виграє економіка країни в цілому.

Згідно Г.Л. Багієва та Ю.Н. Соловйової нижче перераховані основні бар'єри застосування бенчмаркінгу для малих компаній, який в Україні переважаюча більшість [1]:

1. Обмеженість ресурсів і, як наслідок, відсутність можливості залучити фахівців з бенчмаркінгу.

2. Працівники великих компаній зі знанням і досвідом застосування сучасних методів управління, у тому числі бенчмаркінга, усе рідше переходять на роботу в малі фірми.

3. Членство в кожнім з бенчмаркінгових „клубів” досить дорого для малих компаній.

4. Для досягнення бажаного ефекту від бенчмаркінгу вимірювані показники повинні бути досить гнучкими, що відбивають різноманітної особливості малого бізнесу.

5. Перешкода для проведення еталонного зіставлення і пошуку партнерів для бенчмаркінгу – „закритість” бізнесу, особливо малого і середнього.

Важлива і, може бути, на даний момент основна причина невикористання потенціалу бенчмаркінгу як ефективного інструменту управління – це слабке представлення про нього чи повне незнання його методів.

Таким чином, методика бенчмаркінгового дослідження досить добре розроблена, має під собою серйозне теоретичне обґрунтування та неодноразово успішно випробувалась на практиці. Але в Україні існують істотні бар’єри щодо застосування бенчмаркінгу. Отже, можна виділити 2 основні проблеми:

1)     дає про себе знати брак досвідчених фахівців відповідної спеціалізації;

2)     сьогодні небагато вітчизняних підприємств бажають розкривати секрети свого успіху.

 

Література:

1.    Багієв Г.Л., Соловйова Ю.Н. Бенчмаркінг – як функція й інструмент підприємницької діяльності. Міжнародна наукова конференція "Маркетинг і культура підприємництва: Тези доповідей. – Харків.: Вид-во „Гал”, 2002. – Ч.1.

2.    Захарчук С. Маркетингові аспекти розвитку бенчмаркінгу в Україні [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://udau.edu.ua/library.php?pid=1056

3.    Коваленко О.В. Бенчмаркінг – елемент механізму антикризового управління підприємством. [Електронний ресурс]. Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/Natural/Vktu/2009_24/st_48.pdf