Економічні науки/ 7.Облік і аудит

Шмерхльов Р.О., Жуковський І.В., Тиквій Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Внутрішній аудит як форма контролю в сучасних умовах господарювання

 

     Передумовою ефективного розвитку будь-якого вітчизняного підприємства, незалежно від форми власності, є функціонування системи внутрішнього контролю. Однак на практиці виникає багато питань та проблем. Як відомо, внутрішній контроль присутній на кожному господарстві, але ефективність його забезпечується не завжди. Так, невеликі підприємства найчастіше не мають достатнього персоналу, матеріальних ресурсів та рівня знань управлінців для організації необхідної системи внутрішнього контролю. Навіть володіючи достатньою базою, вони можуть бути погано керовані і, як наслідок, великі затрати, понесені на організацію контролю, не дадуть бажаних результатів.

     Так, значний внесок у розвиток наукової думки про внутрішній контроль належить вченим: Б. Усач, Л. Нападовська, А. Богомолов, М. Білуха, Ю.Воропаєв, Є. Калюга, В. Сопко, Ф. Бутинець, І. Дмитренко та інші. У дослідження проблем сутності, функцій та змісту внутрішнього контролю,

його місця у системі наук внесли такі відомі зарубіжні вчені як Е. Аренс, Р. Адамс, Р. Додж, Дж. Лоббек, Дж. Робертсон, А. Роджер.

     Метою даної статті є наукове обґрунтування ролі внутрішнього аудиту в діяльності підприємства та визначення основних проблем розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання.

     Так, внутрішній аудит – це незалежна експертна діяльність аудиторської служби (відділу внутрішнього аудиту, аудитора) суб’єкта господарювання для перевірки і оцінки адекватності, ефективності системи внутрішнього контролю та якості виконання призначених обов’язків працівниками.

     Внутрішній аудит є частиною внутрішнього контролю, метою якого є забезпечення достатньої впевненості щодо досягнення наступних базових цілей:

-       достовірність та правдивість інформації;

-       виконання правил, планів, процедур, законів, положень та контрактів;

-       забезпечення захисту активів;

-       економне та ефективне використання ресурсів;

-       досягнення поставлених цілей діяльності та окремих програм.

     Також, на будь-якому підприємстві, яке має систему внутрішнього контролю, повинні дотримуватися наступних вимог щодо його організації:

-       адекватність організаційної структури системи внутрішнього аудиту (організаційна структура системи внутрішнього аудиту повинна відповідати розмірам та ступеню складності підприємства);

-       регламентація внутрішнього аудиту (ефективність функціонування системи внутрішнього аудиту знаходиться у прямій залежності від дотримання регламенту внутрішнього аудиту);

-       інформаційна безпека та захист інформації (особиста від повідальність суб’єктів внутрішнього аудиту щодо забезпечення збереженості носія та конфіденційності інформації).

     Отже, побудова належної системи внутрішнього аудиту підприємства повинна ґрунтуватися на певних методологічних конструкціях — принципах та вимогах. Потрібно розуміти, що мета впровадження і підтримки на належному рівні ефективної системи внутрішнього аудиту підприємства повинна відповідати «концепції діючого підприємства», конкретним питанням стратегічного управління, які змінюються під впливом факторів зовнішнього середовища. В процесі подальшого дослідження системи контролю слід враховувати склад і структуру зовнішнього середовища, яка впливає на формування внутрішнього аудиту підприємства. У зв’язку з цим виникає необхідність у формуванні концептуальної моделі внутрішнього аудиту підприємства та постійної її адаптації до мінливих умов її зовнішнього оточення, що є важливим стратегічним завданням сьогодення.

     Наступним проблемним аспектом внутрішнього аудиту є визначення його місця серед систем підприємством. Тобто підприємство не повинне розглядати внутрішній аудит як систему лише контролю з фіскальною метою, а як систему, що покликана знайти приховані резерви на підприємстві з метою покращення ефективності діяльності підприємства [2].

     Таким чином, до проблемних аспектів внутрішнього аудиту слід віднести:

-       недостатню кількість методичних розробок з аудиторського контролю;

-       неефективність діючої нормативно-правової бази в питанні внутрішнього аудиту;

-       брак достатнього досвіду аудиторської діяльності;

-       недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів;

-       відсутність типових форм документів з аудиту в цілому та внутрішнього аудиту, зокрема;

     Перераховані проблемні аспекти розвитку внутрішнього аудиту в Україні призводять до меншої ефективності здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві та до недовіри щодо такої системи на підприємстві. Хоча із впровадженням внутрішнього аудиту підприємство має істотні переваги, зокрема:

-       виявлення резервів засобів та джерел підприємства;

-       розробка рекомендацій щодо удосконалення системи обліку на підприємстві, що в кінцевому випадку призведе до економії витрат на утримання облікового апарату;

-       оцінка використання наявного на підприємстві програмного забезпечення з метою покращення ефективності його використання;

-       ефективна система внутрішнього аудиту на підприємстві значно підвищує інтерес інвесторів до таких підприємств.

     Не слід забувати, що побудова належного внутрішнього аудиту неможлива без застосування інформаційних технологій. Поширення інформаційних технологій у аудиті принесло із собою масштабні революційні зміни. Безумовно, застосування комп’ютерів значно впливає на якість проведення контролю та ефективність аудиторських процедур. Однак слід мати на увазі, що контрольні функції автоматизуються найважче. Отже, ситуація, що склалася в Україні, потребує вирішення проблем, які мають місце в організації внутрішнього аудиту і роблять неможливим успішний розвиток внутрішнього аудиту.

     На сучасному етапі розвитку жодне підприємство не обходиться без комп’ютерних технологій, а відсутність окремого програмного забезпечення для здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві значного погіршує його ефективність.

Отже, першочерговим завданнями  є:

-       удосконалення законодавчого регулювання внутрішнього аудиту в Україні;

-       визначення на методичному рівні принципів внутрішнього аудиту;

-       подальша розробка і впровадження нормативів внутрішнього аудиту;

-       поліпшення методики та організації внутрішнього аудиту, його якості та розробка оптимальної методики, питання аудиторської етики та інші.

    Вирішення таких проблем спрямоване на укріплення позицій та авторитету аудиту в цілому та внутрішнього аудиту в Україні зокрема.

Література:

1. Бурцев В.В. Організація внутрішнього аудиту / Бурцев В.В Бухгалтерський облік і аудит - 2009. - №6. - С. 88-96.

2. Кодацький В.П. Проблеми внутрішнього аудиту/ Кодацький В.П. - Економіка. Фінанси. Право - 2010. - №6 - С.3-7.

3. Прилипко С.І., Редько О.Ю. Внутрішній аудит — запорука ефективного корпоративного управління // Урядовий кур’єр. — 2010. — № 180. —

С. 7-8.