Небога Т.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

 

Деякі особливості розвитку ринку та інноваційної інфраструктури телекомунікацій України

 

Сучасний економічний розвиток країн у значній мірі залежить від ефективного впровадження інновацій в основних галузях національного господарства. Не заперечуючи значущості традиційних факторів виробництва, на передній план виходять такі ресурси, як знання та інформація, тобто інтелектуальні ресурси. Саме на основі раціонального поєднання традиційного, індустріального та інноваційного виробництва Китай за історично короткий період досяг докорінної зміни свого становища у світовому господарстві. За підсумками 2009 року він вийшов на друге (після США) місце в світі як за загальним обсягом ВВП, випередивши за цим показником Японію, так і за рівнем зовнішньоторговельного обороту, відтіснивши на третє місце ФРН [1, с. 74]. За аналогічний період темпи зростання ВВП України склали 14,8% з від’ємним знаком. У 2010 році даний показник значно покращився (4,2%) і за прогнозами World Economic Outlook в 2011 складе 4,5% (див. діаграму 1).

 

Діаграма 1. Темпи зростання ВВП розвинених країн і України [2].

Дані діаграми показують, що Україна ще суттєво відстає за рівнем зростання ВВП від розвинених країн.

Економічне зростання сьогодні напряму залежить від інноваційної спрямованості діяльності національних компаній. Передові позиції в економічному зростанні більшості країн світу, в тому числі і в Українi, займає інноваційний розвиток телекомунікацій. Інноваційні продукти в телекомунікаціях усього світу носять масовий характер і в процесі їх комерціалізації приносять значні прибутки компаніям. І, як показує аналіз розвитку світової економіки, останнім часом спостерігається тенденція до збільшення значення ринку телекомунікацій. Так, за період з 1990 по 2007 роки частка телекомунікацій у ВВП світу збільшилася з 1,7% до 3,2%, а частка телекомунікацій в загальній вартості послуг - з 2,8% до 4,7%. Наведені дані дозволяють зробити висновок, що динаміка розвитку ринку телекомунікацій випереджає як економіку в цілому, так і сферу послуг [3].

Структура телекомунікацій піддається якісним змінам за рахунок прискореного зростання новітніх видів зв'язку. Так, тенденція до зростання використання послуг мобільного стільникового зв'язку спостерігається в усьому світі. Згідно звіту Міжнародного союзу електрозв'язку «Вимірювання інформаційного суспільства - 2010», до кінця 2009 року налічувалося 4,6 млрд. абонентів рухомого стільникового зв'язку, що відповідає 67 абонентам на 100 чоловік у світі. Рівень проникнення рухомого стільникового зв'язку в країнах, що розвиваються перевищив позначку 50 відсотків, досягнувши в кінці 2009 року приблизно 57 абонентів на 100 чоловік. Аналогічний показник у 2005 році становив всього лише 23 відсотки. Тобто, незважаючи на те, що рівень проникнення рухомого стільникового зв'язку країн, що розвиваються нижче середнього показника для розвинутих країн, де він перевищує 100 відсотків, темпи зростання залишаються досить високими [4].

У цьому ж ключі розвивається і зв'язок України. За оцінками дослідницької компанії iKS-Consulting, за 2010 рік обсяг доходів телекомунікаційного ринку України на 1,7% перевищив показник 2009 року і склав 36,3 млрд.грн. (без ПДВ). Серед основних телеком-сегментів доступ до Інтернету показував найбільш впевнене зростання протягом останніх чотирьох років [5].

Як показує статистика, за підсумками 9 місяців 2011 року доходи від реалізації послуг галузі зв'язку склали майже 33 млрд.грн, що на 5,3% більше порівняно з аналогічним періодом 2010 року. При цьому доходи від телекомунікаційних послуг складають майже 93% доходів галузі [6]. Структура ринку телекомунікаційних послуг представлена на діаграмі 2.

Діаграма 2. Сегментація ринку телекомунікаційних послуг України станом на 01.10.2011 року [6].

Діаграма 2 показує, що понад 66 відсотків телекомунікаційного ринку України припадає на частку найбільш динамічного його сегмента - мобільний зв'язок. Саме в цьому сегменті ринку здійснюються революційні зміни в техніці, що реалізуються в активному впровадженні технологічних інновацій. Отже, перспективи та конкурентоспроможність телекомунікаційного ринку України багато в чому залежать від стану розвитку мобільного зв'язку.

Подальше розширення асортименту і підвищення якості телекомунікаційних послуг та ефективність діяльності телекомунікаційних підприємств у цілому лежить на шляху до формування інноваційної інфраструктури ринку телекомунікацій (ІІРТ). Функціонально розвинена ІІРТ повинна об'єднувати такі елементи:

1. Виробничо-технологічний блок, що включає інноваційно-технологічні центри та парки, техніко-впроваджувальні зони і інноваційно-промислові комплекси;

2. Консалтинг - технологічний консалтинг, консалтинг у сфері економіки та фінансів, консалтинг у сфері комерціалізації, центри трансферу технологій;

3. Фінансова складова, представлена венчурними фондами, посівними стартовими фондами, бюджетними і позабюджетними фондами технологічного розвитку;

4. Кадрова складова, як система освітніх установ і підготовки фахівців в області інноваційного менеджменту, підвищення кваліфікації персоналу;

5. Інформаційне забезпечення, як єдина державна система науково-технічної інформації, регіональні інформаційні мережі;

6. Логістика, безпосередньою метою якої є раціональна організація просування товарів і послуг від виробника до споживача, і в ІІРТ представлена спеціалізованими посередницькими фірмами, зовнішньоторговельними об'єднаннями, виставками інноваційно-технологічної продукції, та ін.

ІІРТ України на сьогодні ще не володіє повним набором необхідних елементів, а в наявних її структурах інноваційний процес мало помітний. Так, з 17 технопаркових структур жодна не працює у напрямку розвитку та впровадження нововведень у сфері телекомунікацій. Національний телекомунікаційний ринок ґрунтується на технологіях іноземного виробництва. Кількість венчурних фондів в Україні зростає, але основна сфера докладання венчурного капіталу - будівництво та продаж нерухомості. Логістика ринку телекомунікацій України представлена американською компанією FedEx Express, що оперує в усьому світі і надає поштові, кур'єрські та інші послуги логістики.

Першочерговим завданням вітчизняної ІІРТ має стати прискорений розвиток усіх її елементів і оптимізація інноваційної діяльності телекомунікаційних підприємств, а ефективність ІІРТ повинна виразитися в рівні комерціалізації інновацій, структурному вдосконаленні ринку телекомунікацій та підвищенні якості послуг. Це дозволить підвищити конкурентоспроможність України на світовому ринку як у сфері телекомунікацій, так і економіки країни в цілому.

Таким чином, розвиток інноваційних процесів на ринку телекомунікацій України здійснюється за найбільш прогресивними напрямками, проте формування інноваційної інфраструктури знаходиться ще на початкових етапах цього процесу.

 

Література.

1.     Будкин В. Инновационная модель развития национальных экономик / В. Будкин // Экономика Украины. – 2010. - № 6. – с. 67-78.

2.     Intenational Monetary Fand [электронный ресурс]. – Режим доступа: www.imf.org

3.     Финансовая аналитика [электронный ресурс]. – Режим доступа: www.finanal.ru

4.     International Telecommunication Union [электронный ресурс]. – Режим доступа: www.itu.int

5.     Агенство интернет-новостей [электронный ресурс]. – Режим доступа: http://ain.ua/2011/04/12/46556

6.                Государственный комитет статистики Украины [электронный ресурс]. – Режим доступа: www.ukrstat.gov.ua