Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

К.е.н. Михайличенко Н.М.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

ПРОБЛЕМИ КОНТРОЛІНГУ У ІННОВАЦІЯХ

 

У сучасних умовах господарювання питання забезпечення умов економічного зростання підприємства виходять на перший план. Розвиток підприємства є неможливим без інновацій, спрямованих на підвищення його ефективності, забезпечення його відповідності суспільним запитам, гнучкості реагування на зміни в економічному середовищі та адаптивності до них. Тому питання контролінгу інновацій як концепції забезпечення ефективного управління інноваційними процесами суб’єкту господарювання є гостро актуальними.

Окремі теоретичні аспекти контролінгу у інноваціях розглядали наступні вчені: Х. Берр, Ю.І. Башкатова, А.М. Кармінський, Т.В. Модіц, О.В. Пестовська, С.Г. Фалько, Ю.П. Яковлєв [1 - 6]. Втім, зміст поняття „контролінг інновацій” досі залишається дискусійним питанням, що вимагає подальших досліджень і розробок.

Мета статті – аналіз змістовного поля поняття „контролінг інновацій”, визначення місця в системі контролінгу та в управлінській системі підприємства, окреслення кола функцій та завдань контролінгу інновацій.

Зупинимось на питанні, що зумовлює необхідність контролінгу інновацій. Може виникнути враження, що системи управління інноваціями (менеджменту інновацій) цілком достатньо для забезпечення інноваційного розвитку підприємства.

Проте, це не так: рівно, як контролінг не дублює функції управління в цілому, так і контролінг інновацій має функціональне поле, відмінне від менеджменту інновацій.

Контролінг – сервісна по відношенню до менеджменту функція, тому управління інноваціями та контролінг інновацій не можна ототожнювати. Контролінг забезпечує інформаційну, методичну, координаційну підтримку управлінських процесів, саме цим і зумовлене коло функцій, які виконує контролінг.

Залучення контрóлерів для підтримки процесу управління інноваційними проектами, зрозуміло, призводить до підвищення витрат на реалізацію проекту. Втім, як показала практика застосування контролінгу інновацій, ефективне управління за підтримки контролінгу дозволяє зменшити перевищення фактичних грошових витрат та витрат часу над запланованими у середньому майже на 50% [1].

Проаналізуємо, який зміст вкладаються у поняття „контролінг інновацій” та яке функціональне поле йому належить за думкою різних учених.

Так, Кармінський А.М. ототожнює контролінг інновацій з проект-контролінгом, оскільки інноваціям властиві усі ознаки проекту і їх можна розглядати як окремі проекти. У якості головної задачі контролінгу інновацій Кармінський А.М. розглядає нагляд за процесом реалізації інноваційного проекту, а також контроль та інформаційну підтримку ефективного управління проектом. Кармінський А.М. підкреслює, що функцію розробки плану реалізації інноваційного проекту покладено на керівника проекту, втім, методики та інструменти планування розробляють та надають проектній групі спеціалісти підрозділу контролінгу. У цьому знаходить реалізацію функція методичної підтримки планування [1].

Башкатова Ю.І. відзначає, що для управління інноваціями необхідна концепція, що, з одного боку, включала б усі компоненти сучасного менеджменту, а з іншого – відповідала б вимогам, що висувають до систем управління умови високо динамічних ринків; і в якості такої концепції пропонує концепцію контролінгу.

У якості головної задачі контролінгу інновацій Башкатова Ю.І. формулює наступне: орієнтоване на результат проведення усіх процесів щодо впровадження нового технічного мислення у відношенні до продуктів і галузей застосування.

Крім того, Башкатова Ю.І. визначає коло специфічних задач контролінгу інновацій:

-              сприяння  стратегічному та оперативному плануванню програм інновацій;

-              оцінка запропонованих інновацій з точки зору ринку, витрат та економічності;

-              планування та контроль бюджету сфери інновацій;

-              контроль термінів реалізації інноваційних проектів та результатів;

-              вибір та контроль показників;

-              активне інформування про економічні та ринкові тенденції [2].

В той час, як Кармінський А.М. та Башкатова Ю.І. чітко розмежовують контроллінг інновацій та контроллінг інвестицій, Яковлєв Ю.П. їх ототожнює, відзначаючи, що інвестиції у інновації є найбільш важливими у сучасних умовах господарювання, а, отже, контролінг інвестицій мусить бути спрямованим саме на такі інновації. Яковлєв відзначає, що проектна діяльність нерозривно пов’язана з інноваційною діяльністю, поняття ж останньої ґрунтується на понятті інноваційного процесу як процесу створення і поширення інновацій. Яковлєв Ю.П. виступає з критикою такого підходу (ототожнення понять інноваційної діяльності та інноваційних процесів) і натомість пропонує розглядати інноваційну діяльність як інноваційну систему, управління якою проводиться на принципах управління проектами [3].

Дамо авторське визначення поняттю контролінг інновацій.

Контролінг інновацій – це складова системи контролінгу за орієнтацією на окремі сфери фінансово-господарської діяльності підприємства, що здійснює підтримку управління інноваційною системою підприємства шляхом координації, моніторингу, аналізу, методичного та інформаційного забезпечення інноваційних проектів.

Сучасні умови господарювання вимагають від підприємств постійної уваги до управління інноваційними процесами, що зумовлює актуальність розробки концепції, що відповідала би як вимогам сучасного менеджменту, так і умовам економічного середовища що постійно і швидко змінюється, особливо стосовно до сфери інновацій. Такою концепцією може слугувати концепція контролінгу, на засадах якої пропонується реалізація субсистеми контроллінгу інновацій на вітчизняних підприємствах.

В результаті аналізу різних підходів до визначення функціонального кола поняття „контроллінг інновацій” пропонується розглядати контроллінг інновацій як сервісну функцію по відношенню до системи інноваційного менеджменту, що передбачає, перш за все, координаційну, аналітичну, методичну функції, а також функцію інформаційного забезпечення інноваційних процесів на підприємстві.

Література:

1.   Контроллинг в бизнесе. Методологические и практические основы построения контроллинга в организациях / А. М. Карминский, Н. И. Оленев, А. Г. Примак, С. Г. Фалько. – 2-е изд. – М. : Финансы и статистика, 2002. – 256 с.

2.   Башкатова Ю.И. Контроллинг / Ю.И. Башкатова. – М.: Изд. центр ЕАОИ, 2008. – 108 с.

3.   Яковлєв Ю.П. Контролінг на базі інформаційних технологій / Ю.П. Яковлєв. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 318 с.

4.   http://www.dissercat.com/content/kontrolling-v-innovatsionnoi-sfere

5.   http://professionali.ru/Link/Share/262938

6.   http://www.agequal.ru/Research/Pestovskaya.pdf